Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uzuntarla Adıge Kültür Derneği 3. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali'ndeydi
14 Temmuz 2017 Cuma Saat 16:20
Kocaeli Kartepe Belediyesinin düzenlemiş olduğu 3.Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali Sapanca Gölü kenarında Kartepe Seka Kampında 08/09 Temmuz 2017 tarihinde yapıldı.

 

Kocaeli Kartepe Belediyesinin düzenlemiş olduğu 3.Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali Sapanca Gölü kenarında Kartepe Seka Kampında 08/09 Temmuz 2017 tarihinde yapıldı.

 

120 standın olduğu festivale 2 yıldır katılan Uzuntarla Adıge Kültür Derneği, unutulmuş Çerkes oyunlarının yanı sıra Uzuntarla müzesinden bir çok materiyal (Çuven, Belağ vb) ile stand açtı.

 

Bunun yanı sıra Uzuntarla'lı Çerkes Peyniri üreticilerinden iki aile dernek ile aynı standda  “Haluj ve Çerkes peyniri” (Kurutulmuş ve yaş Çerkes Peyniri) ikramında bulundu.

 

Kocaeli Valisi, Kartepe Belediye Başkanı, Kartepe Kaymakamı, İlçe Spor Müdürü, İl Kültür Müdürü ve siyasi partilerin il ve ilçe başkanları standda ağırlandı.

 

Festivalde ayrıcai Uzuntarla Adıge Kültür Derneği'nin davetlisi olarak gelen ve iki gün boyunca misafirlerin kara kalem portrelerini çizen Ressam Seruşe Ertan Sertöz festivalin en çok ilgi çeken kişisiydi. 


Adıge Kültür Derneği standında yapılan Halujleri katılımcılara ikram eden Uzuntarlalı aileler, Çerkes-Abaza Peynirleri olarak katılan Ümit Akbulut, Mevlüde Akbulut,Candan Eroğlu ,Şavko Peynirleri adına Levent Özşimşek'in yanı sıra, Adıge Kültür derneğinin eski başkanı Yebjın Sedat Yenişen konuklarla ve il protokolüyle tek tek ilgilenerek Balkanlar'dan katılan gruplara Çerkes kültürüyle ilgili bilgiler verdi.

 

Festivalde Adıge Kültür Derneği’nin ilgi çeken objeleri,unutulmuş oyunların aslına sadık kalınarak yapılmış aparatları Horelt Abdullah Horel’in eserleriydi.

 

Kırbaçlı Topaç, Tete, ve eski Adıge evlerinin bahçeleriyle beraber maketleri de derneğin standında en çok ilgi çeken etnografik objeler oldu.


Haber: Hakule Vedat,Uzuntarla

Cherkessia.net, 14 Temmuz 2017


Bu haber toplam 1993 defa okundu.


JANSET MERCAN

Vedat bey gelecek senede festivale katılacak mı Uzuntarla Derneği?

19 Temmuz 2017 Çarşamba Saat 15:18
Ersin Tunç

Güzel şeyler oluyor..Özellikle Horetl Abdullah beyi tebrik ederim...Uzuntarla hep farklıdır...

14 Temmuz 2017 Cuma Saat 17:47
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net