Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Krasnodar Kray Başkanından Ukrayna’ya Uyarı: Kuban Kazaklarını Provoke Etmeye Çalışmayın!
13 Mayıs 2017 Cumartesi Saat 22:47
Krasnodar Kray valisi Kondratyev; Kiev’e tarih kitapları göndermeyi taahhüt ederek, Kuban'ın Ukrayna'ya verilmesi için, Kazakların provoke edilmemelerini istedi!

11 Mayıs 2017, NEWSru.com  

 

Krasnodar Kray valisi Kondratyev; Kiev’e tarih kitapları göndermeyi taahhüt ederek, Kuban'ın Ukrayna'ya verilmesi için, Kazakların provoke edilmemelerini istedi!

Krasnodar Kray valisi Kondratyev

Ukrayna’nın Ulaştırma bakanının Rusya ile kesilmiş olan hava trafiğinin ancak Rusya’nın Ukrayna’dan ilhak ettiği tarih içinde tüm toprakları, Kuban bölgeside dahil olmak üzere geri vermesi durumunda yeniden başlayabileceği açıklamasının ardından, Krasnodar Kray valisi Kondratev buna cevaben beklenmedik bir tepki gösterdi.

Ukrayna Ulaştırma bakanı Vladimir Umulyanov

Kondratev yaptığı açıklamada, Ulaştırma bakanı Vladimir Umulyanov'un tarih ve coğrafya’dan pek anlamadığını bu yüzden ona bu bahsettiği konuyu ve tarihi iyi öğrenebilmesi için tarih ve coğrafya dersi kitaplarını göndereceğini ifade ederek, ayrıca bu konuyu öne sürüp Kuban bölgesi Kazaklarını boşu boşuna proveke etmemelerini tavsiye etti.

 

Vladimir Umulyanov 10 mayıs’da RBK Ukrayna ajansına yaptığı açıklamada Rusya ile hava trafiğinin yeniden başlayabilmesi için Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’ı Batı Ukrayna’yı geri vermesi, hatta Kuban bölgesi gibi daha önceden Ukrayna’dan ilhak ettiği yerleri de geri vermesi gerektiğini bildirmişti.

 

Bilindiği üzere 2015 sonbaharından beri Rusya işe Ukrayna arasında hava trafiği ulaşıma kapatılmıştı.

 

Bu açıklamaya cevap, Kuban bölgesinin de içinde olduğu Krasnodar Kray’ın Valisi V. Kondratev RBK Güney Rusya ajansına verdiği demeçle geldi. 

 

Kondratev ajansa yaptığı açıklamada; "Ukrayna’nın tarım ürünlerinde sıkıntı yaşamasını anlayışla karşılayabiliriz ancak bu sıkıntısını çözmek için Kuban bölgesine göz dikmesini anlamak mümkün değildir. Evet zamanında II. Katerina’da Zaporej kazaklarının tütün ihtiyaçları olduğundA Kuban ve başka bölgelerden karşılayarak çözebilmişti, ancak Sayın Ukrayna bakanı sanırım hangi tarihin ve siyasi dönemin içinde yaşadığımızı unutmuş olacak ki böyle bir açıklama yapıyor.

 

Kuban bölgesi her zaman Rus toprağının bir parçası idi bunu bilmiyorlardıysa isterlerse bu konuyla ilgili tarih ve coğrafya kitaplarını Kiev’e gönderebiliriz" dedi.

 

Bu ara konuyla ilgili olarak Ukraynalı tarihçilerin gündeme taşımış oldukları 1917-1919 iç savaş döneminde Kuban Kazakları ile Ukrayna Cumhuriyeti yetkililerince Kuban bölgesinin Ukrayna’ya katılımı görüşmelerini de unutmamak gerekiyor. Hatta bunun kanıtı olarak da dönemin iki bölge liderleri arasında yapılan yazılı anlaşmalar gösterilmişti.

 

1918 yılının Ocak ayında Özerk Kuban Halk Cumhuriyeti Rusya Federasyonunun bir parçası olarak Kuban bölgesi ordusu tarafından ilan edilmiş ancak bundan bir ay sonra bu bölge adını değiştirerek tam bağımsız Kuban Halk Cumhuriyeti olarak ilan edilmişti. Bu yüzden de 1918 yılı boyunca Ukrayna ve Don bölgesi, Kuban bölgesinin kendilerine katılmasına çalışmışlardı.

 

Ekaterinodar (Şimdiki Krasnodar) şehrinin Kuban ordusu Bolşevik karşıtı  gönüllülerince alınması sonunda bölgede referendum yapılmış ve bundan sonra Ukrayna’ya mı yoksa gönüllülere mi ait olacağı sorusuna cevap gönüllüler yönünde çıkmıştı.

 

Bundan sonra ki gelişmelerde ise Kuban Kazakları ile Rusya Federasyonu’nun arası yeniden bozulmuş, Kazaklar içinde askeri kanat Kazak bölgesinin ayrı bir bağımsız bölge ve ayrı ordusu olması gerektiğini savunmuştu. Kazak ordusu başkanı Nikolay Ryabovola’nın öldürülmesi olayından sonra yerine Anton Denikina geçmiş ancak yaşanan bu olaylar yüzünden Kazak ordusundan büyük kopmalar olmuş, bölgede gerek siyasi gerekse askeri olarak çok büyük moral çöküşü yaşanmıştı.

 

Bunun sonucu olarak 1920 nin Mart ayında Ekaterinodar tekrar Bolşevikler tarafından alınmış, Kuban Kazakları ordusu ise Gürcistan sınırında Bolşevikler tarafından kıstırılarak teslim alınmış ve sonuç olarak Kuban Halk Cumhuriyeti de Kuban Kazak ordusu da resmiyetini kaybetmişti.

 

Diğer taraftan Sovyetler Birliği içinde 1930 lu yılların başında Kuban bölgesi Stavropol Kuzey Kafkasya Varonej ve Kursk bölgelerinde bilinçli olarak devlet içinde ki bir yapının yardımıyla bölgede Ukraynalılaştırma çalışmaları içine girilmiş, halka bölgenin Ukrayna’lı olduğu yönünde SSCB karşıtı bir bilinç oluşturma çalışmaları yapılmıştı.

 

Ancak bu çalışmalar Anti sovyet ve aşırı milliyetçilik motivi taşıdıkları gerekçesi ile resmi organlarca sona erdirilmişti. 

 

Kaynakhttp://www.newsru.com/russia/11may2017/kuban.html#


Çeviri :Кушу Ф.

Cherkessia.net,13 Mayıs 2017

 

***

Губернатор Кондратьев пообещал отправить в Киев учебники истории и посоветовал "не дразнить казачество" требованиями отдать Кубань Украине

время публикации: 11 мая 2017 г., 11:17 | последнее обновление: 11 мая 2017 г., 11:46

 Вениамин Кондратьев

 Владимир Омелян

Губернатор Краснодарского края резко отреагировал на заявление министра инфраструктуры Украины о том, что авиасообщение между Украиной и Россией может быть возобновлено после возврата захваченных украинских территорий, в том числе Кубани. Вениамин Кондратьев пообещал отправить Владимиру Омеляну учебники истории и географии "для восполнения пробелов в знаниях".

 

Накануне, 10 мая, министр Омелян в интервью "РБК-Украина" заявил: "Мы восстановим авиасообщение с Россией только после возвращения Крыма, востока Украины и, надеюсь, Кубани". Он также добавил, что Киев ожидает возвращения "других украинских территорий, которые были захвачены Россией в свое время". Запрет на прямое авиасообщение между двумя странами действует с осени 2015 года.

 

В свою очередь Вениамин Кондратьев в комментарии "РБК-Юг" отметил: "Если у Украины существует дефицит сельскохозяйственной продукции и продуктов питания, то это не значит, что его надо решать за счет Кубани. Когда Екатерина II жаловала запорожским казакам в пользование российскую землю для создания казачьих куреней, она не могла взять в расчет продовольственные проблемы современной Украины, не существовавшей на тот временной исторический период как таковой"

 

"Мы готовы отправить министру Омеляну партию учебников по истории и географии для восполнения пробела в знаниях. И не надо дразнить казачество, которое всегда защищало Кубань как часть российской земли", - добавил губернатор Кубани.

 

Отметим, часть украинских историков и политиков склонны расценивать переговоры о присоединении, которые с 1917-го по 1919 годы велись между кубанскими лидерами и Украинской народной республикой, как доказательство фактического присоединения Кубани к Украине, юридическому оформлению которого помешала Гражданская война.

 

Независимость Кубанской народной республики как части будущей Российской федеративной республики была провозглашена Кубанской краевой войсковой Радой в январе 1918 года, однако уже через месяц была провозглашена независимая Самостоятельная Кубанская народная республика. В течение всего 1918 года Дон и Украина конкурировали за влияние на Кубань.

 

После взятия Екатеринодара Добровольческой армией Кубанское правительство поставило на голосование вопрос, на кого ориентироваться в дальнейшем - на Украину или Добровольческую армию. Большинством голосов вопрос был решен в пользу добровольцев.

 

В дальнейшем отношения между Добровольческой армией и кубанскими лидерами обострились. Первые рассматривали Кубань как часть России и стремились подчинить себе казачье войско, кубанцы же отстаивали свое право на самостоятельность. После убийства главы Кубанской краевой рады Николая Рябовола сотрудником деникинского "Особого совещания" кубанские казаки стали массово дезертировать, что привело к деморализации и утрате боеспособности армии Антона Деникина.

 

В марте 1920 года Красная армия перешла в наступление, тесня Добровольческий корпус, Донскую и Кубанскую армию. Екатеринодар был вновь взят большевиками, Кубанская армия была прижата к границе Грузии и 2-3 мая капитулировала. Кубанская народная республика, ее правительство и Кубанское Казачье Войско были упразднены.

 

В начале 1930-х годов на Кубани, в Ставропольском крае, северокавказских республиках, Курской и Воронежской областях проводилась так называемая советская украинизация. Школы, организации, газеты переводились на украинский язык. Кампания проводилась в рамках коренизации, призванной сгладить противоречия между центральной властью и нерусским населением. Спустя несколько лет украинизация была свернута, одной из причин прекращения кампании стало выявление большого числа "националистов" и "антисоветских элементов".

 

Подробнее: http://www.newsru.com/russia/11may2017/kuban.html

 

Bu haber toplam 1827 defa okundu.


Hanuko Ercan (SAMSUN)

Hop beyler ikinizin de değil Kuban Çerkes toprağıdır.

Bilmeyenlere tarihi anlatalım.

Adamlar kavgaya tutuşmuş sanki babalarından miras kalmış Kuban.

15 Mayıs 2017 Pazartesi Saat 22:53
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net