Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
FSB Adıgey’de ki Türkiyeli Dönüşçülere Türk Vatandaşlığından Çıkmaları için Baskı Yapıyor
15 Aralık 2015 Salı Saat 00:07
Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Adıgey Svodnıya gazetesinde bir makale okumuştuk. Şimdi de yerel bir TV kanalında 20 kişinin Türk vatandaşlığından çıktıklarına dair haber yer aldı.


Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde Adıgey Svodnıya gazetesinde bir makale okumuştuk. Şimdi de yerel bir TV kanalında, 20 kişinin Türk vatandaşlığından çıktıklarına dair haber yer aldı. Programda bu kişiler sebep olarak Türkiye Rusya arasında mevcut olan uçak krizini gösterdiler.


Konuyla ilgili Natpress olarak bir araştırma yaptık ve haberin detaylarını öğrenmeye başladık. Aldığımız bilgiye göre, söz konusu kişilere FSB görevlileri 2-3 kez ziyarete geldi. Bu ziyaretlerinde tatlı sert sohbetler edip bazı tavsiyelerde bulunarak, onlara zayıf yönlerini hedef alan sorular yönelttiler. Bu sorulardan birisi ise, Rusya Türkiye krizinde kimi haklı gördükleri sorusuydu. 

Yani sadece Türk vatandaşlıklarını terk etmeleri değil, aynı zamanda T.Erdogan’a tavır almaları istendi. Ayrıca bu soruya cevap olarak ‘’herhangi bir tarafı suçlamak istemiyorum’’ gibi bir seçenek kabul edilmedi. V. Putin’in mevcut krizle ilgili izlediği politikanın doğruluğu yönünde tercih yapmaları tavsiye edilerek, Putin’in politikasına destek verdikleri yönünde ki açıklamalarının sosyal medyada yayınlanmasını kabul etmeleri istendi.


Dönüşçüler bu yüzden Türkiye ile olan ilişkilerinin kesilmesinden korkuyorlar. Aralarında Türkiye’den yaptıkları ticari faaliyetleri, iş ilişkileri veya ailevi faaliyetlerinin kesintiye uğramasından endişe edenler var. Hatta pek çoğu Türkiye’den emekli olduğu için maaşlarının kesilmesi sorunuyla karşı karşıyalar.


Bir başka ayrıntı ise, bu yönde karar almamış olan kişilerin tedirginliği. Daha önce aynı konuyla ilgili kendilerini ziyaret eden FSB memurları şimdilik 2. Kez kapılarını çalmamış, ancak son sohbetlerinde ki tehditkar uyarıları unutmuş değiller. FSB görevlilerinin ziyaret ettiği bu kişilerin genel görüşü ise; onların sessizce yürüttükleri bu baskılama faaliyetlerinin şikayetler yoluyla afişe olacağı ve gündem yaratacağı korkusu. 


Kaynak: Natpres, 14 Aralık 2015


Rusçadan Çeviri : Кушу Ф.

Cherkessia.net, 14 aralık 2015Bu haber toplam 2014 defa okundu.


Erdem Yılmaz

Adnan Khuade'nin durumu nedir arkadaşlar? FSB gözaltına aldı diyorlar?

15 Aralık 2015 Salı Saat 19:27
hapi cevdet yıldız

Sn. Metin Arlı,
Şöyle diyorsunuz: "Bizimkilerde buradaki türk vatandaşlığına geçen rus gelinlere baskı yapsınlar..bakalım ne olacak?".

Kötülüğün karşılığı kötülük olmamalı. Türkiye'deki Rus gelinlerin ne suçu var? Adıgey'deki bir avuç dönüşçüye baskı da sanırım bizim işgüzar polislerimizden geliyor olmalı. Moskova'nın işi olabileceğine inanmıyorum.

Ayrıca Adıgey'deki dönüşçüler oraya uyum sağlamış ve Rusya yasalarını benimsemiş kişiler. Öyle ki, bizim barışçı çalışmalarımıza bile kuşkuyla bakan ve "Rusya ile ilişkilere zarar vermeyelim" diyen kişiler.
Facebook'ki "Adıgey Dönüşçüleri" isimli grupta yazılanları görürseniz söylediklerimin doğrulandığını görürsünüz.

Biz Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin dostluk içinde gelişmesini, savaş kışkırtıcılığından kaçınılmasını diliyoruz. Eğer yangına körükle gidecek olursak çok sayıda insan acı çekebilir.
Şahsen Moskova'nın Adıgelere yönelik baskılara izin vermeyeceği umudunu taşıyorum.
Şiarımız barış, yine barış olmalı. Saygılar.

15 Aralık 2015 Salı Saat 18:57
Metın Arlı

Bizimkilerde buradaki türk vatandaşlığına geçen rus gelinlere baskı yapsınlar..bakalım ne olacak?

15 Aralık 2015 Salı Saat 01:07
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net