Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'da Akademisyenler 'kimlik' Arıyor: 'Rusya Ulusu Etnik Değil, Politik Bir Topluluktur'
21 Nisan 2017 Cuma Saat 14:22
Rusya Bilimler Akademisi (RAN) üyesi bilim insanları, Kremlin'in çağrısıyla hazırladıkları kavramlar sözlüğünde "Rusyalıların etnik değil, politik bir topluluk olduğunu" vurguladı.

 

Rusya Bilimler Akademisi (RAN) üyesi bilim insanları, Kremlin'in çağrısıyla hazırladıkları kavramlar sözlüğünde "Rusyalıların etnik değil, politik bir topluluk olduğunu" vurguladı. Başkan Putin'in de üzerinde çalışılması talimatı verdiği "Rusya ulusunı tanımlama projesi" olarak bilinen kanunun hazırlayıcıları ilk günden karşılaştığı engel, herkesi memnun edecek bir "Rusya ulusu" tanımının olmayışı idi. "RAN'dan bilim insanlarının hazırladığı yeni sözlük sayesinde problemin çözümünün yakın olabileceği" yorumu yapılıyor.

 

Bilimler akademisinde Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in isteği üzerine kurulan yeni bilim kurulu, yasa yapıcıların ihtiyacı olan tanımlamaları meydana getirmek için çalışıyor.

 

Söz konusu sözlükte üzerinde mutabık kalınan bazı terimler şöyle:

 

Rusya Federasyonu'nun çok uluslu halkı: Rusya Federasyonu'nun, ortak çıkarlar ve tarihsel kültürel değerler etrafında devlet birliği ile birleşmiş, farklı uluslara mensup olmakla birlikte kendini Rusya ulusunun parçası olarak gören yurttaşlar toplamı. 

 

Rusya ulusu: Tarihsel Rusya devlet geleneği temelinde konsolide olmuş, üyeleri etnik, ırksal ve dini aidiyetlerden bağımsız olarak eşit haklara, ortak tarihsel-kültürel değerlere, tek bir halka aidiyet duygusuna, yurttaş sorumluluğu ve dayanışmasına sahip sivil-politik toplam.

 

Halk: 1. Aynı ülkenin vatandaşı olarak (Rusya halkı, Rusyalılar), 2. Rusya Federasyonu'nun az nüfuslu otokton (yerli, yerleşik) halkları dahil olmak üzere etnik toplam olarak (ulus), 3. İnsanların her türden toplanma biçimi olarak.

 

Anayasasında "çok uluslu devlet" olarak tanımlanan Rusya Federasyınu'nda 190'dan fazla farklı etnik kökende halk yaşıyor. Nüfusun yüzde 80'e yakını Ruslardan oluşurken, vatandaşlık esasında "Rusya halkı" terimi kullanılıyor.  

 

Kaynak: turkrus.com

Cherkessia.net, 21 Nisan 2017

 


Bu haber toplam 1894 defa okundu.


vahiterdo

Vahit Erdo ·
Korku bacayı sardı yeni tanımlar getiriyorlar geciktiriciler,,, tek devlet , tek millet tek bayrak, tek lider,, geç anam bunları geç,, her ne yapsalar fayda yok .çünkü herkesler dersini aldı ,,hayvan terli yemez. sahte federasyon devrimici global burjuva tarafından dağıtılacak zarlar çoktan atıldı oyun kuruldu, her ne kadar Kafkaslılar henüz anlamayasalar da tarihsel ilerleyiş kimseyi beklemez. çok marifet var insanda .selamlar.

21 Nisan 2017 Cuma Saat 15:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net