Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan Khuade Davasında Yalan Fırtınası Dinmek Bilmiyor!
10 Ekim 2016 Pazartesi Saat 13:45
Çerkes aktivist Adnan Khuade’ye açılmış olan, görevli memura küçük çapta rüşvet vermeye teşebbüs davasının 6 Ekim’de Maykop şehir mahkemesinde yapılan duruşmasında şahitlerin ifadelerinin alınmasına devam edildi.

 

Aslan Shazzo, Natpress, 7 Ekim 2016

Çerkes aktivist Adnan Khuade’ye açılmış olan görevli memura küçük çapta rüşvet vermeye teşebbüs davasının 6 Ekim’de Maykop şehir mahkemesinde yapılan duruşmasında şahitlerin ifadelerinin alınmasına devam edildi. İfade verenlerden birisi, o gün görevli olan memurlardan Karaçay Çerkesk’den Ali Borsov’du.

 

Ali Borsov savcılık temsilcisinin kendisine yöneltmiş olduğu sorulara sakin cevaplar verirken sıra savunma tarafının sorularına geldiğinde panikledi ve bir çok soruyu hatırlamıyorum diyerek geçiştirmeye çalıştı. Ali Borsov sorgusunda olay sırasında arabada video kaydının yapıldığını güya Adnan Khuade’nin 5 bin rublelik para destelerini ortalarına koyduğu sırada kendisini uyardığını söyledi. Khuade’nin avukatının, mahkemede incelenen video kayıtlarında neden bu bölümün olmadığı sorusuna, arabadaki video kaydedicinin o sırada pilinin bittiğini bazı bölümlerin kaydedilmemiş olabileceğini söyledi. Peşisıra neden o zaman bugün söylediğinin aksine kayıtların bir bölümünde Adnan Khuade’ye rahat olmasını, video kaydedicinin kayıtta olmadığını söylediği sorusu geliverdi.

Adnan Khuade dava dosyasının hakimi Vitali Galagan

 

Açıkçası yaşananlar bir komediyi andırırken, bir de buna mahkemenin hakimi olan Vitali Galagan’ın (üst resimdeki)  bu şahidin bir sonraki mahkemede video kayıtlardaki diğer görevli kişiyle beraber sorgulanacağı yönündeki komik kararı eklendi.

 

Aslında duruşmada ki unutkanlık rekoru ise, ismini Natpess olarak şu an için veremeyeceğimiz tanık olarak dinlenen kişiye aitti. Bu kişi emniyet müdürlüğünde Maykop Ekonomik suçlarla mücadele bölümü görevlisiydi. Kendisine yöneltilen, olay yerine geldiğinde trafik polislerinin arabasından başka hangi renkte bir araç gördüğü sorusuna, galiba koyu renkte bir araçtı cevabını verdi. Oysa Adnan Khuade’ye ait olan araç ise tam tersine beyaz bir arabaydı. Yine kendisine sorulan, olaya şahit olduğu yerin Hakurate caddesi mi yoksa Maykopskaya caddesi mi olduğu sorusuna da hatırlamıyorum cevabını verdi.

 

Bu sorulara böylesi cevaplar vermesinin sebebi, önceki duruşmada onun müdürü olan Genadi Şevçenko’nun soruları ona vermiş olmasıydı. Davaya sonradan dahil edilmiş olduğundan ve yanlış bir şey söylerse müdürünü yalancı çıkaracağı için bu yüzden tüm soruları bu şekilde geçiştirmek zorunda kalıyordu.

 

Yine geçen duruşmada (29 Eylül 2016) Şevçenko’nun çok yakın bir zamanda terfi ettiği olay tarihindeki şehir ekonomik suçlarla mücadele başkanlığından Cumhuriyet ekonomik suçlarla mücadele başkanlığına terfi ettiği ortaya çıktı. Tabi bu durumda terfi de Adnan Khuade olayında göstermiş olduğu yüksek derecedeki başarının ne derece rolünün olduğunu tahmin etmek zor değil.  

 

Genel olarak bakacak olursak; mahkeme bu şahitlerin söylediklerini doğrulamayıp sanığın beraatine karar verseydi eminiz ki tüm bunlar Adnan Khuade’ye destek için duruşmalara katılanlar için komik birer anı olarak kalırdı. Ancak bu insanlar şahit olmadıkları gibi, kendi rollerini oynayan filmin birer aktörü durumundalar.

 

Ve yine eminiz ki, maalesef tüm bu gördüklerimiz Aysberg’in sadece görünen kısmı. 

 

Adnan Khuade'nin bir sonraki duruşması Maykop şehir mahkemesinde 13 Ekim'de yapılacak. 

 

Kaynak : http://www.natpressru.info/index.php?newsid=10733

Çeviri: Кушу Ф.  

Cherkessia.net, 10 Ekim 2016      

***

Конца лжи на судебном процессе против черкесского активиста Аднана Хуаде еще нет

На прошедшем 6 октября в Майкопе заседании суда по делу против черкесского активиста, репатрианта из Турции, который обвиняется в покушении на дачу мелкой взятки автоинспекторам, главным действом стал допрос свидетелей. И одним из них являлся один из двух этих сотрудников – Али Борсов, уроженец Карачаево-Черкесии.

Конца лжи на судебном процессе против черкесского активиста Аднана Хуаде еще нет

Он, довольно бойко отвечавший на вопросы прокурора (представителя обвинения), начал быстро путаться, отвечая на вопросы защиты. А «прижатый к стенке», отказываться от предыдущего своего ответа, ссылаясь на то, что не помнит.

Так, например, Борсов заявил, что когда они с Хуаде сидели в полицейской машине, оснащенной видеорегистратором, автоинспектор предупредил общественного активиста о том, что ведется видео- и аудиозапись их разговора. Это он якобы сказал после того, как Хуаде положил между сидениями купюру в пять тыс. рублей. 

На вопрос же о том, почему в материале, снятом регистратором нет этого места с предупреждением, сотрудник ГИБДД сказал, что запись иногда приостанавливается, чтобы не разряжался аккумулятор. Но последовал еще один вопрос: чем объяснить, что на видео имеется момент, где Борсов, наоборот, говорит о том – что запись не ведется? 

Словом, комедия. Правда, этого «забывчивого» свидетеля, который впечатлил данным своим качеством и суд (судья Виталий Галаган, он на снимке), решено пригласить еще раз на заседание. На то, где будет организован просмотр снятого им и его напарником видео-свидетельства. 

Но рекордсменом по забывчивости стал следующий свидетель, именем которого Натпресс сейчас не располагает. 

Он, сотрудник ОБЭП Майкопа, практически ничего не помнил. Например, того, какого цвета была вторая, не полицейская машина на площадке у двора семьи Хуаде. Он сказал, что она, кажется, темная, а она чисто белая. Не помнил он и того, на какой из двух улиц (Хакурате или Майкопской) встретил понятую, на какой из сторон этой одной из улиц. 

Дело в том, что на многие из подобных вопросов на предыдущем заседании ответил его начальник – Геннадий Шевченко, который якобы и позвал его на место происшествия. Но судя по ответам, его, видимо, и там близко не было. И он, памятуя о том, что начальник рассказал свою версию, боялся, что подведет начальника (бывшего), сам попадет впросак.

Кстати, на предыдущем заседании (29 сентября) выяснилось, что Шевченко уже ушел на повышение – с городского уровня на республиканский. Связано ли это с удачно проведенной «операцией» против Аднана Хуаде, мы не знаем, но договориться бывшим сослуживцам о подробностях проведенного «дела» им стало несколько труднее. 

Да и сам Шевченко выглядел на допросе не совсем серьезно. Так, он «плыл» при ответе на вопросы о том, не он ли звонил по телефону одной из девушек-понятых в тот день за часа два до происшествия. А если именно он тот самый «Геннадий», то правдивы ли его показания о том, что он нашел понятую где-то на пересечении улиц Хакурате и Майкопской?

В общем, все это было бы смешно – в том числе и для зрителей в зале суда, которые пришли «поболеть» за Аднана Хуаде. Если б не осознание того, что оправдательного решения суда все равно не будет. Как бы не выглядели свидетели от обвинения. Это их актерская роль. Но существует заказчик – режиссер. Он в подводной части «айсберга».

Натпресс

 


Bu haber toplam 2268 defa okundu.


Shapsugh

Benim anladığım, bu şebekler bu şekilde davayı 9 aya kadar uzatıp mahkemenin verebileceği en yüksek süre olan 9 aylık hapis cezasını garantiye almaya çalışıyorlar.

11 Ekim 2016 Salı Saat 23:33
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net