Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Üniversitesi Tek Taraflı Olarak Turkiye’deki Okullarla Olan Anlaşmalarını Durdurdu
28 Kasım 2015 Cumartesi Saat 12:28
Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında ki Mevcut siyasi kriz göz önüne alınarak, Adıgey Devlet Üniversitesince Türkiyedeki bazı Üniversitelerle olan işbirliği anlaşmaları tek taraflı olarak durduruldu.

 

yuga.ru, 27 Kasım 2015

Rusya Federasyonu ve Türkiye arasında ki Mevcut siyasi kriz gözönüne alınarak Adıgey Devlet Ünüversitesince Türkiyedeki bazı Üniversitelerle olan işbirliği anlaşmaları tek taraflı olarak durduruldu.

Adıgey Devlet Üniversitesi- Maykop

Bu konudaki açıklama üniversitenin basın servisince 27 Kasım’da yapıldı. Yapılan açıklamaya göre anlaşmaların durdurulduğu Üniversiteler Şunlar;

 

-Akdeniz Üniversitesi(Antalya)

 

-İstanbul Ticaret Üniversitesi

 

-Düzce Üniversitesi

 

-Afyon Kocatepe Üniversitesi

 

Ayrıca alınan bu karar gereğince Düzce Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan Prof. M.N. Haçemizova, Doçent Dr.R.N.Doleva ve Doçent Dr. S.G.Şalahova’da geri çağrılmışlardır.

 

Hatırlayacak olursak, Adıgey Cumhuriyeti ile Türkiye arasında yıllara dayanan bir dostluk köprüsü kurulmuş bunun sonuçlarından birisi olarak da ayrıca Türkiye Suriye sınırına yakın bir şehir olan Gaziantep şehri ile de kardeş şehir olunmuştu. Bu konuyla ilgili olarak ise resmi makamlarca bir açıklama yapılmadı.

 

Kaynak: yuga.ru

Çeviri: Кушу Ф.

 

Cherkessia.net, 28 Kasım 2015


Bu haber toplam 2867 defa okundu.


Ercan Küçüközcan

Cihat beyin yazdıkları doğruysa şaşkınlık verici.
Gerçekten Türkiyede ki diğer üniversitelerde çalışan Rus öğretim üyeleri geri çağrılmayıp sadece Adıgey devlet üniversitesi bunu yaptıysa çok ayıp ve küçültücü.

Bilim adamı onuruyla bağdaşır mı bu durum? Adıgey devlet üniversitesinin yapmaya çalıştığı şey nedir? Bu kadar işgüzarlık bu kadar kraldan fazla kralcılık yapılır mı?

30 Kasım 2015 Pazartesi Saat 19:02
Cihat Ulus

Söylemeye Dilim Varmıyor Ancak Tüm Soydaşlarımızın Bilmesi, Farkında Olması Gerek !!!

Biz Adıgelerin Başımıza Ne Gelirse Yine Kendi İçimizdeki Kraldan Çok Kralcılardan Geliyor!!!

TR-RF Arasındaki gerginlikte ilk ve en AĞIR tepkiyi Adıgey Devlet Ünviversitesi verdi.
RF nin Eğitim Ve Öğretimle ilgili öyle bir kararı,yaptırımı olmamasına rağmen !!! Tamamen Fevri Bir Kararla ! Düzce Ünv.Çerkes Dili Edb.Öğretim Görevlilerini Geri Çekerek vermiştir.

RF Öğretim Kurumlarına Örnek Teşkil Oluşturacak Şekilde BAŞI ÇEKEN Son Derece Olumsuz,Çirkin Kararından Dolayı Adıge Devlet Ünv.Yönetimini Şiddetle Kınıyor STK Larımızın Bu Konuya Tepkisiz Kalmamaları Gerektiğine İnanıyorum.

30 Kasım 2015 Pazartesi Saat 15:01
burak demirci

İşte adigey yönetiminin iradesi birisi yellense dahi bunların kafasındaki peruk uçuyor.Yazık kraldan çok kralcılık ve sıfır irade yemişim sizide cumhuriyetinizide bizim muhtar sizden dirayetlidir be.

29 Kasım 2015 Pazar Saat 23:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net