Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karelya’lı Aktivist, Rusya’dan Ayrılma Referandumu Çağrısı Nedeniyle Mahkemeye Verildi
31 Ekim 2015 Cumartesi Saat 21:22
Kuzeyde Karelya Cumhuriyeti’nden bir memur, yerel hükümeti ve Kremlin’i eleştirirken yaptığı dokunaklı konuşmada halkı ayrımcılığa kışkırttığı iddiasıyla mahkemeye verildi.

 

The Moscow Times, Eva Hartog,27 Ekim 2015 

 

Kuzeyde Karelya Cumhuriyeti’nden bir memur, yerel hükümeti ve Kremlin’i eleştirirken yaptığı dokunaklı konuşmada halkı ayrımcılığa kışkırttığı iddiasıyla mahkemeye verildi.

 

Finlandiya’ya sınır kenti olan Suoyarvi’de belediye üyesi olan Vladimir Zavarkin mayıs ayında bölge merkezi Petrozavadosk’ta Karelya valisi Alexander Khudilainen’i ve Moskova’yı bölgenin sorunlarına kayıtsızlıkları sebebiyle ağır şekilde eleştirmişti.

Vladimir Zavarkin

 

Zavarkin ,YouTube’a yüklenen bir videoda görülen konuşmasında şunları söyledi: ‘’Vladimir Vladimirovich Putin, size şunu öneriyorum: at gözlüğünüzü çıkarıp Karelya’ya neler yapıldığına bir bakın. Ormanlar köküne kadar kazınıyor... Herşey Moskova’ya [St. Petersburg,] taşınıyor, vergiler verilmiyor. Çocuklarımıza ne bırakılacak? Hiçbir şey!’’

 

‘’Eğer Ruslar [hükümet] bizi duymaz ise, muhtemelen bir referanduma gideceğiz. Rusya’nın Karelya’ya ihtiyacı yok ise – o halde ayrılalım. Bu yapılan en dürüstçe şey olur!’’ diyerek ekledi.

 

Gazeta.ru haberine göre Zavarkin, halkı alenen ayrımcılığa kışkırtmaktan ötürü Pazartesi günü Petrozavodsk şehir mahkemesine verilmişti.

 

Habere göre Zavarkin kendisini bir vatansever olarak gördüğünü ve referandum çağrısının bir ‘’keder çığlığı’’ olduğunu söyledi.

 

Zavarkin’in avukatı Dmitry Dinze, Gazeta.ru’ya, konuşmanın ‘’en hafif deyimiyle valiyi kötüleyen görüşler’’ içerdiğini ve bu bağlamda davanın siyasi boyut kazandığını söyledi.

 

Moskova merkezli Politik Teknoloji Merkezi’nde yönetici yardımcısı olan Alexei Makarkin’e göre, Karelya otoriteleri olayı muhalefete göz açtırmamak için kullanıyor.

 

Gazeta.ru.’ya verdiği bir demeçte ‘’Bu, Khudilainen’e karşı olanların Kareya’yı Finlandiya ile birleştirme heveslerinin bir kanıtıdır.’’ dedi.

 

Güvenlik Kurulu Başkanı Nikolai Patrushev Mart ayında Kommersant gazetesindeki haberde ‘’Finlandiya’daki milliyetçi ve intikamcı sosyo-politik organizasyonlar Karelya halkını etkilemek için yerel STK’ları kullanıyor,’’ dedi.

 

Vedomosti raporuna göre bugüne kadar yalnızca bir diğer kişi – Kırım Tatarı aktivisti Rafis Kashapov (geçen yıl yürürlüğe giren)  ayrılıkçı söylemleri yasaklayan kanuna aykırılıktan ötürü yargılanmıştı.

 

Kashapov geçtiğimiz ay internetten yaptığı Kremlin ve Kırım ilhâkı eleştirileri yüzünden üç yıl hapse mahkum edilmişti.

 

Çeviri: Yedic Sinan Yavuz

Cherkessia.net 31 Ekim 2015

 

* * * *

 

Karelian Activist on Trial After Calling for Referendum on Secession From Russia

 

By Eva Hartog Oct. 27 2015 18:54 Last edited 18:54

 

A local official in the northern republic of Karelia has been brought to trial on charges of inciting separatism after criticizing the local government and the Kremlin in an emotional speech.

Vladimir Zavarkin, a municipal deputy in the town of Suoyarvi in the republic that borders Finland, in May gave a speech in the regional capital Petrozavodsk in which he slammed the Karelian governor Alexander Khudilainen and criticized Moscow for failing to address local concerns.

“Vladimir Vladimirovich Putin, I propose to you: get rid of the wool over your eyes, look at what's being done in Karelia. Forests are being felled down to the root … everything is being moved to [St. Petersburg,] Moscow, taxes aren't being paid. What will be left for our children? Nothing!” a video of the speech uploaded to YouTube shows Zavarkin as saying.

“So we, probably, if the Russian [government] won't hear us, will stage a referendum, I think. If Russia doesn't need Karelia — let's secede. That would be the most honest!” he added.

Zavarkin was brought to trial on Monday in a Petrozavodsk city court on charges of publicly calling for separatism, the Gazeta.ru news website reported.

Zavarkin said he considered himself a patriot and described his call for a referendum as a “cry of despair,” the report said.

Zavarkin's lawyer, Dmitry Dinze, told Gazeta.ru the case is politically motivated, saying Zavarkin's speech contained “unflattering remarks about the governor, to put it mildly.”

According to the deputy director of the Moscow-based Center for Political Technologies, Alexei Makarkin, the local authorities in Karelia are using the case to clamp down on the opposition, the report said.

“For the authorities, this is proof that those who are in opposition to Khudilainen want to join Karelia with Finland,” he was cited as saying by Gazeta.ru.

Head of the Security Council Nikolai Patrushev in March warned against a growing threat of “nationalist and revanchist socio-political organizations in Finland which use local NGOs to influence the Karelian population,” the Kommersant newspaper reported at the time.

To date, only one other person — Crimean Tatar activist Rafis Kashapov — has been tried under the law banning calls for separatism, which went into force last year, Vedomosti reported.

Kashapov last month was given a sentence of three years in prison for his online posts criticizing the Kremlin and the annexation of Crimea.

 


Bu haber toplam 1866 defa okundu.


GENAR

KARELYALIYI BEKLEYEN SENARYOYU YAZAYIM HEMEN;

Haftaya arabasının freni bozulabilir.

10 sene öncesi edindiği mülkle ilgili hakkında yolsuzluk davası açılabilir.

İşyeri varsa aranabilir.

Hakkında extremizim davası devreye girebilir.

İlk aklıma gelenler bunlar.

Varın diğer olasılıkları siz tamamlayın.

31 Ekim 2015 Cumartesi Saat 22:43
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net