Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ruslan Gvaşev: 21 Mayıs Anma Günü Konuşmam Nedeniyle Soruşturma Açılması Bizimle Alay Etmektir!
04 Haziran 2017 Pazar Saat 03:05
Soçi Lazarevski ilçesi Mahkemesi Kıyıboyu Çerkes-Şapsığ Yaşlı Meclisi Başkanı Ruslan Gvaşev’i izin almadan Çerkes anma günü eylemi yaptığı gerekçesiyle 2 Haziran 2017 de mahkemeye sevk ederek 10.000 ruble para cezası ile cezalandırdı.

Kavkaz Uzel, 2 Haziran 2017 

Soçi Lazarevski ilçesi Mahkemesi Kıyıboyu Çerkes-Şapsığ Yaşlı Meclisi Başkanı Ruslan Gvaşev’i izin almadan Çerkes anma günü eylemi yaptığı gerekçesiyle 2 Haziran 2017 de mahkemeye sevk ederek 10.000 ruble para cezası ile cezalandırdı. Ruslan Gvaşev mahkemeye zorla götürüldüğünü ve bu uygulamanın gülünç olduğunu ifade etti.

Kafkas Uzel'in haberine göre, 3 Haziran günü idari asliye mahkemesi Ruslan Gvaşev davasına baktı.

Ruslan Gvaşev

Valeri Hatujuko'nun aktardığı bilgiye göre; Golovinka'daki (Şexeçey) büyük ağaç altında yapılan 21 Mayıs anma organizasyonu nedeniyle Ruslan Gvaşev mahkemeye zorla götürüldü ve duruşması yapıldı.

 

Çerkes Şapsığ Eski Yaşlı Meclisi Başkanı Ruslan Gvaşev, Çerkeslerin Bölgenin Yerli ve Otokton Halkı olduğu ve bunun Krasnodar Eyaletinin Tüzüğünde yer alması gerektiği konusunda aktif olarak çalışıyor. Bunun için Kafkas Uzel'in "Kafkas Kahramanları-2013" organizasyonunda aday gösterildi. Elemelerde daha ilk etapta onlarca kişi arasında birinci sırada seçildi. Kafkas Uzel'de Ruslan Gvaşev’in biyografisi yayımlandı.

 

"Doktorlar Ruslan Gvaşev’in çok acil hastaneye yatırılması gerektiğinde ısrar ettiler."

Adığe Khase eski başkan yardımcısı Aslan Gvaşev’de ifadesinde Ruslan Gvaşev’in zorla alınarak Lazarevski İlçe Mahkemesine götürüldüğünü söyledi.

Aslan Gvaşev’in Kafkas Uzel muhabirine verdiği bilgiye göre, mahkeme 21 Mayıs Anma Günü Organizasyonunun izin alınmadan yapıldığına karar verdi. Ve anma programı düzenlemenin cezası olarak 10 000 ruble para cezası verdi. Mahkemede Ruslan Gvaçev fenalık geçirdi ve acil ambulans çağrıldı.

Yine Aslan Gvaşev’in ifadesine göre. Ruslan Gvaşev 67 yaşında engelli bir hasta olduğu halde ( kendisi akciğer hastası ve iki yıl önce bir ayağı kesildi) ve doktorlar ısrarla hastaneye kaldırılması gerektiğini söylemelerine rağmen hakim duruşmayı ertelemedi.

 

"Anma ve dua anında yönetime muhalif birşey söylemedim."

Ruslan Gvaşev, " 21 Mayıs anma gününde Golovinka'daki (Şexeçey) büyük ağacın altında yaklaşık 300 kişi anma programı için, Rusya'nın diğer bölgelerinde anmaların yapıldığı gibi, burada da yas gününü anmak için toplandık." Orada birçok kişi ve polisler vardı. Bana bir büyük olarak söz verdiler. Elimde asa vardı ve Çerkesce olarak geçmişlerimizi andım. Ben hiçbir şekilde yönetime muhalif birşey söylemedim." dedi.

 

Ruslan Gvaşev sözlerine şöyle devam etti. "Buradaki programın izinli yada izinsiz olduğu konusuyla hiç ilgilenmedim. Çünkü Çerkeslerde buna gerek yok. Yıllardır her 21 Mayıs'ta nasıl yapıldı ise yine aynı şekilde, burada ağacın altında toplanarak kendi hazırladığımız yiyecekler hazırlanıp dağıtıldı. Bugün Çerkesler için önemli bir gün" dedi. Konuşmasının 20 dakika sürdüğünü söyledi. 

 

"Daha sonra insanlar deniz sahiline indiler ve geçmişlerinin anısına denize çiçek bıraktılar. O program anında polis tarafından bana hiçbir uyarıda bulunulmadı. 31 Mayıs 2017 tarihinde mahalli polis evime geldi ve bir protokolü imzalamamı istedi. Yine protokolü getiren polis anma programındaki konuşmam ile FSB nin ilgilendiğini söyledi," dedi.

 

Çerkesler 21 Mayıs'ı Kafkas Savaşlarında ölenleri hatırlama günü olarak anıyorlar. Bu sene de Nalçik'te, Çerkesk'te, Maykop'ta ve İstanbul'da andılar.

 

"Bana yapılan bu zorbalıktan dolayı özür dilenmesini istiyorum."

Ruslan Gvaşev sözlerine şöyle devam etti:  ‘’Bana 1 Haziran'da 2 Haziran'da Lazarevski (Psışhuape) ilçesinde mahkemenin olduğu bildirildi. Ben bir akrabamın öldüğünü, cenazenin 02 Haziran'da defnedileceğini gelemeyeceğimi söyledim. Bu sabah (2 Haziran) eve gelen polisler ellerindeki hakim kararı ile beni zorla mahkemeye götürdüler.

 

Engelli hasta olduğumu iki yıl önce ayağımın kesildiğini söylememe rağmen birkaç kat merdiveni çıkamayacağımı hiç dikkate almadılar.Burada fenalaştım ve ambulansı bekledik. Yüksek tansiyon krizi geçirdim. Doktorlar hastaneye kaldırmak istediler. Buna rağmen hakim duruşmayı ertelemedi ve bana iğne yaptırıp nöbetçi avukat çağırarak duruşmayı yaptı. Suçu kabul etmiyorum, bu karara itiraz edip şikayet edeceğim. Benden bu zorbalık için özür dilenmesini istiyorum." dedi.

 

Kavkaz Uzel’in notu: 1763-1864 Çerkes-Rus Savaşlarında Çerkesler tükenme noktasına geldiler. Savaş sonrası büyük bir kitle Osmanlı topraklarına sürüldü. Vatanlarında yaklaşık 50.000 kişi kadar kaldılar. Rusya yönetimi hala soykırımı tanımayla ilgili bir karar almadı. 

 

Kaynak: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/303679/

 

Çeviri: Kobli M.

Cherkessia.net, 4 Mayıs 2017


Bu haber toplam 2597 defa okundu.


Sinan Özkan

Geleceğini Rusya'nIn insafInda arayanlar duysun!

05 Haziran 2017 Pazartesi Saat 01:23
Урысмыко Ешугаов

Gurbette yetimiz..Bunu anlar insan..Ama .Ana vatanda yetim olmak.Bu asla kabul edilemez.edilmemeli.büyük bir utanç!

04 Haziran 2017 Pazar Saat 23:33
Murat Özdemir

Tam bir trajedi bu.

04 Haziran 2017 Pazar Saat 15:09
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net