Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hıko Gölü'nün Gizemi Çözülüyor
17 Eylül 2019 Salı Saat 21:11
Hıko (Huko) Gölü eskiden beri Adıgelerce kutsanan bir yer. Kuraklık olduğunda Hıko Gölüne gider, Psıhoguaşe (*) için kurban keserlerdi, gölün suyundan su taşır, en yakın ırmağa dökerlerdi. Irmağa dökülen su denize ulaştığında yağmur yağacağına ya da yağdığına inanırlardı.
 
Hıko Gölü
 
Hıko, Kafkas Doğa Koruma Rezervi’nin batı yönünde bulunan göllerin en uzağındaki, en ücra yerindekidir. Kafkas Dağlarının üzerinde ve 1700-1900 metre yüksekliktedir. Göl en eski kapalı (-buzul / sirk-) göllerden biri, gezginlerin gölün kıyısına gitmelerin, göle girip yüzmelerine ya da yıkanmalarına izin verilmiyor, en sıkı, en titiz korunan yerlerden biri.
 
Hıko, bilim insanlarının sevdiği bir yer. Suyu tuzlu değil, gölde hiçbir canlı ve balık yok, suyunun nereden geldiği bilinmiyor, bu konuda işin uzmanları kesin bir şey söyleyemiyorlar, yıl boyunca suyu ne artıyor, ne de eksiliyor.
 
Bu gibi nedenlerle Hıko Gölü Kafkas Doğa Koruma Rezervi’nin elması gibi görülüyor. Dünyanın değişik ülkelerinden bilim insanlarından inceleme heyetlerinin Doğa Koruma Rezervi’ne (Alanına)  geldikleri görülüyor.
 
Rusya Bilimler Akademisi ile Amerika İzotop Araştırmaları Merkezi Kafkas Doğa Koruma Rezervi çalışanlarının bir süre önce birlikte yaptığı radyokarbon ölçümlerine göre göl binlerce yıl yaşında..
 
Bu ağustos ayı içinde Rusya Akademisi biliminsanları ile Kafkas Doğa Koruma Rezervi çalışanlar birlikte Hıko Gölüne gitmişlerdi. Göl dibinden, kenarlarından ve çevresinden incelenmek üzere toprak örnekleri  (nümuneler) aldılar. 
 
En çok aranan göl suyunda radyonüklidlerde artış olup olmadığıydı. Hıko’da bu ölçümleri yapmak önemliydi, çünkü göl suyu hareketsiz, duragan ve değişken değil, sürekli yerli yerinde duruyor.
 
Suyun kendi içindeki ve içine karışan diğer şeylerin (maddelerin) sürekli dibe çöküyor olmaları ve çökelti katmanlarının en eski dönemlerden bu yana gölün yer aldığı doğada değişimler olup olmadığını açıklayacak nitelikte olması önemli.
 
Bilim insanlarının açıklamalarına göre, göl dibinde toplanmış ve birbiriyle kaynaşmış olan toprak, kum, toz, yaprak, ağaç kökleri ve diğer çökeltiler 29 bin yıl öncesinden bu yana gölün bulunduğu Batı Kafkasya’nın geçirmiş olduğu değişimleri açıklayabilecek.
 
Yerinde yapılan incelemeler bunu yeterince açığa çıkaracak. Bu gibi yerlerin bulunuyor olması bilim insanları açısından birer armağan değerinde önemli. Şimdi sıra gölün “sırlarını” daha ayrıntılı keşfetmeye dayandı, bunun için çağdaş yöntemlerden ve enstrümanlardan yararlanmak gerekiyor.
 
Adıge mak, 28 Ağustos 2019
 
Psıhoguaşe – Eski çok tanrılı (thabe) Adıge inanışına göre Irmaklar ve Denizler tanrıçası.
 
 
 
 
Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız
 
Cherkessia.net, 17 Eylül 2019

Bu haber toplam 3687 defa okundu.


Hakan Akın

Bizde ormanda agac keserken meziguaşe den özür dilerdik

18 Eylül 2019 Çarşamba Saat 12:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net