Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adnan Khuade Cezaevinden Çıkarak Ev Hapsine Geçti!
17 Eylül 2016 Cumartesi Saat 23:00
Tutukluluk hali ev hapsine çevrilen Khuade Adnan’ın 16 Eylül’de yapılması gereken duruşması 22 Eylül’e ertelendi!


Kavkaz Uzel, 17 Eylül 2016 

Tutukluluk hali ev hapsine çevrilen Khuade Adnan’ın 16 Eylül’de yapılması gereken duruşması 22 Eylül’e ertelendi!

Avukatı İland Abreg’in verdiği bilgiye göre; Khuade Adnan’ı evinden alıp mahkemeye getirmesi gereken içişleri bakanlığı gardiyanları onu almaya gelmedikleri için Adnan mahkemeye katılamadı. O yüzden de mahkeme 22 Eylüle ertelendi. 22 Eylül’de yapılacak duruşmaya olayın içinde yer alan trafik polisi görevlileri ve şahitlerin dinlenmesi şeklinde devam edilmesi planlanıyor.

 

Gazeteci Aslan Şhazzo, bu yaşananları politik bir zulüm olarak niteledi. Avukatı ise yaptığı açıklamada, olayın önceden hazırlanmış bir kumpas olduğunu olaydaki şahitlerin bile olaydan önce olayın yeri ve saati için önceden rezerve edildiklerini söyledi.

 

Avukatı Iland Abreg, Adnan’ın durumu ile ilgili yaptığı açıklamada ise; "Bundan sonra onu mahkemeye hapishaneden getirmeyecekler.O artık evinde ailesiyle birlikte. Duruşmalara ise henüz temyiz kararı İçişleri Bakanlığı infaz dairesine ulaşmamış olsa bile, evinden mahkeme salonuna kendisi değil içişleri bakanlığı infaz dairesince görevlendirilen gardiyanlarca getirilip götürülecek.

 

16 Eylül de yapılması gereken duruşma ise 22 Eylül tarihine ertelendi. Bu tarihte ki duruşmada olayın içindeki trafik memurları ve şahitler sorgulanacak.

 

Bu arada daha önce ki duruşmada dinlenen şahitlerin verdiği ifadelerin birbiriyle çelişmesi sebebiyle aslında bu şahitlikleri de çürümüş oldu." dedi.  Şahitlerden birisi, geçen mahkemede sorgu sırasında kendisini olay yerinde şahit olması için öğleden önce güvenlik görevlileri tarafından arandığını söylerken, arayan kişinin ismini de ağzından kaçırarak bu kişinin mahkemede ki tanıklardan birisi olan Genadi olduğunu söyledi. 

 

İfade veren bayan şahit, ifadelerinde şehrin tamamen başka bir tarafında yaşamış olsa da olay yerinde bulunmasıyla ilgili olarak orada mağazalarda dolaştığını belirtmişti. Ancak biz o bölgede yakınlarda mağazalar olmadığını söyleyip biraz sıkıştırınca bu sefer bir sonraki sokakta yani mağazaların olduğu sokağı işaret etti. 

 

Diğer taraftan kendisini telefonla arayan kişinin telefon numarasını istediğimizde yanında olmadığını söyleyip bir sonraki duruşmada bildirmeye söz verdi. Tüm bunlardan anlaşılıyor ki bu tanığın ifadelerinde çelişki var ve olaydan en az iki üç saat önce bu tanık güvenlik kuvvetlerince rezerve edilmiş." dedi. 

 

Avukat İland Abreg’e göre; bu şahitlerin şahitliği ne kadar sahte ise de olayla ilgili olarak kendisini kimlerin neden aradığını ve olayın iç yüzünü anlatmaları dostça istenmişse de gerçeği anlatmaya yanaşmamışlar.

 

Abreg’e göre şahitlerin ifadelerinde Khuade Adnan’ın suçunu tespit edebilecek bir ifadeye rastlanmadı. Şahitler ifadelerinde Adnan ile trafik polisi arabada otururken paralar ortalarında duruyordu. Buna göre hiç bir şahit bu paraları Adnan’ın elinde görmedi. Ayrıca anlattıklarına göre, Adnan’ın bu sırada ellerini göğsünde tutarak kesinlikle paralarla teması olmadığını söylediler. Video kayıtları da bu durumu doğruluyor.

 

Abreg ayrıca, araçta kaydedilen video görüntüleri de Adnan’ın suçsuz olduğunu kanıtlıyor dedi.

 

İland Abreg, ilgili kanuna göre rüşvet verme sırasında görevli kişinin bilinçli olarak kişiyi rüşvete teşvik etmesi ve provoke etmesi, rüşvet verilmişse bile suçu ortadan kaldıran bir unsur dedi. Kamera kayıtlarında görüleceği üzere, arabada trafik memuru Adnan’a rahat olmasını kameranın kayıt yapmadığını söylüyor.  Hatta konuşmalarda Adnan, kendisinin onlara rüşvet vermeye niyetinin olmadığını söylüyor.

 

Abreg’in yaptığı açıklamaya göre; iddianame tarafı da zaten yaptıkları açıklamalarda trafik polislerine rüşvet verildiğine dair bir suçlamaları olmadığını bunu rüşvet vermeye çalışmak olarak yaptıklarını söyleyerek, Adnan’ın ilk tutuklanmasının ehliyetsiz araba kullanma suçu ile ilgili olduğunu da kabul etmektedirler dedi. 

 

Tabi ki güvenlik güçleri bir suç işlesin de yakalayalım diye sürekli onun peşindeydiler. Evet ehliyetsiz olarak araba kullanıyordu ancak bu mahkemeye konu olan olay onun trafik memurlarına rüşvet vermesi suçlaması ve bu suça ilişkin herhangi bir kanıtları da yok.

 

Mahkemeyi takip edenlere göre ise, tüm bu yaşananların sebebi politik. Gazeteci Aslan Şhazzo ya göre, tüm bu olay baştan sona kadar önceden hazırlanmış bir kumpas.

 

Nat Press genel yayın yönetmeni Aslan Şhazzo yaptığı açıklamada; "Trafik polislerinin ifadesine göre, onların Adnan’ın arabasının peşine düşmelerinin sebebini, ilk olarak onun kırmızı ışıkta geçmesi daha sonra ise dönüş için sinyal lambalarını yakmaması olduğunu belirtiyorlar. Ancak görev sırasında araçtaki video kameranın kayıtta olması gerekirken bunların hiçbirinin kaydı yok. Ayrıca aracı durdurdukları yer ise tamda Adnan’ın evinin yanı. Demek ki onu daha önceden beklemişler. Adnan ın kendi ifadesine göre de, zaten bu yaşananlar kendisini rüşvet vermesi için provoke etmelerinden ibaret" dedi.

 

Aslan Şhazzo, Adnan’a karşı başlatılan baskıların onun Soçi olimpiyatlarına karşı protesto eylemlerine katılması ve bu yönde yaptığı çalışmalar sebebiyle olduğunu sözlerine ekledi. Ve tüm bu baskıların dozunun artmasında, Türkiye -Rusya krizinin de büyük rolü olduğunu belirtti. Asla Şhazzo son olarak, özellikle Rus uçağının vurulmasından sonra Adnan’a baskılar artmıştı ve hatırlanacağı üzere mağazasına gelinerek hukuksuz  tacizkar kontroller yapılmak istenmişti dedi.

 

Kavkaz Uzel Adnan Khuade olayını takip etmeye devam edecek.

 

Kaynak : http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/289423/


Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 17 Eylül 2016


***

Суд назначил заседание по делу Аднана Хуаде на 22 сентября

Процесс отложен из-за того, что сотрудники УФСИН не смогли доставить черкесского активиста Аднана Хуаде в зал судебных заседаний, рассказал адвокат Иланд Абрегов, планирующий допросить полицейских и свидетелей на следующем заседании суда. Журналист Аслан Шаазо полагает, что активиста преследуют по политическим мотивам.


Как сообщал "Кавказский узел", информация о задержании черкесского активиста, репатрианта из Турции Аднана Хуаде (Хуадэ) поступила на смс-сервис "Кавказского узла"вечером 5 мая. 11 мая МВД по Республике Адыгея сообщило, что Хуаде подвергнут административному аресту на 15 суток за нахождение за рулем без водительских прав. Позже следственное управление сообщило, что активист заподозрен в даче взятки должностному лицу. 16 сентября Верховный суд Адыгеи отпустил Хуаде под домашний арест.


Адвокат заявил о резервировании оперативниками понятых до задержания Хуаде

"Конвоем его возить больше не будут. Он дома, со своей семьей. Его доставку в суд будут обеспечивать сотрудники УФСИН", - рассказал корреспонденту "Кавказского узла" адвокат Иланд Абрегов.


По его словам, Майкопский городской суд отложил рассмотрение дела по обвинению Аднана Хуаде в покушении на дачу взятки до 22 сентября, поскольку решение Верховного суда об изменении меры пресечения не поступило в УФСИН.На следующем судебном заседании защита планирует допросить сотрудников ГИБДД и понятых. В показаниях понятых имеются недостоверные сведения, опровергнутые в ходе судебного следствия, заявил Абрегов.


"Одна из понятых заявила, что ей до обеда позвонил знакомый сотрудник полиции, фамилию которого назвать она уклонилась, сказав лишь, что его зовут Геннадий. Мы знаем этого сотрудника, он фигурирует в деле в качестве свидетеля. В самом начале эта свидетельница давала показания, что она, живя в другом конце города, оказалась там совершенно случайно и шла в магазин. 


Когда мы поставили ее фактически "к стенке", пояснив, что там нет в ближайшем радиусе никаких магазинов - она ответила, что шла в ближайший квартал, в частный сектор, где далее нашла бы магазин. На конкретный вопрос о том, какой номер телефона у нее был - она нам сообщила его, после чего, поняв, что по этим сведениям мы сможем выяснить, кто же ей звонил, была вынуждена сказать, что сказала неправду о случайности ее нахождения в этом районе и сообщила, что ей звонил сотрудник полиции и резервировал для участия в качестве понятой за 2-3 часа до этого мероприятия", - рассказал адвокат.


Иланд Абрегов уточнил, что не считает свидетеля давшим ложные показания, поскольку в процессе допроса понятая отказалась от них в пользу достоверной информации.


Защитник подчеркнул, что при этом показания понятых по делу Хуаде не свидетельствуют о его виновности.

"Ни одна из понятых не может сказать, что видела самое начало. Они не видели деньги в руках у Хуаде, а заявляли, что купюры лежали между передними сиденьями полицейской машины. Более того, они говорят, что при них он "открещивался" от этих денег, держа руки на груди и заявляя, что это деньги не его", - рассказал адвокат.


Видеозапись подтверждает версию защиты, считает адвокат

Видеозапись регистратора из автомобиля сотрудников ГИБДД, имеющаяся в деле  Хуаде, свидетельствует об отсутствии его вины, считает адвокат.

"В соответствии с законом "Об оперативно-разыскных мероприятиях" провокация на дачу взятки устраняет преступность деяния и является оправдательным мотивом для человека", - сказал адвокат.


Он отметил, что полицейские обращались к его подзащитному с просьбой "свободнее с ними разговаривать, заявляя, что камера не работает". "Затем задавали вопрос, не дает ли он им взятку, и на записи видно, как Хуаде заявляет о нежелании давать им взятку", - сказал Абрегов.


Сам обвиняемый отрицает попытку дать взятку сотрудникам ГИБДД и утверждает, что полицейские намеренно ехали за ним несколько кварталов.


Сторона защиты не отрицает факта того, что Аднан Хуаде до момента задержания был лишен права на управление автомобилем за административное правонарушение.


"Они, конечно же, были об этом осведомлены и потому за ним и ехали в надежде, что он нарушит ПДД, и будет основание его остановить. Но мы рассматриваем обвинение в даче взятки, и здесь вина его не доказана, и говорить об этом нет оснований", - заключил адвокат.


Наблюдатель считает, что Хуаде преследуют по политическим мотивам

Главный редактор интернет-издания "Натпресс" Аслан Шаазо, присутствующий на процессе в качестве наблюдателя, отмечает существенное нарушение прав черкесского активиста как на стадии следствия, так и на стадии суда.


"Со слов самого Аднана, обвинение в даче взятки - это провокация. Его провоцировали с целью сфабриковать в отношении него уголовное дело, и все это связано с его политической и общественной деятельностью", - сказал Шаазо, отметив, что давление на активиста было систематическим.


По мнению Шаазо, давление на Хуаде связано с преследованием черкесских активистов за протесты в связи с отсутствием черкесского компонента на Олимпийских играх в Сочи и поднятием темы геноцида во время Кавказской войны. Журналист отмечает, что значение имело и обострение русско-турецких отношений.

 

"После сбитого самолета, в ноябре 2015 года, сразу в декабре у него была устроена проверка в магазине его дочери. Там тоже была устроена провокация сотрудником ФСБ Красовским, устроившим там потасовку, за что всем троим, кто был в магазине, дали по 15 суток. В местной газете вышла клеветническая статья о нем, где ставится под сомнение его принадлежность к фамилии Хуаде, которой, возможно, около тысячи лет", - рассказал журналист.


Говоря о версии обвинения, Шаазо отметил неубедительность утверждения сотрудников ГИБДД о том, что Хауде привлек их внимание нарушением ПДД.

"Якобы он проехал на красный свет, а потом не включил поворотник, потому за ним поехали. Если машина выезжает на дежурство, то она должна быть снабжена видеорегистратором. Если он нарушил, как они утверждают, то должны представить такие доказательства. Его остановили прямо у его дома. Очевидно, что его ждали. Доказательств нарушения правил в суде не представлено", - сказал Шаазо.


Также журналист заявил о манипуляциях с квалификацией обвинения, проведенных, по его мнению, с целью заключения Хуаде под стражу.

"16 мая вышло постановление, что это дача взятки. 20 мая был суд, но впоследствии оказалось, что 20 мая они предъявили второе постановление - о покушении на дачу взятки. Но 20 мая, когда избирали меру пресечения, следствие, заявляя о необходимости содержания под стражей, сообщало об обвинении Хуаде в даче взятки, что является более тяжким преступлением. Но и в этом случае ему дали самую высокую, исключительную меру пресечения. Если взять покушение на дачу взятки, то это преступление средней тяжести, и тут исключительной меры никак не должно было быть. Очевидна манипуляция обвинением с целью продержать его в СИЗО больше трех месяцев", - заключил Аслан Шаазо.


Ранее "Кавказский узел" писал, что 17 декабря 2015 года Аднан Хуаде, его дочь и их помощница были арестованы на 15 суток после конфликта с ФСБ в Адыгее. Ранее черкесский активист уже подвергался давлению со стороны силовых структур и заявлял об обысках на работе и дома. 19 декабря 2015 года представители черкесских общественных объединений Турции провели протестную акцию у здания генконсульства России в Стамбуле в связи с арестом Хуаде.


Источник: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/289423/

© Кавказский Узел

 

Bu haber toplam 2752 defa okundu.


Gonepsey YLDRM

Çerkeslerin işi var. 20 eylül Adıge gününü kutluyorlar. Adnan bey veya onun gibi nicelerinin dertleriyle ilgilenemezler.

20 Eylül 2016 Salı Saat 13:43
Tlışe Murat

Adnan bey'in başına gelenler hukuki değil siyasi sindirme oyunları bunu 8 yaşında ki çocuk bile anlar. Bu da geçecektir. Yeter ki gündemden düşmesin. RFnunda en sıkıntılı konu gündemden düşmektir çünkü.
Allah yardımcınız olsun. Yanınızdayız Adnan Bey!

18 Eylül 2016 Pazar Saat 21:55
ADMİN 2

KAVKAZ UZEL'in detaylı haberi yanında, davayı takip eden Natpress'in 17 Eylül haber çevirisini okurlarımız için yorumlar kısmına etiketliyoruz.
ADMİN-2

***

Çerkez Aktivist Adnan Khuade’nin Tutukluluk Hali Ev Hapsine Çevrildi!

Çerkez aktivist Türkiye ve Rus vatandaşı Adnan Khuad’ nin trafik memurlarına rüşvet verme suçlamasıyla görülen mahkemesi nihayet lehine dönmeye başladı. Cezaevinde ki tutukluluk hali ev hapsine çevrildi.

Adıgey yüksek mahkemesi 16 Eylül’de Ruslan Taçahov’un başkanlığında yaptığı duruşmada 24 Agustos’da Maykop mahkemesi başkanı Viçeslav Bedanokov’un Khuade Adnan’ın 3 ay daha mahkeme sonuna kadar cezaevinde tutukluk halinin devamına ilişkin kararını bozarak tutukluluk halinin evinde devamına karar verdi.

Aynı şekilde devam edilen mahkemenin ilgili ceza kanunun ağır ceza maddesine göre (6 yıla kadar mahkumiyet) görülmesinden çıkarılarak küçük rüşvetler konulu (bir yıla kadar mahkumiyet) maddesine göre görülmesine karar verdi.

Ancak avukatı İlan Abreg’e göre, Adnan için istenebilecek ceza bir yıl değil ve sonuçta davanın rüşvet vermek değil, rüşvet vermeye teşebbüs şeklinde olacağı için bu sürenin 9 ayla sınırlandırılacağını belirtti.

Nat Press- 17 Eylül 2016

18 Eylül 2016 Pazar Saat 00:12
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net