Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili Ve Edebiyatı Bölümü, 14 Mart Çerkes Dili Gününü Özel Programla Kutladı!
16 Mart 2017 Perşembe Saat 20:28
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı, 14 Mart Çerkes Dili gününü Cumhuriyet konferans salonunda düzenlediği özel bir program ile kutladı.

 

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı, 14 Mart Çerkes Dili gününü Cumhuriyet konferans salonunda düzenlediği özel bir program ile kutladı. Programa,  lisans ve yüksek lisans bölüm öğrencileri, D.Ü üniversitesi rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, çeşitli fakültelerden öğretim üyeleri, Düzce Çerkes Derneği yöneticileri ile misafirler katıldı. 

 

Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğunun  14 Mart Çerkes Dili gününe özel sayı olarak çıkardığı “Адыгабзэ Къутамэм Ымакъ’’  ‘’ Çerkes Dili Bölümünün Sesi’’ isimli gazete  etkinlik katılımcılarına dağıtıldı.

 

Program etkinliği, yüksek lisans öğrencileri Nemerko Uğur Nemlioğlu ve  Beçımko Ayşe Tufan’ın Çerkesce üzerine hazırladıkları giriş sunumu ile başladı. Bölüm öğrencilerinin dil gününe özel hazırladıkları Çerkesce konuşmalar ve şiirler, Adıgey Cumhuriyetinden gelen TV Programcısı Guçetl Suzan ve Bedanoko Zamira’nın sunumları ile devam etti. Nagarako Kazbek ve arkadaşları eski Çerkes halk şarkılarından örnekler sundu. Bedanoko Zamira ve Kube Nurhan Fidan Çerkesce şarkılar seslendirdi. 

 

Kapanış bölümünde Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümü başkanı Doç.Dr. Fehmi Altın, bölüm öğretim üyesi Prof. Dr. Haçemiz Mir ve Çevirmen Mevlüt Atalay birer konuşma yaptılar. Düzce Adıge Khase derneğinin mahalli danslarından sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından etkinlik sona erdi.

 

“Адыгабзэ Къутамэм Ымакъ’’  ‘’ Çerkes Dili Bölümünün Sesi’’ isimli  4 sayfalık gazete.

 

 

 

Fotoğraflar: Düzce Üniversitesi Sayfası

Haber: Jade Wumar

Cherkessia.net, 16 Mart 2017

 


Bu haber toplam 2146 defa okundu.


Bergun Harun Çevik

Çok güzel hareketler bunlar.

Selam olsun D.Ü Çerkesce okuyan geleceğin aydınlarına.

18 Mart 2017 Cumartesi Saat 22:28
Gute Ertan Özgüler

İşte bu!

Buradan dişe dokunur iş çıkar. Çerkesler aklınız varsa bu gençleri ve bölümü destekleyin. Çerkes kurumuyuz diye kaıla kasıla ortada dolaşanlar aklınız varsa burayla ilgilenirsiniz. Benim umudum yok onuda not düşeyim.
Bravo emeği geçen herkese.

17 Mart 2017 Cuma Saat 15:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net