Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maykop Birlik ve Bellek Anıtı
20 Ağustos 2020 Perşembe Saat 12:20
 
Adıgey Cumhuriyetinin başkenti Maykop’taki Dostluk Meydanı şehrin cazibe merkezlerinin yoğunlaştığı bir yerdir. Bunlardan biri Birlik ve Bellek sembolü olan "Ocak" anıtıdır.
 
Bu anıt, 19 Temmuz 2013'te inşa edildi. Adıgey Cumhuriyetinde yaşayan tüm insanların birlik beraberlik sembolü ve Rus-Çerkes Savaşı kurbanlarının anısına yapılmış bir anıttır.
 
Anıt kompleksi, eski çağlardan beri evin ve ailenin maddi ve manevi temeli olarak kabul edilen Çerkes ocağı (Адыгэ жъэгу) şeklinde ve görüntüsünde yapılmış mimari bir yapıdır.
 
Çerkeslerin ocak kültürü derin kutsak izler taşıyor. Çerkeslerin günlük yaşamındaki en önemli unsurdur. Bir çok ritüel onunla ilişkilidir. Çerkes halkı arasında bolluğun,bereketin,misafirperverliğin ve barış sevgisinin bir sembolüdür.
 
1763-1864 Rus Çerkes savaşında, ne yazık ki, Çerkes evlerinde birçok ocak söndürüldü.
 
Bu nedenle, anıt tüm Çerkesler ve diğer halkları karşılıklı diyalog kurmak ve anlayışa davet etmek için ,tek bir ocak merkezi oluşturulmasını simgeliyor.
 
20 Mt. Yükseklikte olan anıtın, her birinin kendi anlamı olan tabandan tepeye kadar birkaç katmandan oluşmaktadır. Projenin tasarımcısı Bersır Abdulah’a göre, ilk katman ocağın kendisidir.ikinci katman Çerkes kültürünün ikonik ögelerine ayrılmıştır.
 
Doğu tarafında, güneşin ilk ışınlarının dağların arkasından ortaya çıkmasından kaynaklanan Yeni Yıl kutlamaları ritüelini yansıtan bir kompozisyon bulunuyor. Ulusal kostümleriyle bir yaşlı, bir kız ve bir erkek figürlerinin kabartması, her sabah yeni bir günle buluşuyor.
 
Güney tarafında, Çerkes soydaşlarını anavatanlarına geri dönmeye çağrıda bulunan müjdecinin kabartması yer alıyor.
 
Kuzey tarafında,Nart destanının ana karakteri, insanlara ateşi geri getiren Sosruko’nun görüntüsü bulunuyor.
 
Anıtın batı tarafında, yaşam ve ölümü yansıtan kabartma. İlk durumda bir geyiğin doğuşu. İkincisinde, kartalın bir tavşanı öldürmesi. Bu iki parça bir çizgi ile ayrılıyor. Yaşam ve ölüm. Üst kısım yaşamın zaferine, alt kısım ise ölüme adanmıştır.
 
Ocağın üçüncü katmanı, dünya kültürüne önemli katkıda bulunan halkın temsilcileri yanı sıra ünlü savaşçıların kabartmaları yer alıyor.
 
Dördüncü katman, taş alanıdır. Sembolik taş toplama çağrısıdır.
 
Beşinci katman, Adigey Cumhuriyeti’nin resmi olarak bir parçası olan,Çerkes sembolizminin unsurlarını yansıtan üç ok ve 12 altın yıldızdır.
 
Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 20 Ağustos 2020
 
Fotoğraf açıklaması yok.
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava
 
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, bitki ve açık hava
 

Bu haber toplam 2835 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net