Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey’de Çerkes Halkının kongre toplantısına kimin katılacağı henüz belli değil!
03 Ocak 2016 Pazar Saat 10:05
DÇB ve Adıge Khase Adıgey in birlikte düzenlemeyi düşündükleri, mevcut durumda Dönüş le ilgili sorunlar ve güvenlik güçlerinin dönüşcülere karşı uygulamalarının tartışılacağı kritik toplantının yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmadı.

 

DÇB ve Adıge Khase Adıgey in birlikte düzenlemeyi düşündükleri, mevcut durumda Dönüş le ilgili sorunlar ve güvenlik güçlerinin dönüşcülere karşı uygulamalarının tartışılacağı kritik toplantının yapılıp yapılmayacağı henüz belli olmadı.

 

26 Aralık tan önce planlanmış olan, bu konuları içeren Adıge Khase ve DÇB yönetim kurulu toplantısı gerçekleşti, problemler üzerine konuşuldu ancak bir karar alınmadı.

 

Bu görüşmede Adıge Khase ve DÇB den yönetim kurullarından temsilcilerle birlikte Ali Bğane ve Zaurbiy Çundışka da katıldı. Zaurbiy Çundışka toplantıda yaşananlar hakkında bilgi vererek, mevcut kriz yüzünden dönüşün dolayısıyla Suriyeden gelecekler hakkında tüm uygulamaların durduğunu belirtti. Son günlerde yaşanan FSB ve Adnan Khuade arasında gerçekleşen olayları ve mahkeme sürecini, bunu yanında FSB nin diğer dönüşçülere yapmış olduğu baskıları anlattı.

 

Bunları anlattıktan sonra, bu sorunların ancak toplumsal gücün birleştirilerek aşılabileceğini bu yüzdende Adıge halkının tüm temsilcilerinin yapılacak kongreyle bir araya getirilmesi gerektiğini söyledi. Yine toplantıya katılan yönetim kurulu üyeleri Meşbaşa İshak, Bırsır Batırbiy, Adam Bogus, Adam Hekuj, Gissa Abid, Aslan Çetize ve diğerleri de son gelişmelerle gelinen bu durumun kabul edilemeyeceği konusunda ortak kanıya vardılar. 

 

Konuşmalarda yapılması gereken kongre hakkında net bir şey söylenmese de, gelinen noktada sorunların bir an önce çözülmesi gerektiği konusunda hepsi de kararlıydı. Aslan Çetize ise, bu sorunların çözümü için Cumhuriyet yönetimine başvurulması önerisini getirdi. Aslan Çetize, Cumhuriyet yöneticilerinin bu cumhuriyeti yönetiyorlarsa bu türden sorunları da çözmeleri gerektiğini belirtti. Ancak başkan Adam Bogus bu öneriyle ilgili kararın bir sonraki yapılacak toplantıya bırakılmasını istedi ve onun isteğiyle bu karar bir sonraki toplantıya bırakıldı.

 

Aslında bu sorunun bir sonraki toplantıya bırakılması isteği ironik olarak Adıge Khase’nin eski başkanı tarafından yapılmış oldu. Zira toplantının ikinci bölümünde Adam Bogus görevinden istifa edecekti. İstifa edeceğini de daha önce açıklamış olduğundan toplantıya katılanların hepsi bunu önceden biliyordu. Aslında bu toplantının yapılmasının ana sebebi Adam Bogus un istifası konusuydu.

 

Natpress, 28 Aralık 2015

 

Çeviri        КУШУ Ф.

Cherkessia.net, 3 Ocak 2016

 

****

Кто будет участвовать в созыве съезда черкесского народа в Адыгее, пока не известно

 

Будет ли съезд черкесского народа в Адыгее, который майкопская организация «Адыгэ Хасэ – Черкесский совет» считает необходимым созвать в связи с критической ситуацией в республике, созданной правоохранительными органами в отношении репатриантов и репатриации, пока неизвестно. 

 

 

Запланированная ранее на 26 декабря встреча, на которой это должно было определиться, состоялась, проблема обсуждалась, однако конечного решения принято пока не было.

 

На встрече, а это было одновременно и очередное заседание совета «Адыгэ Хасэ – Черкесского парламента» Адыгеи, с пояснением от «Адыгэ Хасэ – Черкесского совета» выступили председатель этой организации Заурбий Чундышко и член ее исполкома Али Бганэ.

 

Заурбий Чундышко рассказал и о том, что из-за чинимых российской стороной препятствий репатриация черкесов на родину, в том числе сирийских, практический прекратилась, и об акции давления ФСБ на черкесского активиста и репатрианта из Турции Аднана Хуаде, и о судебных процессах, ведущихся против репатриантов, как форме их постоянного преследования.

 

По его словам, лишь совместными усилиями общественность способна решить перечисленные проблемы. Али Бганэ, как он отметил в беседе с сотрудником Натпресс, добавил к сказанному, что среди остальных мер, с помощью которых будут решаться эти проблемы, общественности необходимо рассмотреть и созыв съезда адыгского народа.

 

Выступившие члены совета «Адыгэ Хасэ – Черкесского парламента» Исхак Машбаш, Батырбий Берсиров, сам Адам Богус, Адам Хакуз, Гисса Абид, Аслан Четыз и другие были единодушны в том, что с создавшейся ситуацией мириться нельзя. И не было в их словах сомнений, колебаний, хотя и о съезде народа они ничего не сказали. 

 

Предложение по мерам прозвучало от Аслана Четыза – обратиться с этой проблемой к руководству республики. На то они и возглавляют республику, чтобы решать подобные проблемы. Однако Адам Богус возразил на это, отметив, что лучше принятие решения перенести на одно из следующих заседаний. Что и было сделано.

 

Возможно, внес данное предложение – теперь уже бывший председатель «Адыгэ Хасэ – Черкесского парламента» – потому, что во второй части того же заседания он должен был подать в отставку. И все участники заседания знали о предстоящем. И собрались на совет – за исключением представителей Хасэ Майкопа – главным образом для этого.

 

Натпресс

 


Bu haber toplam 2018 defa okundu.


rahmi özkaya

Çerkes Halkları Konfederasyunun dıasporadakı ve Anavatan Kafkasyadaki çerkes halkımızın sosyal-ekonomik siyasi,kültürel sorunlarının tesbiti ve çözümü için ulusal ve uluslararası lobi faaliyetlerinde bulunmak üzere çalıştay ve paneller düzenlenmesi,BM,AB STKuruluşlarının da desteğinin sağlanması gereklidir.
HERŞEY ANAVATANIMIZ KAFKASYA VE ÇERKES HALKLARIMIZIN DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ İÇİN İŞ VE GÜÇBİRLİĞİNE.. DURMAK YOK YOLA DEVAM EDILMESINI UMUYOR VE BASARILAR DILERIZ... DUNAIM Y'ISER ADIĞEXER ARI VOBO T'HAPSOVEH...

04 Ocak 2016 Pazartesi Saat 15:46
EMİN (AWTLE)

Reorganize durum her yerde aynı. Vatandaki Khaseler iyice işlevsiz kamış durumda.Bir şey yaparım belki diye öne çıkanlar 1-2 senede canından bezdiriliyor. Adam Bogus'un ne yapıp ne yapmadığını fazlada bilmiyorum ancak daha önce ki Khase başkanı olan Arambiy Hapae'nin en azından her konuda iyi kötü sesi çıkıyordu. Demek ki Bogus'a o aşamaya gelmeden havlu attırıldı.

04 Ocak 2016 Pazartesi Saat 12:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net