Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ÇERKESYA YURTSEVERLERİ, ADNAN KHUADE İÇİN ULUSLARARASI İNSAN HAKLARI ÖRGÜTLERİNE BAŞVURDU !
09 Mayıs 2016 Pazartesi Saat 13:38
Çerkesya Yurtseverleri, Rusya’nın Adnan Khuade’ye yönelik hukuk dışı uygulamaları nedeniyle önde gelen uluslararası insan hakları örgütlerine başvurdu.

 

Çerkesya Yurtseverleri, Rusya’nın Adnan Khuade’ye yönelik hukuk dışı uygulamaları nedeniyle önde gelen uluslararası insan hakları örgütlerine başvurdu.

 

Bu örgütler; Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü, İnsan Hakları Vakfı ve Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH)’dur.

 

Başvuru metni aşağıdadır.  

 

İlgi: Rusya’nın Çerkes İnsan Hakları Aktivisti Adnan Khuade’ye Yönelik Hukuk Dışı Uygulamaları

 

Kamuoyunun bildiği gibi aralarında FSB’nin de olduğu Rusya güvenlik güçleri Adnan Khuade’ye yönelik sistematik bir taciz kampanyası yürütüyorlar. Anayurduna dönüş yaparak Maykop kentinde yaşamakta olan mağdur, Çerkes halkının insan ve azınlık haklarını savunan kamusal bir figürdür. Adnan Khuade aleyhine sürekli dava açılıyor, mağdur alıkonuyor. Khuade’nin mücadelesinden vazgeçirilmek istendiği çok açık. Mağdur tüketici haklarının ihlali gibi düzmece suçlamalar bahane edilerek taciz ediliyor.

 

Adnan Khuade Çerkes Soykırım ve Sürgününün 152. yıldönümü olan 21 Mayıs 2016 günü öncesinde gözaltına alındı. Gerekçe eski bir trafik cezası ve kırmızı ışıkta geçtiği iddiasıydı. Oysa Finlandiya’dan gelmiş olan ve olay anında mağdurun yanında bulunan misafirleri bunun doğru olmadığını söylüyorlar. Khuade’nin arabası 5 Mayıs 2016’da trafik polisi tarafından durduruldu. Kısa sürede olay yerine sekiz polis arabası geldi. Mağdur gözaltına alındı. 6 Mayıs 2016 günü 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ne var ki FSB’nin asıl amacı Khuade’yi polise rüşvet teklif etmekle suçlamak. Bu suçun cezası 15 güne ek olarak en az altı ay hapistir.

 

Adnan Khuade siyasi sebeplerle daha önce de alıkondu ve ceza aldı. Bunlardan biri Çerkesya’nın tarihi başkenti Soçi’de düzenlenen Kış Olimpiyatlarının protesto edildiği gösterileriydi. Aralarında Khuade’nin de bulunduğu Çerkes aktivistler alıkonmuştu   (https://www.hrw.org/news/2013/12/18/russia-new-harassment-olympic-critics). 

 

Bir başka düzmece suçlama 15 Aralık 2015 günü yaşandı. FSB mensupları tüketici haklarına uyulup uyulmadığını tetkik etme gerekçesiyle Adnan Khuade’nin halı mağazasına geldiler. Khuade, kızı ve bir mağaza çalışanına şiddet uygulamalarına karşın bu üç kişiden şiddet gördüklerini iddia ettiler. Mahkeme her üçünü de hapis cezasına çarptırdı.

 

Bu uygulamaların maksadı Çerkes Soykırımı, Sürgünü ve Sorununu tanıtmaya yönelik çalışma yapanları yıldırmaktır. 

 

Nitekim Rusya Federasyonu’na bağlı Adigey Cumhuriyeti’nin resmi yayın organı Sovyetskaya Adige,  2 Şubat 2016 günü Adnan Khuade’yi hedef almıştır (http://советская-адыгея.рф/index.php/bezopasnost/6064-po-kovrovoj-dorozhke-vrazhdy). “Kırmızı Halı Üzerinde Husumet” başlıklı makalede Khuade’nin işyeri kastedilmiştir. Batılı ülkelerin, Jamestown Vakfı'nın, Paul Goble'ın, Paul Henze'nin ve Siyonizm’in talimatı üzerine Çerkes soykırımının tanınması için Ukrayna, Polonya, Estonya, Moldova ve Letonya’ya başvurulduğu iddia edilmiştir.  Resmi kaynaklar Adnan Khuade’yi Rusya’nın düşmanı ilan etmişlerdir. 

 

Adnan Khuade “Çerkes Sorununa” ilişkin düşüncelerini barışsever bir üslupla yasal kanallardan dile getirmesine karşılık tacize, tehdide ve baskıya maruz bırakılmıştır. 

 

Rusya’nın Çerkes politikasına muhalefet ettiği için hukuk dışı yollardan tutuklanmıştır. Tüm iddialar iftiraya dayanmaktadır.

 

Uygulamaların insan haklarına aykırı olduğu ortadadır. Adnan Khuade için ciddi biçimde kaygılıyız. 

 

Adnan Khuade dosyasını tarafınıza sunuyoruz. Konuya ilgi göstermenizi rica ediyoruz. 

 

“Çerkes Sorununa” ilişkin özet yazıyı aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Saygılarımızla. 

Çerkesya Yurtseverleri 

Sivil Toplum Örgütü 

***

Çerkes Sorununun Özeti:

Çerkes (Adige) halkına yönelik soykırım 18. ve 19. yüzyıllarda Rusya imparatorluğunun Çerkesya’yı istilası esnasında yaşandı. Çerkes halkının büyük kısmı katledilirken hayatta kalanlar sürgün edildiler. Bu Rusya İmparatorluğu tarafından planlanmış sistematik bir eylemdi. Sürgün sırasında yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Rusya resmi makamlarının dediği gibi “Rusya İmparatorluğunun Çerkeslere değil, topraklarına ihtiyacı vardı”.

 

Sürgün 1864 sonrasında farklı biçimlerde devam etti. Tarihi yurdunda kalabilmiş bir avuç Çerkesi de terk ettirmek için tüm baskı yöntemlerine başvuruldu. Bu konuda arşiv belgeleri gibi yayınlanmış tanıklıklar da mevcuttur.

 

Bugün Çerkes (Adige) nüfusunun sadece onda birine karşılık gelen 700.000 kişi tarihi Çerkesya sınırlarının çok altındaki toprak parçalarında dağınık ve bölünmüş olarak yaşıyor. Tek bir ulus olan Çerkesler Sovyet rejimi ve ardılı Rusya Federasyonu tarafından birbirinden kopuk halde, farklı siyasi ve idari adacıklarda, farklı milliyetlermiş gibi, farklı isimlerle yaşamaya mahkum edildiler.

 

Çerkes nüfusunun yüzde doksanı Soykırım ve Sürgünün sonucu olarak elli ülkeye dağılmış halde anayurdu dışında yaşıyor. Sürgündeki Çerkesler temel bir insan hakkı olan “yerli halkın kendi ülkesiyle temas halinde yaşaması” ilkesinden yoksun bırakılıyorlar. Rusya Federasyonu insani gerekçelerle bile olsa Çerkesler’in anayurtlarına dönmelerine izin vermiyor. Moskova Suriye iç savaşında iki ateş arasında kalan ve anayurtlarına dönmek için her zorluğa göğüs geren Çerkesler’in acısına duyarsız kalmaya devam ediyor.

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 8 Mayıs 2016

 

***

 

PATRIOTS OF CIRCASSIA TO FILE INTERNATIONAL HUMAN RIGHTS ORGANIZATIONS FOR ADNAN KHUADE! 

 

Patriots of Circassia has filed applications to main International Human Rights Organizations relating unlawful suppressing against Adnan Khuade by Russia. 

 

Patriots of Circassia has filed applications to main International Human Rights Organizations;Amnesty International, Human Rights Watch, Human Rights Foundation and FIDH (Worldwide Movement for Human Rights), relating unlawful suppressing against Adnan Khuade by Russia. The text is given in below.  

 

 ***

InRe: Unlawful Supressing by Russia Against Adnan Khuade who is a Human Rights Defender for Circassians.

 

As it is known by public, Russian security forces, including FSB, permanently maintain a campaign of harassment against Adnan Khuade who is repatriated inhabitant of Maykop city, Circassian public figure and activist defending human rights and minority rights of Circassians. Adnan Khuade is continually prosecuted, investigated and detained by Russian authorities to intimidate aiming to divest him of struggle for Circassian rights before the public opinion of Russia. Said tools veiled by so-called legal forms are completely based on fictitious incriminations such as breaching of consumer law. 

 

On the eve of May 21, 2016,152nd  day of mourning for Circassian Genocide and Exile, he has been detained on the pretext of old traffic ticket and passing over red traffic light, but according to eyewitnesses coming from Finland as guests of him said that this was not happened. On 05.05.2016, traffic policeman stopped his car,in which eyewitnesses there, then additional police units attended,8 police cars in toto,  took Adnan Khuade into custody, then court has sentenced him 15 days prison on 06.05.2016. However, Russian FSB is conspiratorially  about to charge him with offering bribery to policeman. Its penalty is at least six months prison additional to said 15 days.

 

Previously, Adnan Khuade was detained and sentenced many times because of political reasons, for instance, to pressurize protests against Sochi Olympics where taken place historical Circassian capital city, a group of Circassian activists including Adnan Khuade was detained  (https://www.hrw.org/news/2013/12/18/russia-new-harassment-olympic-critics). 

 

One of the examples of suppressions and false charges was occured on 15.12.2015, FSB officers came to carpet store, belonging Adnan Khuade,  under cover of investigation for consumer rights, committed violence on him and his daughter and employee but then oficers accused that Adnan Khuade, his daughter and employee beat member of security forces. In virtue of this intriguing accusation, court handed down prison sentences upon them and sent to jail.

 

Rationale of said  “Kafkaesque” investigations and prosecutions is to create a hindrance for activities across the World directed to “Circassian Genocide” and “Circassian Exile” and “Circassian Problem”. In fact, Sovetskaya Adige , official journal of Adygea Republic which is a federal unit  of Russia, targeted Adnan Khuade in its issue published on 02.02.2016 (http://советская-адыгея.рф/index.php/bezopasnost/6064-po-kovrovoj-dorozhke-vrazhdy) . The title of hostile article was “Enmity on Red Carpets” referring Adnan Khuade’s carpet store. In said article, “Circassian Genocide” and applications for recognizing Circassian Genocide to parliaments of Ukraine, Poland,Estonia,Moldova and Latvia are considered an order of Western countries, USA, Jamestown Foundation, Paul Goble, Paul Henze and Zionism.  Thus, it can be said that Adnan Khuade is officially deemed an enemy by Russia. 

 

Adnan Khuade expresses his thoughts about the “Circassian Problem” through totally democratic, legal and peaceful ways and means but he has been detained, harassed and has been put under pressure by open and undercover threats. 

 

He has been unlawfully arrested for being opponent to Circassian Policy of Russia.All apparent accusations by prosecutions  are calumniations.

 

It is clear that, foregoing treatments infringe human rights. We are in deep concern about Adnan Khuade. 

 

We herewith submit the case of Adnan Khuade to your side. Your kind attention to this matter is appreciated. 

 

Please find out the summary of “Circassian Problem” in below. 

 

Respectfully submitted. 

 

Patriots of Circassia 

 

Non Governmental Organization

 

A summary of Circassian Problem:

In 18th and 19th centuries, genocide against the Circassian (Adygean) people had taken place where significant majority of Circassians were exterminated by the Russian Empire to take over Circassia, the Circassian (Adygean) homeland. The ones who survived were forced to leave their homeland and were deported and exiled as a whole, and as the Russian Empire planned, hundreds of thousands of people died during the exile process. According to a motto belonged to Russian generals and Russian authorities, the Russian Empire needed “the land that belonged to the Circassians, not the Circassians themselves”.

 

Exile continued also after 1864 with different excuses and different disguises, all kinds of pressure was implemented to make a handful of Circassians left behind by some means to leave their homeland as well. Relevant documents are in the archives in addition to published documents by eyewitnesses in propria persona.

 

Today, only one tenth of the Circassian (Adygean) population, around 700,000 people; is living in a piece of land that can be delineated as a small piece of historical Circassia, scattered and divided around. Circassian People, although they are one nation, have been condemned by the Soviet administration and by its successor, the administration of the Russian Federation, to live disconnected from each other, in different political and administrative enclaves, with different names as if they are different nationalities and isolated from each other.

 

At the present time, and due to the Circassian Genocide and Exile, 90% of the Circassian population has been forced to live outside of their homeland, scattered in more than fifty countries around the world. “Indigenous population’s right to be in contact with its own country” as a basic human right for Circassians in exile is restricted almost as much as nonexistence. The Russian Federation refuses to allow Circassians in exile to return to their Circassian homeland even if it is for urgent humanitarian purposes. The Request of Circassians in Syria who are caught in the fire of the civil unrest between the two sides in ongoing intestine war and still going on through all the pains of the conflict to return to their own homeland due to risk of death is not even taken into consideration by the Russian Federation. 

 

Bu haber toplam 2390 defa okundu.


Maykopta olmaktan utanan biri

Bravo! Adnan Khuade işte böyle sahiplenilir.
Maykop,Nalçik, uykuya devam. Buralardan bir şey beklemeyin.Binlerce kez teşekkür. İnanıyorum Adnan abinin esareti çözülecek.

12 Mayıs 2016 Perşembe Saat 14:36
Erdal Özden

Bu girişimi destekliyor ve girişimde bulunanları tebrik ediyorum.Uluslarası hukuk platformlarinda muhakkak takip edilmeli. Pes etmemeli.

09 Mayıs 2016 Pazartesi Saat 19:15
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net