Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÇB Başkanı Havti Sohrokov: ''Çerkesler (Adıgeler) 3. Ülkelerin Politik Oyunlarında Kullanılmış Olmayacaklar''
05 Temmuz 2014 Cumartesi Saat 21:27
DÇB Başkanı Havti Sohrokov'un bildirdiğine göre, DÇB'nin bu konuda ki duruşunun kabul edilmesinde Ürdün'den Karden Samir, Suriye'den Akram İshak, Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya, Rusya K.A. Timirzayev Ziraat Üniversitesi profesörü ve Moskova Adıge-Abaza Diasporası İhtiyar Heyeti Başkanı Yuriy Agırba bulundular.Son günlerde internette ve Çerkes toplumsal örgütlerinde Ukrayna Radikal Parti Başkanı Oleg Lyaşko'nun Ukrayna Parlamentosuna  Çerkes (Adığe) soykırımının kabul edilmesi için önerge vereceği tartışmaları yapılmakta.

Kuzey Kafkasya'da STK'lar Ukrayna Parlamentosuna yapılan başvuruyu kınayan açıklamalar yaptılar. Adığey İhtiyarlar Heyeti ve bazı STK'lar başvuruyu kışkırtıcı ve Adığe Halkının itibarını derinden zedelediğini ifade ettiler ve Ulusal toplumsal örgüt liderlerini Rusya'nın refahına hizmet edecek kararlar almaya çağırdılar.

Nalçik'te DÇB merkez ofisinde Yürütme Kurulu üyeleri ile DÇB'ye giren Kabardey-Balkar'daki bazı Çerkes STK temsilcileri ile bir toplantı yapıldı. Diğer konuların yanında Ukrayna'daki Radikal Parti liderinin Çerkes Soykırımının tanınması konusunda yaptığı açıklama tartışıldı.

DÇB Başkanı Havti Sohrokov'un bildirdiğine göre, DÇB'nin bu konuda ki duruşunun kabul edilmesinde Ürdün'den Karden Samir,  Suriye'den Akram İshak,  Kaffed Başkanı Yaşar Aslankaya, Rusya K.A. Timirzayev Ziraat Üniversitesi profesörü ve Moskova Adıge-Abaza Diasporası  İhtiyar Heyeti Başkanı Yuriy Agırba bulundular.

Karşılıklı görüş alışverişinden sonra ortaya çıkan ortak pozisyon şöyle oldu. Çerkes sorununun  çözümü  Rusya Hukuk alanında olacakatır, DÇB bu sorunun çözümünde 3. taraflara başvuru yapmamıştır ve yapmayacaktır. DÇB'ye dahil olmayan ve onunla işbirliği yapmayan farklı ülkelerden şahıs ve örgütlerin faaliyetleri  Adığe dünyasının görüşlerini yansıtmamaktadır.

İnternet dünyasında Çerkes sorunu hakkındaki enformasyon artıkları ve Ukrayna'daki bazı politik güçlere yapılan başvurular bize göre, ulusumuzun geçmişi üzerine hafıza spekülasyonu yapmaya yönelik yıkıcı güçlerin konjoktürel çıkarlarıdır.

Çerkes Toplumsalı, Kafkas Savaşlarının Çarlık Rusya’sı politikalarının bir sonucu olduğunu anlamakta ve Adığelerin tradejisinde bugünün Rusyasını suçlamamaktadır.

Toplantıya katılanlar, Adığey İhtiyar Heyetinin pozisyonunu desteklediler. Moskova Adığe-Abaza diasporası İhtiyar Heyeti ve diğer Çerkes STK'ları Adıge (Çerkeslerin) 3. ülkelerin politik oyunlarında kullanılmış olmak istemiyorlar.

Kaynak: http://www.kbpravda.ru/node/1142

Çeviri: Cherkessia.net / Moderasyon

Cherkessia.net, 5 Temmuz 2014


Bu haber toplam 4222 defa okundu.


Recep güler

DÇB denilen Manuplasyoncu Wuneut örgüt gittikçe gerçek yüzünü ortaya cıkartmaya başladı,Çerkes mücadelesi ivme kazanıp yükseldikçe bu ve türevi örgütlerden dahada alçakça yaklaşımlara şahit olacağımız günlere hazırlıklı olmalıyız,bunlar bizm Rus emperyalizmine karşı olan mücadelemizi daha fazla yükseltmemize aslında birer sebeptir..

08 Temmuz 2014 Salı Saat 14:19
Natho Suleyman

Benim lafım köle ruhlu adigemsileredir sayın gazi saygılı.kendini böyle hisseden herkes üzerine alınabilir.xabze dersi vereceğinize xabzenin özüne bağlı olmayı, dostunu düşmanını tanıman gerektiğini yüzyıllardır söylediğini de öğrenseydiniz keşke.

07 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 17:34
Blenawo Erkan

Çok kıymetli yorumcular,

Size şaşıyorum kişisel salvolara girmenin alemi yok. Yayınlanan metin açıktır. http://www.kbpravda.ru/node/1142


- Ukraynaya başvuru yapanlar Çerkes halkının müfterileri DÇB ye göre.

- Soykırımla ilgili bugünün Rusyasından isteyeceğimiz bir şey yok diyorlar.

- DÇB ye üye olmayan ona tabi olmayan her kurumla şahısla mücadele edeceklerini aleni açıklıyorlar.

Şimdi pozisyonlara bakalım.

DÇB den ayrılma şansı olup olmadığını bilmediğimiz Kaffed ne açıklama yapacak?

DÇB açıklamalarından sonra çok seçenekli pozisyonda meydanda görünmüyor.
Gören varsa anlatsın ben dinlerim?

07 Temmuz 2014 Pazartesi Saat 02:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net