Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan Parlamentosuna Sunulan Çerkes Soykırımı Önergesi
24 Kasım 2010 Çarşamba Saat 23:09
Çerkes ulusu Kafkasya'nın yerli halklarından biridir. 18. ve 19 yüzyıl boyunca Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya’da genişleme politikasının bir sonucu olarak, Çerkesler 1.5 milyondan fazla insanını kaybetmiştir. Çerkes halkı bugün halen bu suçların ve politikaların bir sonucu olarak acı çekmeye devam etmektedir.
Gürcistan Parlamentosu
Rustaveli Meydanı 8, 0108
Tiflis, Gürcistan


"Gizli Uluslar, Saklanmış Suçlar: Geçmiş ile Gelecek arasında Çerkesler ve Kuzey Kafkasya Halkları" başlıklı konferansa diasporadan ve anavatandan katılan Çerkesler, aşağıdaki önergeyi Gürcistan Parlamentosuna sunuyor:

Çerkes ulusu Kafkasya'nın yerli halklarından biridir. 18. ve 19 yüzyıl boyunca Rus İmparatorluğu’nun Kafkasya’da genişleme politikasının bir sonucu olarak, Çerkesler 1.5 milyondan fazla insanını kaybetmiştir. Çerkes halkı bugün halen bu suçların ve politikaların bir sonucu olarak acı çekmeye devam etmektedir.

Soykırım ile varlığı inkâr edilen Çerkesya, kolonizasyonun, toplu kıyımların, toplu sürgünün ve etnik temizlemenin bir sonucu olarak bağımsızlığından mahrum bırakılmıştır. Bugün, Çerkesler süregelen soykırımın kurbanı ve sürgünde bir ulus olarak kalmıştır.

Tarihi Çerkesya’daki birliği ve otokton statüsü Rusya Federasyonu tarafından reddedilen Çerkesler, trajedilerini uluslararası olarak onaylatamamıştır. Çerkesler, tarihsel adaletin onarılması için mücadele etmekle beraber Rus İmparatorluğu’nun tarihsel sömürgeci politikaları ile Rusya Federasyonu'nun anavatandaki ve Diasporadaki Çerkes halkının çıkarlarına karşıt olan güncel politikalarını kınamaktadır.

19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başında Çerkeslerin soykırımını teyit eden inkar edilemez tarihi dokümanlar ve Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği aşağıdaki sözleşmeler temel alınarak:

• 9 Aralık 1948’de onaylanan, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasıyla İlgili Sözleşme.

• 26 Kasım 1968’de onaylanan, Savaş Suçları ve İnsanlığa Karşı Suçların Yasal Sınırlamalarla Uygulanamazlığıyla İlgili Sözleşme

Adı geçen katılımcılar Gürcistan Parlamentosu’na ve dünyadaki tüm ulusların hükümetlerine aşağıdaki hususları içeren bir önergeyi onaylaması için çağrıda bulunuyor.

1. Çerkesya’nın bağımsızlığının kaybedilmesi ile sonuçlanan 19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başında gerçekleşen Rus İmparatorluğu’nun eylemlerinin kınanması ve bu eylemlerin Çerkes halkının soykırımı olarak tanınması.

2. 1864’de Rusya’nın Kuzeybatı Kafkasya’yı fethetmesinin zafer günü olarak kutlanan 21 Mayıs’ın, Çerkes soykırımının kurbanlarını anma günü olarak ve Soçi’nin Çerkes soykırımı ve etnik temizliğinin mahali ve sembolü olarak ilan edilmesi.

Onaylayan Konferans katılımcı kurumlar ve kişiler:


Önergenin Orijinal Metni:


Parliament of Georgia                                                                                                           20 March, 2010
8, Rustaveli Avenue 0108
Tbilisi, Georgia
Phone: +99532 28 28 82/99 90 60


Circassians from the Diaspora and the homeland participating in the conference entitled “Hidden Nations, Enduring Crimes: The Circassian and the People of the North Caucasus Between Past and Future” (Tbilisi, March 19-21, 2010), present the following request for a resolution by the Parliament of Georgia:

The Circassian nation is one of the indigenous nations of the Caucasus. Due to the Russian Empire’s policy of expansion in the Caucasus during the 18th and 19th centuries, Circassians lost more than 1.5 million lives. The Circassian nation continues to suffer till today as a consequence of these crimes and policies.

Circassia is a nation denied by genocide, having been deprived of its independence as a result of colonization, mass crimes, mass deportation and ethnic cleansing. Today, Circassia remains a victim of continuous genocide and a nation in exile.

Circassians, whose unity and indigenous status in historical Circassia is denied by the Russian Federation, have never received international acknowledgement of their tragedy. Circassians strive to restore historical justice and condemn the Russian Empire’s historical colonial as well as current Russian Federation policies against the interests of the Circassian people in their motherland and in the Diaspora.

Based on undeniable documented historical facts corroborating the genocide of the Circassian nation in the 19th and the beginning of the 20th centuries, and based on the following conventions adopted by the United Nations:

·         Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, adopted on December 9, 1948;

·         Convention on the Non-Applicability of Statutory Limitations to War Crimes and Crimes against Humanity, adopted on November 26, 1968;


The above mentioned participants call upon the Parliament of Georgia, as well as the Governments of All Nations, to pass a resolution to:


1.       Condemn acts by the Russian Empire in the 19th and the beginning of the 20th centuries, resulting in the loss of independence of Circassia, and to recognize these acts as a genocide of the Circassian nation and its people;

2.       Declare May 21st, which marks the Russian celebration of the conquering of the North West Caucasus in 1864, as a memorial day of the victims of the Circassian genocide, and to recognize Sochi as the location and symbol of Circassian genocide and ethnic cleansing.


Endorsing conference participating organizations and individuals:


Çeviri: Shumaf Sencer
21 Mart 2010
Cherkessia.net

Bu haber toplam 3019 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net