Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova, Çerkes Milliyetçilerinin, Adigey’de Kazanmasından Korktuğu İçin FSB’yi Onları Durdurmak Üzere Kullanmaya Hazırlanıyor!
20 Ağustos 2016 Cumartesi Saat 00:17
Adigey’in Ruslar ve Çerkesler arasında bölünmüş olması, bu örnekte, dinin,etnisiteyi temsil etmesi anlamına gelmesine rağmen, Başkanlık adına yetkili temsilci Ustinov’un etnisitedense din ile ilgili konuşması,uzun zamandan bu yana Moskova için problemler yaratan Çerkes milliyetçiliği hakkında gerçekten endişeli olduğuna işaret etmektedir.


Kendi isimlerini taşıyan Adigey Cumhuriyeti’nin sadece yüzde 25’ini oluşturan Çerkesler, Cumhuriyet’in devlet konseyindeki ve hatta Rus Duması’ndaki sandalyeleri bazı Çerkes milliyetçilerinin kazanabilecegi ihtimali nedeniyle Moskova’nın endişelenmesine yol açtı ve Moskova, FSB ve diger sılovikleri bu durumun gercekleşmesini engellemek üzere kullanmaya hazırlanıyor.

 

Dün, Güney Federal Bölge’nin Başkanlık adına tam yetkilisi olan Vladimir Ustinov, “ekstremist düşüncelerin destekçileri” olarak adlandırdığı kişilerin, Adigey’deki seçimi kazanmalarınin engellenmesi için “gerekli bütün önlemlerin” alınması gerekliliğinden bahsetti. (nazaccent.ru/content/21626-polpred-prezidenta-predupredil-o-deputatah-ekstremistah-v.html  and tass.ru/elections2016/article/3546153/)

 

Ustinov,  “dikkatinizi çekmek isterim ki, radikal dini görüşleri destekleyen kişilerin faaliyeti hakkındaki gerçekler malumunuzdur. Birinin, bu kişilerin Devlet Konseyi üyesi haline gelmelerine müsaade etmeyecek bütün önlemleri alma zorunluluğu vardır. Bu çok önemli bir unsurdur ve çok dikkatli bir şekilde buraya odaklanmanızı rica ediyorum” dedi.

 

Adigey’in Ruslar ve Çerkesler arasında bölünmüş olması, bu örnekte, dinin,etnisiteyi temsil etmesi anlamına gelmesine rağmen, Başkanlık adına yetkili temsilci Ustinov’un etnisitedense din ile ilgili konuşması,uzun zamandan bu yana Moskova için problemler yaratan Çerkes milliyetçiliği hakkında gerçekten endişeli olduğuna işaret etmektedir.

 

Cumhuriyet’in başı Aslan Thakuşinov, durumun “kontrol altında” olduğunu söyleyerek Ustinov’u yanıtladı.Thakuşinov,”barışın ve inançlar arasındaki uyumun,Cumhuriyet’te devam ettiğini” açıkladı ve cumhuriyet FSB sinin yaklaşan seçimler öncesinde “ekstremist ve terörist açıklamalara geçit vermeyecek şekilde komplike önlemleri organize ettiğini” söyledi.


Cumhuriyet’in başı,kendi görevlilerinin,eğer tespit edilirse, adayların seçimlere girmelerine engel olacak  geçmiş sabıkalarını ve idari ihlallerini araştırmakta olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Çeviri: Dr. Karden Murat


Cherkessia.net, 20 Ağustos 2016


 

***

 

Moscow Fears Circassian Nationalists Will Win in Adygeya, Prepared to Use FSB to Stop Them

 

Paul Goble,Thursday, August 18, 2016

 

Even though ethnic Circassians form only 25 percent of their titular republic, Adygeya, Moscow is worried that some Circassian nationalists may win seats in the republic state council or even in the Russian Duma and is prepared to use the FSB and other siloviki to prevent that from happening.

 

Vladimir Ustinov, the presidential plenipotentiary for the Southern Federal District said yesterday that it is necessary to take “all measures” to prevent what he called “supporters of extremist ideas” from winning elections in Adygeya (nazaccent.ru/content/21626-polpred-prezidenta-predupredil-o-deputatah-ekstremistah-v.html  andtass.ru/elections2016/article/3546153/).

 

“I want to direct your attention,” Ustinov said, “that you have facts about the activation of persons who support radical religious views. One must take all necessary measures not to allow them to become deputies of the State Council. This is an important factor and I ask that you focus on it attentively.”

 

While the presidential plenipotentiary spoke about religion rather than ethnicity, the fact that the population of Adygeya is divided between Russians and Circassians means that religion is in this case a surrogate for ethnicity and that what Ustinov is really concerned about is Circassian nationalism, something that has been giving Moscow problems for a long time.

 

Aslan Tkhakushinov, the head of the republic, responded that he has the situation “under control.” He declared that “peace and inter-confessional accord is being maintained in the republic” and that the republic FSB is “organizing a complex of measures concerning the impermissibility of extremist and terrorist manifestations” in the run-up to vote.

The republic head added that his officials are checking the candidates for any past convictions or administrative violations, something that if found could lead to their disqualification.

 

 


Bu haber toplam 2568 defa okundu.


Erdem Yılmaz

Eylül ayı sonunda parlamento seçimleri var Rusya'da. Adıgey'den bildiğim kadarıyla eski xase başkanı Adam Bogus aday olacaktı.
Daha fazla bilgisi olan varsa ve bilgilendirirse memnun olurum.

Selamlar.

21 Ağustos 2016 Pazar Saat 12:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net