Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge ve Balkar Çocukların Anadilinde Eğitim Hakları Kabardey-Balkar Parlamentosu Tarafından Çiğnenmiş Bulunuyor
21 Ağustos 2015 Cuma Saat 09:40
7 Mart tarihinde Kabardey-Balkarya parlamentosu ikinci birleşiminde eğitim konulu bir yasa projesini kabul etti.

 

Kabardey-Balkaryalı küçük çocukların hakları parlamento tarafından ellerinden alınmış bulunuyor. 7 Mart tarihinde Kabardey-Balkarya parlamentosu ikinci birleşiminde eğitim konulu bir yasa projesini kabul etti. Proje gereğince Kabardey-Balkarya’daki tüm okullarda tüm öğrencilerin Rusça öğrenim görmeleri zorunlu hale getiriliyor, Çerkesçe ile Balkarcayı ise isteyen öğrenci olursa okuyabilecek, istemeyen de Adıgece ya da Balkarca okumaya zorlanamayacak. Nalçik’te bulunan “İnsan Haklarını Koruma” adlı örgüt durumu böyle bildiriyor.

 

 

 

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ndeki değişik örgütler, biliminsanları, öğretmenler ve kültür ile ilgilenen kişiler bu yasa projesini adil bulmuyorlar. Bu konuda sorun ile ilgilenecek gruplar oluşturulmuş bulunuyor. İlk iş olarak da cumhuriyetin başı K'ok'o Yura’ya gönderilecek kınama (protesto) metni için bir imza kampanyası açılmış bulunuyor. Başka çalışmalar yapılması da gündemde.

 

 

 

Oylamada Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ndeki Adıge ve Balkar çocukların kendi ana dillerini öğrenme haklarını ellerinden alan bu karar lehine oy kullanan Kabardey-Balkar Parlamentosu milletvekillerinin listesi de yazı metninde fotoğraflarıyla birlikte sunuluyor. 14. 04. 2014

 

Çevirenin Notu: Sanırım, Kabardey-Balkar parlamentosu, cumhuriyetin her üç resmi dilinin de öğretilmesi için yürütme gerekli çabayı gösterir, gerekli önlemleri alır' gibi geçiştirici bir karar alarak, Rus baskısını boşa çıkaracak ortalama bir çıkış yolunu bulabilirdi. Niçin öyle yapılmadığını anlayabilmiş değiliz. Haber yazıda Rus işbirlikçisi milletvekillerinin isim ve resimleri de alt alta sıralanmış bulunuyor. Ancak bu gibi değersiz kişileri teşhir etmeyi gereksiz bulduk.- hcy

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 21 Ağustos 2015

 

 


Bu haber toplam 1805 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sayın Shulya Doğan, evet öyle. Sadece Rus resmî yetkililer değil, Rus toplumu içinde de Rusçu ve milliyetçi eğilimler güçlü. 4 - 5 yıldan beri köyüme gidemedim. Ziyaretime gelen amcaoğlum anlattı.
Köyümüzden bir genç Ukraynalı bir Rus kadını ile evlendi, kadını köye getirdi, iki çocuğu oldu. Çocuklara Rusça öğretti, onlara Rus adları verdi. Çocuklar biraz büyüyünce ikisini de alıp Ukrayna'ya döndü.
Burada asıl anlatmak istediğim, 300 nüfuslu bir Çerkes köyünde tek bir Çerkes kadını tek bir çocuğa Çerkesçe öğretemezken, bir Rus kadınındaki dinamizme bakın, Türkiye'de bir Çerkes köyünde, neredeyse herkese inat iki çocuğuna da Rusça öğretmeyi başarmış.
Kutlamak gerekir...

23 Ağustos 2015 Pazar Saat 22:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net