Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nat Press:Eski DÇB Başkan Yardımcısı Mugdin Çermit, Nasıl Konut Hizmetlerinden Sorumlu Soçi Vali Yardımcısı Oldu!
21 Ocak 2016 Perşembe Saat 23:23
Tanınmış Çerkes STK figürlerinden olan geçmişte defalarca Adıgey Parlamentosunda milletvekilliği de yapan Mugdin Çermit, Konut hizmetleri ve İnşaatlardan sorumlu Soçi Vali yardımcılığı görevine getirildi.

 

21 Ocak 2016, Natpress

 

Tanınmış Çerkes STK figürlerinden olan geçmişte defalarca Adıgey Parlamentosunda milletvekilliği de yapan Mugdin Çermit, Konut hizmetleri ve İnşaatlardan sorumlu Soçi Vali yardımcılığı görevine getirildi.

Hatırlayacak olursak, Mugdin Çermit Soçi Olimpiyatları öncesinde de Soçi şehrinin bağlı olduğu Krasnodar Eyaleti Halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevine getirilmişti. Bu göreve getirilmesinden öncede DÇB başkan yardımcılığı görevini bırakmıştı.

 

Çerkes aktivistlerce Şapsığ kökenlide olan böyle bir kişinin Soçi olimpiyatları konusunda tartışmaların doruğa çıktığı böyle bir dönemde onun bu göreve getirilmesi bir çok söylentiyide beraberinde getirmiş  bunun tesadüfi olmadığı şeklinde bir çok tepkilere sebep olmuştu.

 

Soçi 2014 olimpiyatları öncesi kıyı boyu Şapsığları ve Çerkes toplumunun olimpiyatlara sessiz kalmasını sağlamak için onun bu göreve getirildiği değerlendirmeleri yapılmıştı.

 

Şimdi ise getirildiği yeni görevini tanıyalım biraz isterseniz.Konut hizmetleri ve inşaat konularından sorumlu vali yardımcılığı, bu tür görevlerin en karlı ve gelir getirici görevlerden birisi olarak değerlendiriliyor.İşide her zaman sömürülen halkla olduğu için bizde bir STK kuruluşu olarak maalesef bu yeni görevinden dolayı Mugdin Çermit’i  tebrik edemeyeceğiz.

 

Not: Mugdin Çermit Adıgey Cumhuriyeti Tahtamukay bölgesi Enem ilçesinde doğdu.1983 yılında Kuban Üniversitesi Ziraat Fakultesini  İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.Kasım 1993 den 2013 yılınna kadar Nef A.Ş. nin Genel müdürlüğünü yaptı.Üç ke Tahtamukay bvçlgesini temsilen Adıgey Parlamentosund milletvekilliği yaptı.Ekim 2013 den itibarende yukarıda belirttiğimiz gibi Krasnodar Eyaletinde Halkla ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevine getirilmişti.

 

Çeviri : Кушу Ф.

Cherkessia.net, 21 Ocak 2016

 

****

Как вице-президент МЧА Мугдин Чермит стал первым вице-мэром Сочи – по ЖКХ

 

Известный (в прошлом) черкесский общественный деятель, депутат Госсовета – Хасэ Адыгеи нескольких созывов Мугдин Чермит теперь займет пост первого вице-мэра Сочи чтобы решать проблемы ЖКХ и строительства. 

 

Напомним, предыдущая, тоже чиновничья должность – заместителя руководителя департамента внутренней политики администрации Краснодарского края – была им принята прямо перед сочинской Олимпиадой – в октябре 2013 года.

 

Вступив в новую должность, он сложил с себя обязанности вице-президента Международной Черкесской Ассоциации. И черкесские активисты не могли тогда же не предполагать, что дано ему, шапсугу по происхождению, именно в это время место заместителя руководителя департамента не случайно. 

 

Скорей всего, в его обязанности вменялось, чтобы он оказывал дополнительное давление на причерноморских (сочинских) шапсугов (адыгов), которые без того находятся в зависимом положении, и с помощь их молчания, а также высказываний, смягчить общечеркесское крайне негативное отношение к Олимпиаде Сочи-2014.

 

Теперь еще одна должность. Что это – плата за услугу? Сфера ЖКХ действительно считается одной из самых прибыльных для чиновников страны. Но одновременно она одна их самых непочетных. Во всяком случае, у народа. И понятно почему: «прибыль» формируется в основном за счет самой обездоленной части населения. 

 

В этом смысле, кажется, поздравлять Мугдина Чермита не с чем. Особенно, будучи представителем общественности.

 

 

В качестве справки: 

 

Мугдин Чермит родился в поселке Энем Тахтамукайского района Адыгеи. В 1983 году окончил Кубанский сельскохозяйственный институт, получил специальность «инженер-строитель».

 

С ноября 1994 года по 2013 год – генеральный директор ООО «Фирма НЭФ».

 

Трижды избирался депутатом Совета народных депутатов Тахтамукайского района. Трижды до 2011 года избирался депутатом парламента Адыгеи.

 

С октября 2013 года работал заместителем руководителя департамента внутренней политики администрации Краснодарского края.

 

Натпрес

 


Bu haber toplam 1657 defa okundu.


Erdem Yılmaz

Adnan bey her zaman bu çark böyle döndü değişen bir şey yok ki. Allah sizin gibilere kolaylık versin, her musibeti görmek yazmamak zordur vesselam

23 Ocak 2016 Cumartesi Saat 16:37
Кушу ф.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Rusya%27n%C4%B1n_federal_yap%C4%B1lanmas%C4%B1

selamlar Cevdet Abi.

22 Ocak 2016 Cuma Saat 23:47
hapi cevdet yıldız

Sayın кушу Ф.
Rusya'daki kray, oblast, okrug ve rayon terimleri idari birimlere verilen adlardan.

Örneğin bir kray içindeki alt birimler rayonlardı. Sovyetler döneminde bunlara ilaveten özerk oblast (avtonomnaya oblast) ve özerk okruglar vardı.
Kray bir eyalet olmamalı. Eyalet terimi karşılığı ABD'de state terimi kullanılır, devlet anlamına da gelir state. Eyalet olması için seçilmiş vali ve meclis olması yeterli olur mu? Olmaz. Eyaletin meclisinin yasa çıkarma yetkisi olmalı.

Rusya'da kray, oblast ve rayon meclislerinin yetkileri, yanılmıyorsam idari kararlar almakla sınırlı. Federal merkezden ayrı yasa çıkarma yetkisi sadece cumhuriyetlere tanınmış yetki. ABD ve İsviçre'de (kanton) eyalet meclislerinin yasa çıkarma yetkileri var. Rusya'dakilerin var mı?
Kray'ın sözlük karşılığı "kenar", "kenar bölge" diye veriliyor. İngilizce yazılış kray, oblast, rayon=ilçe biçiminde. Kray ve oblast terimlerini olduğu gibi yazıyorlar. Çünkü bunlar özel birer terim.

Çermıt Muhdin konusuna gelince, kendisine Krasnodar Kray Valiliğinde bir makam verilmiş, şimdi de Soçi'de başka bir görev verilmiş. Sanırım bürokratik bir görev, seçilmiş değil, atanmayla verilmiş bir makam.
Bunu büyütmek bilmem bir anlam sağlar mı? Rusya demokratikleşmediği sürece raylar yerli yerine oturmaz. Şahsen Rusya'nın demokratikleşmeden kaçınamayacağı görüşündeyim. Halkın seçimi o yönde olacaktır diye düşünüyorum.

Bizim kendi işimize bakmamız, cumhuriyetleri ayakta tutmak, kültürümüzü geliştirmek için elimizden gelenleri yapmamız daha doğru olmaz mı? Saygılar.

22 Ocak 2016 Cuma Saat 19:52
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net