Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kavkaz Uzel:Maykop Mahkemesi Adnan Khuade’ yi Suçlu Buldu!
18 Ocak 2017 Çarşamba Saat 11:24
Maykop mahkemesi Çerkes Aktivist Adnan Khuade’nin görevli memura küçük çapta rüşvet vermeye teşebbüş etme davası kararını 17 Ocak 2017 tarihli son duruşmasında açıkladı.

 

Maykop mahkemesi Çerkes Aktivist Adnan Khuade’nin görevli memura küçük çapta rüşvet vermeye teşebbüş etme davası kararını 17 Ocak 2017 tarihli son duruşmasında açıkladı. Buna göre Adnan Khuade suçlu bulunarak hakkında 1 yıl 8 ay özgürlüğünün kısıtlanması cezasına çarptırıldı. Aktivistin avukatı kararı temyiz edeceklerini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak bu günkü mahkemeyi aktivistin avukatı İland Abreg muhabirimize şöyle değerlendirdi;

 

"Mahkeme de ona 1 yıl 8 ay özgürlüğünün kısıtlanması cezası verildi. Ancak cezaevinde ve ev hapsinde geçirdiği zaman düşüldükten sonra 4 ay daha Maykop dışına çıkma yasağı ve kontrollü serbestlik cezası verildi." dedi.

 

Karara itiraz edeceklerini çünkü suçlu olmadıklarını ekleyen İlan Abreg; 

"Mahkemeye yapmış olduğumuz gerek şahitler konusundaki itirazlarımız, gerek video kayıtları hakkında yaptığımız ekspertiz başvurusu ve gerekse olayla ilgili kanıt olarak gösterilen olay anında tutulmuş tutanağa ilişkin yaptığımız itirazların hiçbirisi kabul edilmedi. Çünkü bu itirazlardan birisi bile kabul edilmiş olsa davanın düşme tehlikesi olduğunu düşünerek hiç birini kabul etmediler." dedi.

 

Mahkemenin verdiği karara ilişkin Kabarday Balkar İnsan Hakları Derneği Başkanı Hatajuko Valeri muhabirimize yaptığı açıklamada;

 "Çerkes Aktivistin kendisinin de mahkemede belirttiği şekilde, davanın politik motifler taşıdığı bu kararla ispat edilmiş oldu. Mahkemede Adnan’ın dediği gibi bu davanın açılmasında ki ana sebep, Çerkes soykırımı ve Çerkesler hakkında Adnan’ın yaptığı STK çalışmalarıdır.

 

Diğer taraftan açılan bu davada görüldü ki Adnan aslında ne rüşvet verdi, nede rüşvet vermeye teşebbüs etti. Ancak bunu kanıtlayabilecek video kayıtları hakkında ekspertiz isteği ve şahitler hakkındaki itirazların hiçbiri kabul edilmedi.

 

Yine bu gibi mahkemelerle ilgili daha önceki tecrübelerimize bakacak olursak, Adnan bu mahkeme sonunda daha fazla cezaya da çarptırılabilirdi ama Kuzey Kafkasya’nın her yerinde ve yurt dışında onun lehine konuyla ilgili yapılan çalışmalar kararın en azından bu günkü gibi çıkmasında etkili olmuştur." dedi. 

 

Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 18 Ocak 2017

***

Аднан Хуаде признан виновным в попытке дать взятку

Черкесский активист Аднан Хуаде приговорен судом в Майкопе к одному году и восьми месяцам ограничения свободы по обвинению в попытке мелкого взяточничества. Активист обжалует приговор, заявил его адвокат.

 

Сегодня суд в Майкопе признал виновным Аднана Хуаде в покушении на совершение мелкого взяточничества, сообщил корреспонденту "Кавказского узла" адвокат активиста Иланд Абрегов.

 

"Ему назначено наказание в виде ограничения свободы на 1 год и 8 месяцев. С учетом времени, проведенного под стражей, и домашнего ареста, активист не имеет права четыре месяца выезжать за пределы города", - пояснил Абрегов.

 

Адвокат добавил, что Хуаде обжалует приговор, поскольку считает себя невиновным. "Для нас приговор был ожидаемым. Суд не удовлетворил наши ходатайства о назначении экспертиз - лингвистической, психологической, видеотехнической. Также суд не удовлетворил ходатайство об исключении из доказательств протокола осмотра места происшествия. То есть, суд не посчитал нарушением то, что время в протоколе не соответствует фактическим обстоятельствам дела, и противоречит видеозаписи", - добавил Абрегов.

 

Приговор в отношении Хуаде еще раз подтверждает заявление активиста о том, что его уголовное преследование носит явно выраженный политический характер, в свою очередь заявил корреспонденту "Кавказского узла" руководитель Кабардино-Балкарского правозащитного центра Валерий Хатажуков.

 

"Хуаде заявил во время судебного процесса, что подоплекой уголовного дела в отношении него является его принципиальная позиция по проблеме черкесского геноцида. Многие обстоятельства дела свидетельствуют о том, что его провоцировали на дачу взятки, но он ее не предлагал и не давал. Суд необоснованно отказал в проведении очень важных экспертиз и в удовлетворении других ходатайств защиты Хуаде", - подчеркнул Хатажуков.

 

По мнению правозащитника, "если говорить о современной судебной практике по подобным делам, то Хуаде мог получить и реальный срок". "И я думаю, здесь не последнюю роль сыграло то, что в его защиту выступили представители общественности по всему Северному Кавказу и в странах проживания черкесов", - заключил правозащитник.

 

Ранее черкесский активист уже подвергался давлению со стороны силовых структур и заявлял об обысках на работе и дома. 19 декабря 2015 года представители черкесских общественных объединений Турции провели протестную акцию у здания генконсульства России в Стамбуле в связи с арестом Хуаде.

 

В ноябре 2014 года Аднан Хуаде был среди подписантов обращения активистов черкесских общественных организаций к руководству Польши с просьбой о признании геноцида черкесов в XIX веке.

 

Источник: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/296101/

© Кавказский Узел

 

Bu haber toplam 3792 defa okundu.


ADMİN 2

Adnan Khuade'ye kurulan kumpasın videosu. Aşağıda ki youtube linkinden görülebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=uTBykOJgd4s&feature=youtu.be

20 Ocak 2017 Cuma Saat 12:55
hapi cevdet

Khuade Adnan'a uygulanan ölçüsüz tutum üzerine "Çerkes diasporası sınıfta kalmıştır" dememiz haksızlık olmaz mı? Daha ne yapılabilirdi?..Barışçı yollarla her türlü kınama yapıldı. Rusya, Çerkes toplumunun, özgürlük ve adaleti arayan insanların Adnan'ın yanında olduğunu gördü.

Duygularımızı içimizde tutmasını becermeliyiz. Zor bir uğraş var önde. Uzun ve meşakkatli bir uğraş gerekiyor. Umutluyuz, umutlu olmak gerekir.

19 Ocak 2017 Perşembe Saat 07:59
CANER k'UEK'UE

Bugün rusya da yaşayan türk bi müşterimle telefonda konuştum. 2 yıl içerisinde bir ev parası kadar rüşvet verdiğini söyledi işlemlerini hallettirmek için. Dünya rüşvet alıp verme sıralamasında birinci olan Rusya da, rüşvet vermeyen, bunu aklına bile geriremeyecek temiz kalpli Adnan abinin vatanseverliğini bastırmak amacıyla böyle saçma bi suçlamanın yapılması tam bi skandal.
Tha seninle olsun Adnan Khuade...

18 Ocak 2017 Çarşamba Saat 15:58
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net