Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı Eskişehir’de Açıldı!
29 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 11:31
Eskişehir’de ki Sazova Bilim Kültür Sanat Parkında Çerkes Soykırım ve Sürgünü Anıtı Açıldı.

Eskişehir’de ki Sazova Bilim Kültür Sanat Parkında Çerkes Soykırım ve Sürgünü Anıtı Açıldı.

 

Eskişehir Kuzey Kafkas Kültür ve Dayanışma Derneği’nin yönetim kurulunun girişimleriyle, 2015’ten bu yana hayata geçmesi için çalışılan anıtın açılışı 28 Mayıs 2017 tarihinde yapıldı.

 

Heykeltraş Nuh Açın’a yaptırılan anıt, 1.5 metre kaide yükseltisi üzerine yapılmış 2.5 metrelik anıt yüksekliğinden oluşuyor.

 

Eskişehir Çerkes-Kafkas camiası ve diğer illerden gelenler anıt açılışına ilgi gösterdiler. Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin, KAFFED başkanı Yaşar Aslankaya, Eskişehir K.K.K ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Ertok açılışta hazır bulundu.

  

Fotoğraflar: Nuri Tandoğdu

 

Haber: Jade Wumar

Cherkessia.net, 29 Mayıs 2017


Bu haber toplam 3081 defa okundu.


Adnan Khuade

Çerkes soykırımı anıtı yapılmışsa elbette destekliyoruz. Ancak bazı Abhaz kardeşlerimizin bundan ne gibi bir mağduriyet çıkardıklarını anlamış değilim.
Sizin bağımsız devletiniz var. ''Abhaz soykırımı'' da oldu diyorsanız bunu önce devletinizle birlikte değerlendirmeniz ve bir yol haritası belirlemeniz gerekir. Abhazya cumhuriyetinin işbirlikçi ve bu konuya eğilecek siyasi iradeden yoksun olduğunu düşünüyorsanız o zaman kendi federasyonunuz ve sivil kitle örgütlerinizle konuyu gündeme getirebilirsiniz. Ancak ''Kafkas soykırımı'' gibi olayı sulandıran ibareler kullanmayı öneriyorsanız hem size hem bize yazık olur.

Sayın Akushba Feridun'un ise Adıgelere verilen ''Çerkes'' adını tüm Kafkas halklarına verilen sıfat tanımlamasına ise gülümsüyoruz yalnızca. Geçmiştede Kuzey Kafkasya da çoğunluk ve hakim olan ulus Çerkeslerdi. Bölgeyi yeterince tanımayan başkalarının gözünde ise bölgede yaşayan herkes Çerkesti. Akushba'nın hafızasında sorun varsa Çerkeslerin kimler olduğunu kendi halkına sorabilir. Doğru cevabı alacağından şüphem yok.

01 Haziran 2017 Perşembe Saat 23:23
Jade Wumar

Hani hepiniz Çerkestiniz?

Тыркуем Эскишэхьир къалэм къыщагъэуцугъэ "Чэркэс лъэпкъгъэкIодымрэ хэку ифынымрэ ясаугъэт" зыгорэхэм агу рихьыгъэп къызэрэлъагъорэмкIэ. Тызэпстэури тычэркэс зыIощтыгъэхэм сыд къащышIыгъэр джы?

01 Haziran 2017 Perşembe Saat 21:11
Ğoşego Sait

Abhaz-Fed eski başkanı Feridun Akusba'nın Abhaz Postası sayfasında yayınlanan yazısı. Heykel kaidesinin altında yazan ''Çerkes Soykırımı ve Sürgünü Anıtı'' lafı birilerini rahatsız etmiş anlaşılan.

------

Kimse Nifak Sokmaya Uğraşmasın!

“ 19.Yüzyıl sonlarında K.Kafkasya’da başlayıp Osmanlı Topraklarında son bulan büyük trajediyi kendi meşrebine göre yorumlayıp mensubu olduğu etnisiteye mağduriyet devşirmek K.Kafkas halklarının arasına nifak sokmaktır.”

Ortada var olan acı gerçek K.Kafkas ya da yaşayan kadim halkları söz konusu olan tarihte büyük bir trajedi yaşadığıdır.

Soğuk savaş kültürünün tortularını henüz üzerinden atamamış kimi insanlar saldırı konumlarından vazgeçerlerse yere serileceklerinden korkuyorlar.

Toplumda fazlası ile mevcut olan bu psikoloji insanları her an sudan sebeplerle saldırıya hazır bir gerginliğe itiyor.

Zamanın emperyal odakları tarafından Hazar Denizi ile Karadeniz arasında kalan topraklar üzerinde yaşayan kadim halklara yakıştırılan bir sıfat olan “ Çerkes ” sıfatı üzerinden bilerek ya da bilmeyerek ahkâm kesmek abesle iştigalden öte bir şey değildir.

Adı geçen topraklar üzerinde kadim kültürlerini yaşatmaya çalışan tüm K.Kafkas halklarının kendilerine ait oldukları ya da ait olduklarını hissettikleri kimlikleri ile tanımlamalarını yön vermeye kalkışmak kimsenin haddine olmamalıdır.

Akhusba Feridun Aksoy

01 Haziran 2017 Perşembe Saat 13:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net