Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kavkaz-Uzel: Rus Polisi Çerkes Aktivisti Trafik Kanunlarını İhlal ile Suçlayarak Hapsetti!
12 Mayıs 2016 Perşembe Saat 13:54
Maykop Adıge Khase yetkilisi Ali Bğane ye göre Adnan Khuade’nin tutuklanması olayının perde arkasında, onun STK larda olan faaliyetleri var.

 

Kavkaz-uzel, 11 Mayıs 2016 

 

Adıgey İçisleri bakanlığı yetkilisinin muhabirimize verdiği bilgiye göre, Maykop’da yaşayan Çerkes ve Türkiye’li repatriant Khuade Adnan ehliyetsiz araba kullanma gerekçesi ile çıkarıldığı mahkemede tutuklanarak 15 gün hapse mahkum edilmiştir.

Maykop Adıge Khase üyesi ve Çerkesya aktivisti Ali Bğane, K.Adnan ile 2014 Şubat ayında İstanbul Kafkas Kültür Derneğinde ki bir toplantıda. 

 

5 Mayıs akşamı gazetemize gelen bir mesajda Çerkes aktivist Adnan Khuade nin görevli memura rüşvet teklif etmek suçundan tutuklandığı haberi iletildi.

 

Maykop Adıge Khase yetkilisi Ali Bğane ye göre Adnan Khuade’nin tutuklanması olayının perde arkasında, onun STK larda olan faaliyetleri var. Ali Bğane bu konuda yaptığı açıklamada; "Adnan Khuade yi daha önce Suriyeden gelen repetriantlar için elinde pankartlarla görmüştük. Yine 2 yıl önce yani olimpiyatlar öncesinde başka aktivistlerle birlikte tutuklanmıştı. En son  ticari faaliyetlerinde bazı ihlaller öne sürülerek tutuklanmıştı. Bu yüzden biz tüm bunların aslında onun Çerkes Halkının sorunları ile ilgili çalışmaları ve pozisyonu olduğunu düşünüyoruz" dedi.

 

Farklı ülkelerden Çerkes STK temsilcileri de konuyla ilgili yaptıkları değerlendirme de, bu  tutuklanmanın arkasında sadece olay günü rol oynayan görevli polislerin değil, aslında olayı düzenleyenin FSB olduğunu açıkladılar.

 

Kavkaz Uzel in daha önce yaptığı haberlerde, 17 Aralık 2015 de Adnan Khuade, kızı ve çalışanı iş yerindeki bazı ihlaller öne sürülüp tutuklanarak mahkemece 15 gün hapis kararı verilmiş, daha sonra 19 Aralık’ta Çerkes aktivistler bu olayla ilgili olarak İstanbul Rus konsolosluğu önünde protesto mitingleri yapmışlardı. http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=6858

 

 

Kavkaz Uzel olarak bu konuyla ilgili haberi ve Kafkasya’da ki diğer aktivistlerle olabilecek benzer gelişmeleri tematik Aktivistler dosyasının altında açtığımız Çerkes sorunu sayfasında takibe devam edeceğiz.

 

Kaynak:http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/282316/

 

 

Çeviri :Кушу Ф.

Cherkessia.net, 12 Mayıs 2016

***

Полиция обвинила черкесского активиста в нарушении ПДД

Житель Майкопа, черкесский репатриант из Турции Аднан Хуадэ подвергнут административному аресту на 15 суток за управление транспортным средством без прав, заявили корреспонденту "Кавказского узла" в МВД по Адыгее.

 

Информация о задержании Аднана Хуаде поступила на смс-сервис "Кавказского узла". "5 мая вечером в Майкопе задержан черкесский активист, репатриант из Турции Аднан Хуаде, якобы за попытку дать взятку сотруднику полиции, - написал автор сообщения.

 

Житель Майкопа Аднан Хуадэ был задержан 5 мая за управление транспортным средством без водительского удостоверения, сообщил представитель пресс-службы МВД по Адыгее. "Он подвергнут административному аресту на 15 суток", - сказал сотрудник полиции. Заявления представителей черкесской общественности о том, что Хуадэ подозревается в попытке дачи взятки сотруднику полиции, представитель пресс-службы МВД по Адыгее опроверг.

 

Задержание Аднана Хуадэ связано с его общественной деятельностью, считает член майкопской общественной организации "Адыгэ Хасэ – Черкесский совет" Али Бганэ. "Аднан Хуадэ - законопослушный гражданин, женат, у него двое детей, занимается торговлей. Мы не знаем всех обстоятельств дела, но задержали его почему-то дома, а не на дороге", - сказал Али Бганэ.

 

По его словам, ранее Аднан Хуадэ участвовал в пикетах в поддержку репатриантов из Сирии. "Два года назад перед Олимпиадой его задерживали вместе с другими активистами, потом – за якобы имеющиеся нарушения в предпринимательской деятельности. Как мы думаем, все это связано с его активной позицией по проблемам черкесского народа", - сказал Али Бганэ.

 

Представители черкесской общественности различных стран, входящие в Координационный совет черкесских активистов, выступили с обращением, в котором заявили, что задержание Хуадэ связано с его общественной деятельностью. "Насколько мы знаем, в его задержании были задействованы не только сотрудники МВД, но и представители ФСБ. Мы считаем, что предъявленные ему обвинения надуманны", - сказал корреспонденту "Кавказского узла" представитель совета. 

 

Как сообщал "Кавказский узел", 17 декабря 2015 года Аднан Хуадэ, его дочь и их помощница были арестованы на 15 суток после конфликта с ФСБ в Адыгее. Ранее черкесский активист уже подвергался давлению со стороны силовых структур и заявлял об обысках на работе и дома. 19 декабря 2015 года представители черкесских общественных объединений Турции провели протестную акцию у здания генерального консульства России в Стамбуле в связи с арестом Хуадэ.

 

"Кавказский узел" освещает случаи преследования активистов в регионах Кавказа на тематической странице "Преследование активистов". Ситуацию с положением черкесов-репатриантов в регионах Кавказа "Кавказский узел" освещает на тематической странице "Черкесский вопрос".

 

Источник: http://www.kavkaz-uzel.ru/articles/282316/

© Кавказский Узел

 

Bu haber toplam 2397 defa okundu.


Tıkhuj Sezgin Dokuz

Rusların Çeçenler üzerindeki politikalarını iyi analiz etmek gerekir.birlik ve beraberliğin önünde kim varsa,lider olma konumunda olanları ortadan kaldırıyorlar.
Ortaya konan her ulusal fikrin ve sahibinin iyi korunması ve lider yerine konseyler ile çalışılmalı,aramıza sokulan Rus ajanlarını ustalıkla ayıklamalıyız.

12 Mayıs 2016 Perşembe Saat 21:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net