Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erdoğan ve Putin Moskova'da Bir Araya Geldi!
11 Mart 2017 Cumartesi Saat 00:56
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da düzenlenen Rus-Türk Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına liderlik yaptı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moskova'da düzenlenen Rus-Türk Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısına liderlik yaptı.

Erdoğan ve Putin, Moskova'da bulunan Kremlin sarayı'nda bir araya geldi.

 

Bir sonraki Türkiye'de yapılacak ÜDİK toplantısı kapsamında Türkiye ve Rusya arasında bir milyar dolarlık ortak yatırım fonu kuruldu.

 

Ortak fonun kurulacağı, iki ülke başbakanlarının geçen yılın sonunda gerçekleştirdiği toplantının ardından açıklanmıştı.

 

İki lider toplantı sonrası yaptığı konuşmalarda, ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Putin, halen Rusya'da zorluk yaşayan Türk iş insanlarına ilişkin gelen bir soruya cevaben, Erdoğan ile yaptıkları görüşmelerde iş vizesi konusundaki yasakların kalkacağını söyledi.

 

2015 yılının Kasım ayında Türkiye sınırları içerisinde bir Rus jetinin düşürülmesiyle ikili ilişkilerde yaşanan kriz sonrası ÜDİK toplantısı iptal edilmişti.

 

Bugün 2014'ten beri ilk defa ÜDİK toplantısı düzenlendi.

 

'Turizmde rekor bekliyoruz'

İki lider, Türkiye'de turizmin geliştirilmesi gerektiğine de dikkati çekti.

 

Putin, "Rus turistler için Türkiye tekrar gözde ülke haline geliyor" ifadesini kullanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ise "Turizm alanında bu yıl rekor kırmak istiyoruz. Rus dostlarımızı ülkemize davet etmek istiyorum" dedi.

 

Rusya'nın devlet başkanı Putin aynı zamanda 2019 yılında Türkiye ve Rusya'da karşılıklı turizm ve kültür yılı düzenlenmesinin planlandığını söyledi.

 

100 milyar dolarlık ticaret hedefi

Rus lider, "Son yıllarda iki ülkenin ticaret hacmi düştü. 2016 yılında bu değer üçte bir oranında gerileyerek 10 yıl önceki seviyesine ulaştı. Bu negatif eğilimin önüne geçmeyi umuyoruz " dedi.

 

Erdoğan da özellikle iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin gerçekleştirilmesinden yana olduğunu, Rus uçağının düşmesinin ardından iki ülke arasındaki ticaretin 17 milyar dolar'a kadar indiğini söyledi.

 

Yerel para çağrısı

İki lider, ticari ilişkilerde yerel para birimlerinin kullanılması çağrısını tekrarladı.

 

Erdoğan, "Milli paralarla ticaretin artırılmasına büyük önem veriyoruz. Bu konuyu tekrar gündeme aldık; zaten daha önce merkez bankalarına da bu talimatı vermiştik. Böylece ticaretin üzerindeki kur baskısını azaltmayı hedefliyoruz" dedi.

 

Türk lider aynı zamanda artık normalleşme sürecinin tamamlandığını vurgulayarak, "Normalleşmeyi artık sona erdirdik, bu kelimeyi tekrar kullanmak istemiyoruz, bundan sonra güven tesisini güçlendirmek istiyoruz. Rusya'dan bütün ekonomik kısıtlamaları kaldırmasını bekliyoruz" dedi.

 

'Asıl hedef Rakka'

İki lider aynı zamanda Suriye'de devam eden savaşla ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Askeri istihbarat alanında sıkı bir işbirliği içinde olduklarını söyleyen Putin, ateşkesin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü, Astana'da ise siyasi müzakerelere başlanabildiğini söyledi.

 

Erdoğan ise "Terör örgütlerinin ikili ilişkilerimizi zehirlemesine izin vermeyeceğiz. Bütün konularda hemfikir olmasak da iletişim kanallarını açık tuttuk, tutmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

 

Türkiye'nin Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana olduğunun altını çizen Erdoğan, "Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab'dan sonraki hedef Menbiç için koalisyon güçleriyle işbirliği istiyoruz" dedi.

 

Erdoğan, IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ile mücadelede ise "asıl hedef Rakka" açıklamasında bulundu.

 

Enerji alanında işbirliği vurgusu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ÜDİK toplantısından öne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Kremlin Sarayı'nda ağırladı.

 

Yaklaşık bir saat on beş dakika sürdüğü belirtilen görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bulundu.

 

Anadolu Ajansı'nı haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı öncesinde, "ÜDİK toplantısında ara verme süreci yaşadık. Fakat geçen yıl malum Dünya Enerji Kongresi'nde bir araya geldik. O, bu süreci tetiklemesi bakımından çok hayırlı bir kongreydi" dedi.

 

Erdoğan aynı zamanda Rusya ile Türkiye arasında petrol ve doğal gaz başta olmak üzere enerji alanında önemli bir işbirliği olduğunu söyledi.

 

Erdoğan, Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini vurguladı.

 

'Suriye krizini çözmek için beraber çalışıyoruz'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise "Devletler arası bağlarımızın hızlı tempoyla düzelmesinden çok memnunuz. Bu şekildeki son görüşmemiz uzun zaman önce 2014 yılında gerçekleşti. Bu zaman içerisinde birçok olay yaşandı, son zamanlarda Rusya ve Türkiye ilişkilerinin en üst düzeye taşınması üzerinde aktif olarak çalışıyoruz" dedi.

 

Rus lider aynı zamanda ekonomik ve ticari alanda da ilişkilerin geliştirilmesi için birçok adımın atıldığını vurguladı.

 

Putin, dünyanın birçok alanında özellikle Suriye'deki krizi çözmek üzere iki ülkenin beraber çalıştığını belirtti.

 

Basın toplantısı videosu için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=brcd9iiED3E


Kaynak: BBC Türkçe-Türk Rus

Cherkessia.net, 11 Mart 2017

 


Bu haber toplam 1750 defa okundu.


burak demirci

Erdoğan liderliğindeki gürcü-laz-dadaş örgütlenmesi akp her hamlesiyle türk devletini itibarsızlaştırıp türk devlet geleneğini her adımda ve söylemde tahrip edip genel yıkımı yaklaştırıyor.

Ruslar ne Erdoğan'a ne de türkiyedeki herhangi bir oluşuma asla güvenmez ve bel bağlamaz,ama daha evvel belirttiğim gibi en sonda kesilecek tosunun kendileri olduğunu gayet iyi bildikleri için günü birlik politikaya dahi eyvallah diyorlar. ki bu bile aslında rusların da ne kadar zorda olduklarının delilidir.

12 Mart 2017 Pazar Saat 16:04
Ğuche

Turizm sezonunun açılıyor olması, Almanya ile gerilen, hatta turizm sektörüne darbe vuracak noktaya gelen ilişkilerimiz bizi ister istemez Rusya'nın kucağına itiyor.

Ben buna tükürdüğünü yalamak derim, kim ne dersen desin.
Sonuç olarak, Rusya'ya tam olarak mecburuz.
Yıllık turist sayısının en azından %10-15'ini teşkil eden bir ülkeden bahsediyoruz.

Putin geçen yıl yaşanan Suriye sınırındaki kriz sonrası vizeleri iptal edince turizm sektörünün yaşadığı daralma herkesin malumu.

11 Mart 2017 Cumartesi Saat 11:10
vahiterdo

R.T. ERDOĞAN klasik abdul hamit politikası izlemek istiyor , batı ile doğu arasında ortada sıçan oynuyor ama bu osmanlılı çaresizliğinin islam tahtaravalli politikaları ile batının sömürdüğü OSMANLI emperyası dağıldı, Türkiyede aynı kadere doğru dörtnala koşturuluyor, ancak cılız iç dinami, ile kendi göbeğini kesemeyen ülkeye dünya GLOBAL konjoktörü yön verecektir, RUSyadaki rus milleti ve azınlıklar özgür olmadan kafkasya özgür olamaz, neden çünkü sosyal-ekonomik-kültürel- stratijik tarihi derin bağlar , bu günü ve geleceği ortaklaştırmaktadır, en çok canı yanan işgal altındaki KAFKASYAdan özgürlük ve insan hakları feryadı yükselmesi tüm RUS emperyasını etkileyecektir.. EMEK-BİLGİ-GİRİŞİM- en yüce değerlerdir, çok marifet var insanda.. selamlar..

11 Mart 2017 Cumartesi Saat 10:08
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net