Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Nartların Hazineleri' Uluslararası Resim Yarışması
03 Şubat 2010 Çarşamba Saat 00:48
Merkezi Kabardina Balkarya’nın başkenti Nalchik’te bulunan ve sanatçı (ressam/stilist) Albina Tajeva’nın kurucusu olduğu Albina Tajeva fonu tarafından 2010 yılında “NARTLARIN HAZİNELERİ” adında Kafkasya ve diasporadaki çocuk ve gençlerin katılımını amaçlayan 3.Uluslararası Resim Yarışması ve Festivali düzenlenecektir. Etkinliğe, Moskova Ulusal Sanat Evi, Kabardina Balkarya Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı, Kabardina Balkarya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı destek vermektedirler.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

 
 
Yarışmanın Teması:  “NART HAZİNELERİ”  
 
Yarışmanın ana teması etrafında Kafkasya’ya dönük mesajlar taşıyan, mitolojik, folklorik ve milli motifler konu olarak ele alınabilir. 
 
Değerlendirmede resimlerin özgün yaratım özellikleri dikkate alınacaktır. Bükülmüş, rulo haline getirilmiş, kitap ve dergilerden kopyalanmış resimleri değerlendirmeye alınmayacaktır. 
 
Yarışmanın Amacı:  Kafkasya’da ve diasporada yetişmekte olan yeni kuşağın kendi milli kültürüne ve tarihine olan ilgisini arttırmak ve bu konudaki gelişimine yardımcı olmak. Yetenekli gençlerin ortaya çıkarılmasını ve desteklenmesini sağlamak. Kafkasya, Rusya ve diaspora ülkeleri arasındaki eğitim ve öğretim kurumları arasında işbirliği sağlamak ve pekiştirmek
 
Yaş grupları: 
Yarışma üç yaş grubuna göre gerçekleştirilecektir. 
6-9 yaş grubu
10-13 yaş grubu
14-17 yaş grubu
 
Sergileme ve katalog:
Yarışmada dereceye giren resimlerle, jüri tarafından sergilenmeye değer bulunan resimler Kafkasya /Nalchik, Rusya/Moskova, Abhazya ve Türkiye’de gezici fuarda sergilenecektir. 
Yarışma sonucunda  ödül kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserlerin yeraldığı bir katalog basımı planlanmaktadır. 
 
  Resimler Albina Tajeva fonu arşivine alınacak, katılımcılara iade edilmeyecektir. 
 
Teknik özellikler: 
 
Boyut: 
Çalışmalar en küçük 21x29 cm (a4 formatı), en büyük 40x60 cm (A2 formatı)  boyutlarında olacak ve bir yada en fazla üç eserle katılım mümkün olacaktır. 
 
Malzeme: 
Çalışmalar yukarıda belirtilen ölçüdeki resim kağıdına karakalem, flomaster, guaş, suluboya, pastel, gravür, kolaj tekniklerinde gerçekleştirilebilecektir. 
 
 
Süre: 
Çalışmaların en geç  30 Mart 2010 tarihine kadar Albina Tajeva Fonu’nun aşağıda yeralan adresine  ulaştırılması gerekmektedir.
 
Türkiye’den katılan resimler için 22 Mart 2010 tarihine kadar , İstanbul Kafkas Kültür Derneği’ne yada Antalya, Kayseri, Adana, İzmir bölgelerinden gönderilerin Özdemir Çakı’ya  elden yada posta ile teslim edilmesi gerekiyor. Toplanan resimler Özdemir Çakı tarafından Kafkasya’daki merkeze ulaştırılacaktır.  
 
İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ’NDE ÇOCUK-GENÇLERLE  ORTAK ÇALIŞMA
 
14 ve 21 MART 2010 PAZAR GÜNLERİ YARIŞMA İÇİN ESER ÜRETMEK İSTEYEN ÇOCUK VE GENÇLERİN  KATILIMI İLE İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ DERNEK MERKEZİNDE ORTAK RESİM ÇALIŞMASI (WORKSHOP)  YAPILACAKTIR.  BU ÇALIŞMAYA KATILACAK ÇOCUKLARIN (6-13 YAŞ)  VE GENÇLERİN (14-17 YAŞ) KATILIMLARINI VELİ YADA KATILIMCILARIN ÖNCEDEN DERNEĞE BİLDİRMESİ GEREKMEKTEDİR. ÇALIŞMALAR İÇİN BOYA, KALEM, KAĞIT GİBİ RESİM MALZEMELERİNİ KATILIMCILAR YANLARINDA GETİRECEKTİR. 
ÇALIŞMALAR 14.00-18.00 SAATLERİ ARASINDA YAPILACAKTIR. 
ÇALIŞMALARI  İSTANBUL KAFKAS KÜLTÜR DERNEĞİ ADINA MİNE BAĞ, CİHAT BAGE VE AHMET ÖZEL YÜRÜTECEKTİR. 
 
Katılım için toplanan resimler Kafkasya’ya gönderilmeden önce 27 Mart 2010 Cumartesi tarihinde İstanbul Kafkas Kültür Derneği Sergi Salonunda sergilenecektir. Sergi ile ilgili detaylar daha sonra duyurulacaktır. 
 
Kimlik bilgileri:
1-Resimlerin arkasına,
2-Resmin Adı
3-Resmi yapanın adı, soyadı, yaşı, cinsiyeti,doğum tarihi (GG/AA/YY)
4-Resmi yapanın  posta adresi, e-mail adresi, telefon, fax ve ülkesi belirtilecektir. 
 
 
Değerlendirme: 
Kabardina Balkar’ın Nalçık şehrindeki merkezde toplanacak resimler için Jürinin değerlendirmesi Haziran ayında  Moskova’da yapılacak ve sonuçlar bu tarihten sonra  ilan edilecektir. 
 
 
Kazanan yarışmacılar için organizasyon komitesi çeşitli özendirici ve destekleyici ödüller sunacaktır.
 
Türkiye’den katılımcılar için eserlerin toplanma adresi ve irtibat telefonları:
 
İstanbul Kafkas Kültür Derneği,
Nuhkuyusu Caddesi. No: 102 Bağlarbaşı- Üsküdar/ İstanbul
Telefon        : 0216 651 00 88 (Seda Berzeg) 
 
Antalya, Kayseri, Adana, İzmir bölgeleri için toplanma adresi: 
Özdemir Çakı: 0532 6170596
Varlık Mah. Yüzüncüyıl Bulvarı. Varlık Apt. NO:50/6 Antalya
 
Kafkaya’da resimlerin teslim edileceği adres:
Ressam/Stilist Albina Tajeva Fonu, Rusya, 360000, Kabardina Balkarya Cumhuriyeti, Nalchik, Per. Yubileyniy. D.4
03 Şubat 2010
Cherkessia.net

Bu haber toplam 1547 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net