Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey Balkar’da Türkiyeli Çerkesler, Sınır Dışı Edilmesi Tehlikesi ile Karşı Karşıya!
14 Ocak 2016 Perşembe Saat 01:46
Kabardey Balkar’da Türkiyeli Çerkesler, Sınır Dışı Edilmesi Tehlikesi ile karşı karşıya!


Kabardey Balkarda Türkiyeden gelen Çerkesler’e baskı süreci başladı. Bu baskılar için devleti fazla sıkıntıya sokmayacak bir sebep olması gerekiyordu.

Tuapse Press internet sitesinin Adıgece olarak yaptığı habere göre Türkiye’den gelip Kabardey Balkarda yaşayan Çerkesler’ den 9 kişi resmi kayıtlarda bildirdikleri adreslerde yaşamadıkları gerekçesiyle sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya.


Resmi olarak belirttikleri ikamet adreslerinde yaşamadıkları gerekçesiyle mahkemeye verilen bu kişilerin, mahkeme kararıyla sınırdışı edilme işlemleri de hızlandırılmaya çalışılıyor.


Haberde, Ukrayna’da ki kriz sebebiyle oaradan Rusya’ya gelenlerinde aslında benzer şekilde yaşadıklarını, onlara bu şekilde bir uygulama yapılmadığını, onların sayılarının yüzbinleri bulduğu halde bu durumda olan çerkeslerin sayılarının belki ancak yüzlerle ifade edilebilecek sayıda olduğunu hatırlatılıyor.


Natpres olarak yorumumuz; 

Çerkes dönüşçülerin, yurdışında yaşayan Rusya Federasyonu kökenli yurttaşların ülkeye geri dönüşü hakkındaki kanunla Rusya Federasyonuna yerleşimlerinin gerçekleştiğini düşünecek olursak, bu kişilerin ikamet adresleriyle ilgili olan bu sorununda devlet tarafından çözülmesi gerekirdi.


Diğer taraftan kişilerin resmi olarak belirttikleri adreste yaşamaları gerektiği konusundaki kanunda Çerkes Cumhuriyetlerinde ve Kuzey Kafkasya da katı bir şekilde uygulanırken, Rusya Federasyonunun diğer bölgelerinde hiçte bu şekilde uygulanmamaktadır.


Başka bölgelerde, benzer şekilde ülkeye kabul edilen kişilere ikamet edecekleri adresler Federal güçlerin kendileri tarafından bulunurken, buralarda ise aynı kanunla ülkeye kabul edilmiş bu kişiler, aynı ikamet kanunuyla sınırdışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmaktadır.


Kaynak : http://www.natpressru.info/index.php?newsid=10150


Çeviri : Кушу Ф.

Cherkessia.net, 14 Ocak 2016


****


В Кабардино-Балкарии федеральные структуры угрожают черкесам из Турции депортацией


В Кабардино-Балкарии начался процесс выдавливания черкесов-соотечественников Турции обратно за рубеж. Выискиваются малейшие зацепки для давления, в том числе и такие, которые изначально не должны были возникнуть, при условии, что государство выполняет возложенные на себя не очень обременительные обязанности. Речь идет о прописке репатриантов, сообщает на черкесском языке (адыгабзэ) сайт «ТIуапсэ Пресс». Таких соотечественников, кто вернулся из Турции на постоянное жительство и над кем нависла угроза депортации, в Кабардино-Балкарии девять человек. 


Им предъявлена претензия по поводу того, что они проживают не по месту прописки. При этом решения об их депортации федеральные службы планируют получать с помощью ускоренных судебных процессов.


Сайт «ТIуапсэ Пресс» напоминает своим читателям и о том, что эти же федеральные службы не предъявляют подобных претензий соотечественникам из Украины. А их сотни тысяч, в отличие от черкесов, которых лишь сотни. 


Отметим и от Натпресс, черкесы-репатрианты по всем своим данным подпадают под действие закона «О соотечественниках», что бы ни излагали в своих письмах третьеразрядные чиновники министерств РФ. А если это так, то и пропиской (как и многим другим) репатрианты должны обеспечиваться государством. 


Другое дело, что закон этот, опять же по воле федерального центра, не работает как в «черкесских» республиках, так и регионах Северного Кавказа с компактным проживанием черкесов. В результате соотечественник, уведомляя те же структуры, сам находит, где прописаться. В чем затем обвиняется все теми же федеральными ведомствами.Bu haber toplam 2345 defa okundu.


Cemil Cabir Ertuğ

Umarım bu gerçekleşmez çözüm yolu bulunur.
Yazık insanlar oraya gitmiş bir umutla yeniden geri dönüş tamamen travma olur.

14 Ocak 2016 Perşembe Saat 13:48
GENAR

9 kişi dışındaKaberdey Balkarda yılbaşından önce 25 kişinin sınır dışı işlemlerinin başladığı fakat yılbaşı tatili nedeniyle bugüne kaldığı söyleniyor. Hukuki itiraz süreleri bir kaç gün diye biliyorum.
Birde DÇB mış mış mış işleri ile uğraşıyormuş.

14 Ocak 2016 Perşembe Saat 12:25
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net