Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye Çerkes Diasporasından Maykop Tutuklamalarına Sert Tepki!
20 Aralık 2015 Pazar Saat 03:40
Bilindiği gibi, 15 Aralık günü Maykop’da kızının işlettiği mağazaya gelen FSB memurlarına izin belgesi soran, mağazadan çıkartmak isteyen Khuade Adnan daha sonra polise şikayet edilmiş ve alelacele çıkarıldığı ilk mahkemeden tutukluluk kararı çıkmıştı.

 

Bilindiği gibi, 15 Aralık günü Maykop’da kızının işlettiği mağazaya gelen FSB memurlarına izin belgesi soran, mağazadan çıkartmak isteyen Khuade Adnan daha sonra polise şikayet edilmiş ve alelacele çıkarıldığı ilk mahkemeden ise tutukluluk kararı çıkmıştı. 

 

Süreci takip eden herkesin şaşkınlık ve öfkeyle karşıladığı bu karar sonrasında, Khuade Adnan kızı Khuade Dane ve mağaza çalışanı Borse Saida 15 gün hapse mahkum olmuş ve Maykop-Hanskaya cezaevine gönderilmişlerdi. Daha sonra Khuade Adnan’ın avukatı Bayzet Çurmıt’ın bir üst mahkemeye yaptığı itirazın duruşması ise Pazartesi gününe bırakılmıştı. 

 

Kötü bir film senaryosunu andıran bu olay, özellikle Türkiye  Çerkes diasporasında infial yaratmış, sosyal medyada Khuade Adnan ile diğer mağdurlara destek mesajları ve tutukluluk süreci konusunda tepkiler katlanarak büyümüştü.  

 

Çerkesya Yurtseverlerinin çağrısıyla 19 Aralık saat 14.00 da İstanbulda ki RF konsolosluğu önünde bir araya gelen Çerkesler basın açıklaması eylemi yaptılar. Khuade Adnan, Khuade Dane ve Borse Saida’ya destek dövizleri taşıdılar.

 

Yapılan basın açıklamasının Türkçe ve İngilizce tam metni şöyledir;

 

KREMLİN, MASUM ve SİVİL ÇERKES HALKINDAN ELİNİ ÇEK!

Saygıdeğer Kamuoyu!

Khuade Adnan hepimizin tanıdığı biri,

Türkiye’den vatanı Çerkesya'ya dönüp yerleşik olmuş ilk dönüşçü,

Çerkes Ulusal problemi ile önce vatanda ki Xaselerde çalışarak, sonra aktivist hareket Çerkesya Yurtseverleri oluşumunun öncülüğünü yaparak sürdüren bir yurtsever,

Hem vatanda hem de diaspora da Çerkes aktivizminin en bilinen yürekli neferlerinden,

Bunun için defalarca gadre uğramış, Rus derin devletinin hedefi olmuş bir aktivist,

Rusya-Türkiye uçak krizi sonrasında Maykop’da işlettiği mağazasının açık hedef olması ve FSB görevlilerinin iştahını kabartması bu yüzden,

İlk hedef o oldu maalesef ve 24 yaşında ki kızı Dane Khuade, ve mağaza çalışanı Borse Saida,

Şu anda üçü de Maykop cezaevinde, orada 15 gün kalacaklar,

Şuçları; mağazaya gelen FSB görevlilerine evrak sormak,

Rus derin devletinin Rusya -Türkiye krizini sivil Çerkes dönüşçülere baskı aracı olarak kullanması kabul edilemez,

Biliyoruz ki, tutuklanmalarına neden olarak gösterilen hiçbir şeyin geçerliliği yoktur ve tüm bunlar sinsice yapılmış, alaycı oligarşik kumpaslardır, 

Adnan Khuade, Çerkes Ulusal Davasına sahip çıktığı için ve Çerkesler arasında ve uluslararası arenada, "Çerkes Problem"i yönünden önemli bir kamusal figür olduğu için tutuklanmıştır,

Bağlı olduğu uluslararası normları hiçe sayan Rusya Federasyonu, dozu gittikçe artan hukuksuz uygulamaları yerel otokratlar eliyle yaparak Çerkes halkını kendi vatanında hükümsüz bırakmak istiyor,

Fakat bu olmayacak! 

Diaspora Çerkesleri olarak, her zaman vatan Çerkesya’da yapılan hukuksuz uygulamaları deşifre edeceğiz, uluslararası platformlara taşıyacağız.

Çerkes halkı üzerinde oluşturulan her türlü devlet baskısını afişe edeceğiz, 

Çerkesya’da diğer halklarla barış içinde yaşayan insanlarımızın, canlarını yakmak için fırsat kollayan FSB destekli yerel otokratları şiddetle kınıyoruz! 

Khuade Adnan, Khuade Dane ve Borse Saida’ya yapılan bu çirkin kumpasın bir an önce sonlandırılmasını ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu burada bir kez daha söylüyoruz!

KHAUDE ADNAN, KHUADE DANE VE BORSE SAİDA YALNIZ DEĞİLDİR!

 

19 Aralık 2015

Cherkessia.net yayın kurulu ve Çerkesya Yurtseverleri

****

KREMLIN, GET YOUR HANDS OFF CIRCASSIAN PEOPLE!

Khuade Adnan is a well known activist who is the first man that moved to his homeland Circassia from Turkey,

 

A patriot who first dealt with the Circassian National issues in the homeland, then pioneered the foundation of the Patriots of Circassia,

One of the most well known hero of Circassian Activism both in homeland and in the diaspora,

An activist who continously victimized and targeted by the Russian deep state

 

This is the reason why he was targeted in his shop in Maykop by the FSB agents right after the plane crisis between Russia and Turkey

 

Unfortunately he, his 24 years old daughter Dane Khuade and the shop employee Borse Saida became the first targets.

All three of them will stay in Maykop prison for 15 days.

 

Their crime was: Requesting documents from FSB officers who came to the shop,

 

Russian deep state’s pressure against diaspora Circassians for the sole reason of Russia-Turkey crisis is simply unacceptable,

 

We do know that the arrest has no legitimacy and is a sneering oligarchic plot.

 

Adnan Khuade was arrested simply because he’s leading the Circassian National Movement and is a public figure among both the Circassians and the international arena.

 

Russian Federation disregards all the international norms that it is attached to and tries to overrule Circassians in their own homeland through local autocrats.

 

However, that will not happen!

 

As Diaspora Circassians, we shall expose every single ulawful acts that happen in our homeland Circassia and bring them to the international platforms.

 

We shall reveal every type of state pressure on Circassian people,

 

And we highly condemn those FSB funded local autocrats who wait for an opportunity to harm our people in Circassia that live peacefully with other people.

 

We voice again that this dirty plot against Khuade Adnan, Khuade Dane and Borse Saida should immediately be ended. We are in solidarity with them to the end!

 

 

KHUADE ADNAN, KHUADE DANE AND BORSE SAIDA ARE NOT ALONE!

 

December 19, 2015

Cherkessia.net broadcasting board and Patriots of Circassia

 

 


    

 

Cherkessia.net, 20 Aralık 2015

 


Bu haber toplam 3289 defa okundu.


Mesut Hatko

Adnan abiye geçmiş olsun buda geçer abi. Diğerleri gibi .

21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 21:02
Tuncay Aytan

2 melek vardır biri şeytan şeytan ALLAH,ın sözcüsü insanların yardımcısı meleğin yerine geçmeye çalışsa da dayanamaz aslına döner. 3 tip savaş vardır; sıcak savaş, ekonomik savaş pisikolojik savaş. Rusya aslına dönmüş dünya ülkesi olmaktan vazgeçmiş psikolojik savaş yapmaktadır.
kafkas toplumu ise psikolojik savaşta tecrübelidir sadece sabretmek gerekmektedir, bu toplum 1800 lü yılları unutmuş gibi görünse de unutmamıştır.
Zaten Rusya da unutturmaz bu olaylar birkez daha gösteriyor ki bütün kafkas toplumu kenetlenmelidir, ırklarından gelen asalet duygusu bitmemişse eğer.

21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 21:01
Belgin Tepe

Russia must stop kiling innocents children and leave circassian people alone...

21 Aralık 2015 Pazartesi Saat 20:00
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net