Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soçi’de Soykırımcı II.Aleksandr İçin Büst Açılıyor!
20 Kasım 2015 Cuma Saat 23:26
Çerkeslere soykırım uygulayan ve sürgün eden Rus İmparator 2. Aleksandr’ın Çerkesya'nın son başkenti Soçi'de, 21 Kasım 2015 şehir gününde büstü açılıyor.

 

Çerkeslere soykırım uygulayan ve sürgün eden Rus İmparator 2. Aleksandr’ın Çerkesya'nın son başkenti Soçi'de, 21 Kasım 2015 şehir gününde büstü açılıyor.

 

Büstün üstünde altın harflerle ''2. Aleksandr – kurtarıcı (1818 – 1881)'' yazacak. Hemen altında ''Bütün Rusya'da büyük reformlar yapan İmparator. 1861'de köleliği kaldırdı, uzun yıllar süren Kafkas savaşınıbitirdi (1817 – 1864), Kafkasyanın Karadeniz kıyılarında gelişimi başlattı'' yazacak.

 

Anıtın yan duvarlarında imparatorun ünlü sözleri yer alacak.

''Köylülerin kurtuluş konusunu Rusyanın güç ve kudretinin gelişiminin bağlı olduğu yaşamsal bir sorun sayıyorum''

 

Soçi olimpiyatlarıyla birlikte Çerkesleri yok saydığını bir kez daha gösteren Rus oligarşisinin merkezi Kremlin, yok ettiği halklara karşı küstah tavırlarına devam ediyor. Son yıllarda Kafkasya'da yapılan soykırımcı Çarların ve generallerinin heykelleri, kentleri kirletmeye devam ediyor.


Not: Çar ve soykırımcı generallerinin, Çerkes halkının sözlü tarihinde bıraktığı izleri anlatan woredıj linki: https://www.youtube.com/watch?v=EHe0O-Cv3m8


 

20 Kasım 2015

Cherkessia.net, Moderasyon

 


Bu haber toplam 4307 defa okundu.


Tlışe Murat

Yıkılmaz sanılan cok heykeller yıkıldı, bu da listeye girer inşallah.

26 Kasım 2015 Perşembe Saat 00:02
hapi cevdet yıldız

2. Aleksandr, Rusya'da reformcu bilinir. Feodalizmi, toprak köleliğini tasfiye ettiği, kaldırdığı yazılır- 1861. Aynı yıllarda ABD'de de kölelik kaldırılmıştı, ama toprak köle sahiplerinde brakılmıştı. Çünkü siyah nüfus insan sayılmıyordu.

Eksik reform nedeniyle Siyah nüfusun hukuksal eşitliğe kavuşması 100 yıl gecikti. Siyah nüfus baskı ve yoksulluk için bir yüzyıl geçirdi.

Aynı şekilde dönek Çar 2. Aleksandr da köylüye kazık attı, toprağı eski feodal toprak sahiplerinde bıraktı. Rus köylüsü topraksız, dımdızlak bırakıldı. Sus payı olarak da eski köleler olan Rus köylülerinin bir kısmına Çekesya'yı "Novorossiya" (Yeni Rusya) adı altında bağışladı.

Çerkesya yerli nüfusunu ise ya öldürttü ya da ülkesinden sürdürdü.
Böylesine bir âdi ve canavar bir kişinin büstünü diksen ne yazar? Rus milliyetçiliğinin günü geçtiğinde o gibi büstlerin, Hindistan'ın İngiliz valilerinin heykelleri gibi sadece süs değeri kalır.

22 Kasım 2015 Pazar Saat 22:37
Bleneğaps

Açık söylemek gerekirse kışkırtıcı ötesi. Çerkes halkını aşağılayan bu girişimler bence artacak. Tepki verilmedikçe dahada çoğalacak.

Vatanda yaşayanların çoğunluğu için vatanı sevmekle rejimin tutsağı olmak birbirine karıştı. Diaspora da yaşayanlarımız, yaşadıkları ülkelerin dertlerinden başlarını kaldıramıyor.
Çerkesler bu kadar elverişli zamanlarda bir şey söyleyemeden gündem dışı kalıyor. Yazık!

22 Kasım 2015 Pazar Saat 19:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net