Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir Ağacın Altında Anadil Öğrenmek
02 Ağustos 2019 Cuma Saat 22:04
Kavkaz Uzel, 29 Temmuz 2019
 
27 Temmuz'da Nalçik'te Uluslararası Çerkes Eğitim Projesi "Ağacın Altında" tamamlandı.
 
Proje Temmuz 2017'de başlamıştır. Amacı, ana dili popülerleştirmek ve yeni etkili öğretim yöntemleri geliştirmektir.
 
Profesör Lidia Zhigunova.
 
Projenin yazarı, ABD'deki Tulane Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü Profesörü Lidia Zhigunova’dır.
 
Kabardey-Balkarya'nın bilimsel ve yaratıcı aydınları temsilcileri proje uygulamasında ona yardımcı oldular.
 
Lidia, Kabardey Balkar Cumhuriyeti (KBC) okullarında anadilini öğrenmek için yeterli saat ayrılmadığına inanıyor. İyi bir dil edinimi için haftada iki veya üç saat yetmiyor. Sonuç, okuldaki öğrencilere ve daha sonra yetişkinlere anadilin zayıf öğretilmesidir.
 
Lidia, “Çocukları ilgilendiren bir fikir vardı ve özellikle dersleri ders dışı bir biçimde “ağacın altında” yapmayı denemeye başladık, doğada bu form Çerkeslerin ekofelsefesine” uyuyor” diye açıklıyor.
 
Bu yıl, proje 7-13 yaşları arasındaki 25 çocuktan oluşan bir grubu bir araya getirdi. Sınıflar bir hafta boyunca onlarla yapıldı.
 
Bu zaman boyunca iletişim sadece ana dillerinde yapıldı. Dersler eğlenceli bir şekilde yapıldı, teori pratikle birleştirildi.
 
Örneğin, çocuklardan biriyle birlikte doğayla meşgul olduk, ağaçlardan bahsettik, yaprak topladık, çeşitli hayvanların siluetlerini kestik. Başka bir gün voleybol oynadılar. Sonra, bütün bunlar derslerde tartışıldı.
 
Lidia'nın Facebook sayfası video ve anlık görüntüleri içeren etkinlik raporlarını yayınladı. Böylece videolardan biri “Nur” çocuk dergisinin genel yayın yönetmeni Bella Abrokova tarafından yürütülen Çerkes görgü kuralları hakkında bir ders verildi.
 
 
Ağacın altındaki “sinemada”, çizgi film “Rapunzel”, Kabardey dialektinde çocuklara gösterildi ve bir sonraki derste konuşuldu, sonra çocuklar çizgi film karakterleri çizdiler ve kızlar, Lydia'nın beyaz yün ipliklerden yaptığı Rapunzel örgülerini örmede yarıştılar.
 
Videolara bakılırsa ve gözlemlerime göre, çocuklar ana dillerini öğretme biçimiyle ilgileniyorlar.
 
Lidia, proje yazarlarının okul öncesi ve okul eğitimi sistemine giriş için bu anadili öğretme yöntemini önerme niyetinde olduklarını söyledi.
 
Kafkas dilleri, özellikle anadili çalışmalarının seçmeli olduğu, eğitim yasası'nda yapılan değişiklikler nedeniyle neslinin tükenme eşiğine getirmiştir.
 
Birçok bilim insanı anadillerine ilgi uyandırmak için çaba sarf etmekte ve dolayısıyla onları korumaktadır. Örneğin, Kuzey Osetya'da Profesör Tamerlan Kambolov'un önderliğinde Osetçe dilini öğretmek için yeni yöntemler geliştirilmiştir.
 
Profesör, okul öncesi ve ilkokul eğitiminde çok dilli sistemi başardı,uyguladı ve cumhuriyette zaten bu tür birçok okul var.
 
Anaokullarında ve ilköğretim okullarında kendi ana dillerinde çalışmaya başlayan çocuklar mükemmel bir şekilde ustalaşacaktır. Ve üçüncü sınıftan itibaren, eğitim Osetçe ve Rusça olacaktır.
 
Kuzey Osetya yetkilileri iki dilli okul sayısını artırmaya karar verdi. (https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/332718/)
 
Cumhuriyetimizde Osetya örneği çocuklarımıza anadilleri öğretilebilir.
 
 
 
Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe
 
Cherkessia.net, 2 Ağustos 2019 

Bu haber toplam 3768 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net