Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Öğrencilerinin İlk Konferans Konuğu Dr. Zeynel Abidin Besleney Oldu!
03 Aralık 2016 Cumartesi Saat 15:26
Düzce Üniversitesinde geçtiğimiz ay kurulan ‘’Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğu’’nun ilk konuşmacısı Dr. Zeynel Abidin Besleney oldu.

 

Düzce Üniversitesinde geçtiğimiz ay kurulan ‘’Çerkes Dili Filolojisi ve Dilbilimi Öğrenci Topluluğu’’nun ilk konuşmacısı Dr. Zeynel Abidin Besleney oldu.

İki ay önce ‘’Türkiye’de Çerkes Diasporasının Siyasi Tarihi’’ isimli doktora kitabı Türkçeye çevrilerek Bilgi Üniversitesi Yayınlarından basılan Dr. Zeynel Abidin Besleney’in Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonundaki programı yaklaşık 2 saat sürdü. 

 

Dr. Besleney konuşmasına, ‘’Dünya'da Çerkesya dışındaki tek Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü'nün öğrencileriyle buluşmuş olmaktan, ayrıca da böyle seçkin bir dinleyici grubu karşısında olmaktan heyecan ve sorumluluk duyuyorum’’ diyerek başladı. Daha sonra; öğrenciler, öğretim üyeleri ve Düzce Çerkes camiasından katılımcılara kitabının hazırlık serüvenini ve özet içeriğini anlattı. 

 

Soru cevaplarla devam eden konferans sonunda Dr. Besleney’e  D.Ü Yabancı Diller Bölüm Başkanı ve öğrenci topluluğunun akademik danışmanı Doç. Dr. Yusuf Şen tarafından üniversitenin teşekkür belgesi verildi. Daha sonra öğrenci kulübünün hazırladığı teşekkür plaketini ise Çerkes Dili ve Edebiyatı bölüm başkanı Doç. Dr. Fehmi altın verdi.

 

Dr. Besleney’e ve tüm katılımcılara teşekkür eden öğrenci topluluğu üyeleri, konferans-panel programlarının periyodik aralıklarla devam edeceğini söylediler.

 

Fotoğraflar: Talha Ölmez

Cherkessia.net, 3 Aralık 2016

 


Bu haber toplam 3846 defa okundu.


Khanbolet

Güzel buluşma.
Akademik görünürlük önemli yapılabilirse. Sempozyum, seminer, panel organizasyonu hayata geçirirse yeni bölümler bilinir olur. Emeği geçenlere selamlar.

08 Aralık 2016 Perşembe Saat 12:32
Mustafa alıç

Çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarima tesekkur ediyorum.

03 Aralık 2016 Cumartesi Saat 22:32
Yasin Taşcı

Detaylı ve aynı zamanda sıkmadan, samimiyetle yaptı sunumunu Zeynel Bey. Belki göz ardı ettiğimiz, anlamadığımız ya da anlayamadığımız oluşumlar ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler edindik.
Şu an kitabını okumaktayım hala ve bence daha fazla araştırmacının üzerine gidip detaylandırması, değerlendirmesi ve halka sunması gereken konuların başarılı bir anlatımla sunulduğunu düşünüyorum bu çalışmada.

03 Aralık 2016 Cumartesi Saat 22:14
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net