Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin-Trump Zirvesi Üzerindeki Gölgeler
03 Ağustos 2018 Cuma Saat 01:30
 
19 Temmuz 2018, Fyodor Lukyanov
 
Özet: Büyük olasılıkla ABD Başkanı muhtemelen, güçlü Vladimir Putin ile “çok iyi” bir toplantı yaptığını ve Beyaz Saray öncüllerinin hiçbirinin sahip olmadığı şeyi gerçekleştirdiğini beyan etmesi bekleniyordu. Bunun yerine, Donald Trump’ın özellikle basın toplantısında gösterdiği performans, tepkilere ve hatta ihanet suçlamalarına maruz kaldı ve alttan alma çabaları hasarı pek onarmadı. Bu, Putin için rahatsız edici bir haber: ABD-Rusya ilişkilerinin çok fazla çözülmesi Amerika'nın Rusya karşıtı politikası hala zorlaştırabilir.
 
ABD'li diplomat ve akademisyen Chas Freeman'ın son zamanlarda söylediği gibi, sosyal medya çağında şöhret otoritedir. Çok azı, Başkan Trump'tan daha iyi bilir, kimisi için gösterişli görünüm maddi olandan daha önemlidir. Tanınmış bir şöhret veya siyasi marka olan biriyle ortak toplantıdan daha geniş bir kapsama alanı ne olabilir?
 
Görünüşe göre bu, Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir toplantıya aktif olarak itilmesinin nedenlerinden biriydi ki, Washington'da neredeyse herkese göre kötü bir fikirdi. Birleşik Devletler'de "kötü" olarak atıfta bulunulan bir kişiyle tanışmak, Trump’ın tabanı tarafından çok sevilen bir kamu görüntüsü olarak, varsayımlara asla boyun eğmeyen baskın, korkusuz ve kural tanımayan uyumsuz itibarını teyit edecekti.
 
Yine de işler farklı gitti. Rusya’daki yorumcular, Trump’ın normalden çok daha az kendine güvenen ve konuşkan olduğunu belirtti ve giriş açıklamaları, Putin’inkinden büyük ölçüde daha az önemli ve somut olduğunu belirttiler.

Fyodor Lukyanov‘’Russia in Global Affairs’’ dergisi baş editörü, Ekonomi Yüksek Okulu'nda Araştırma Profesörü
RF Savunma ve dış politikalar konseyi üyesi. Valdai uluslararası tartışma kulübü araştırma direktörü.
 

Amerikalı gazetecilerin 2016 Amerikan seçimlerine Rusların karıştığı iddialarıyla ilgili ve gizli anlaşmanın içeriği hakkında sorduğu çok sayıda soru Trump'ı fazlasıyla rahatsız edici bir duruma soktu: Temelde tüm iddiaları reddeden Rus başkanının yanına geldiği için, müşterek toplantıda Trump Putin tarafından göz ardı edildi.

 
Putin bu gösteri yönetimini çalmayı nasıl başardı? Onun uzun zamandır beklenen bu zirve için somut ve basit hedefleri vardı.
 
1. İlk etapta baş başa görüşme
 
Her şeyden önce, Rusya'daki çoğu politikacı, uzman ve yorumcu, iki nükleer süper gücün liderlerinin doğru bir şekilde iletişim kurmadığı ve açık bir gündemin bile olmadığı bir durumun anormal olduğu konusunda hemfikirler. Ancak gergin ilişkileri konuşmak önemlidir. Soğuk Savaş sırasında, konuşmanın, çoğu zor kriz döneminden bazılarının hafifletilmesine yardımcı olduğu açıktı. Bu bağlamda, düzenli bir iletişim kanalı kurma girişimi ile yapılan toplantı başarı olarak görülmektedir.
 
2. Nükleer silah kontrolü
 
İkincisi, nükleer silahların kontrolü ve stratejik istikrar, Moskova ve Washington'un hiçbir koşulda tartışmaktan kaçınamayacağı sorunlardır. Dünyanın nükleer savaş başlıklarının yüzde 90'ından fazlasını korumak ve yönetmek için küresel bir sorumluluğu paylaşıyorlar. Ve Rusya, özellikle bu konuya sadık kalıyor çünkü iki ülkenin hâlâ eşit olduğu tek alan bu.
 
Üç yıl içinde sona ermesi gereken Yeni START Antlaşması ve tehdit altındaki Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması ile gelecekteki stratejik istikrar ilkeleri tartışılmalıdır. Geçen birkaç yıl boyunca uzmanlar, bu konudaki her iki tarafın da ilgisizliklerinin, tüm nükleer silah kontrolü sisteminin çökmesine yol açabileceğine dair endişelerini dile getirdiler. Geleneksel silahların denetleyicisi, mevcut anlaşmalar üzerine inşa edilmesi ve yenilerini hazırlama ihtiyacını vurgularken, daha yakın zamanlarda iki tarafın (çoğu zaman ABD'de neo-conlar arasında, aynı zamanda Rus ordusu arasında) düşüncesi, ikili belgelerin geçmişin eski mirası olduğu yönündeydi. 
 
Putin, 2021'den ötesindeki yeni bütçeyi uzatmanın ve INF Antlaşması’yla ilgili karşılıklı kaygıları ele almanın gerekli olduğunu açıkça belirtip konuyu tekrar gündeme getirdi. Trump her zaman olduğu gibi, daha az spesifikti, ama bu alanda karşılıklı sorumluluğu vurguladı. Başkanların bu konulardaki görüşmeleri bir çalışma grubu biçiminde yoğunlaştırma ve hatta üst düzey bir uzmanlık paneli oluşturma isteği içeren ifadeler, en azından bir işaret, bu konunun ihmal edilmeyeceğidir.
 
3. Suriye, İsrail ve İran
 
Üçüncü olarak, Suriye tartışmanın vazgeçilmez bir parçasıydı ve Putin'in söylediklerine göre diyalog verimli geçti. Putin, “İsrail devletinin güvenliği” ni kamuoyuna açıkladı ve Golan Tepeleri'ni istikrarlı bir güvenlik modeli örneği olarak değindi. Her ne kadar Golan Tepeleri 1973'te İsrail tarafından eklenmiş olsa da ve siyasi olarak Suriye ile İsrail arasında güvenlik açısından her zaman şiddetli bir çatışmaya yol açmış olsa da, hem iyi çalıştı hem de bu alan hem Hafez Esed'in hem de Beşşar Esed'in yönetimi altında istikrarlı ve verimli bir şekilde yönetilebilir hale geldi. En önemlisi, mütevazı bir BM varlığı ile garantör olarak çalışan ikili bir anlaşma oldu. Putin'in referansı, Şam ve Tel Aviv'e, İran veya İran yanlısı varlık gibi “üçüncü tarafların” müdahalesi olmaksızın güvenlik ilişkilerini kurma fırsatı vermesi için bir söz olarak yorumlanabilir.
 
Paradoksal olarak, Suriye, sorunlu ABD-Rusya ilişkisinin en kolay parçası haline geldi. Trump için, Suriye, Moskova'ya dış kaynak sağlamaktan mutluluk duyuyor. İslam Devleti'nin yenilgisinden sonra, Washington’un bölgeyle ilgili politikası, stratejinin bir tezahüründen ziyade askeri ve politik destekti. Trump, İsrail ve Suudi Arabistan'a sırasıyla ideolojik ve ticari nedenlerle bir destek vererek Orta Doğu'daki ABD politikasını basitleştirdi.
 
Rusya’nın Suriye’deki politikası daha karmaşık. Rusya’nın ince ve proaktif çok taraflı diplomasi ile askeri güç kombinasyonu, Suriye’deki merkezi otoritenin güçlendirilmesinin önünü açıyor. Rusya, ırkçı olmayan bir esneklik gösteriyor ve kilit oyuncular Türkiye, İsrail ve İran'ın güvenlik çıkarlarını da göz önünde bulunduruyor ve hatta Körfez ülkelerine bile ulaşıyor. Rusya her zaman başarılı olmasa da muhtelif Suriyeli muhalefet gruplarını siyasi barış müzakerelerine ısrarla savurmaktadır.
 
Birleşik Devletler, Ortadoğu'daki varlığını sürdürmeyi ve gerekirse gelecekteki gelişmelere karşı etkisini sürdürmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, yaklaşımı minimalist ve seçicidir. Öte yandan Rusya, bütün bölgesel paydaşların katılımını amaçlamakta. Çünkü Şam, Suriye'yi yeniden inşa etme sürecini ancak bütün iç ve dış güçlerin anlaşması veya en azından tarafsız kalacağı şartıyla denetleyebilmektedir. Moskova Suriye rejiminin hayatta kalmasını Suriye devletini korumak için tek yol olarak görüyor.
 
Trump, İran'ın önlenmesine ve İsrail'in güvenliğine öncelik veriyor. Bu, İran ve İsrail'in Suriye'deki güvenlik çıkarlarını, Suriye'yi ayırmayı amaçlayan, yani İran'ın bulunmaması gereken alanları belirlerken, İsrail'in güvenlik sorunlarını gördüğü sırada ihlalde bulunması için bir serbestlik elde etmesini sağlayacak sürekli çabalarla başarılabilir. İran, Rusya'nın Suriye'deki varlığı açısından vazgeçilmez ortağı olmayı sürdürüyor, ancak Moskova İsrail'le de son derece hassas ve gizli olan ilişkilerini bozmak istemiyor. 
 
Ne Trump, ne de diğer ABD temsilcileri bu süreçte ana kahramanlar değildir. En önemli oyuncular arasında, İsrail hükümeti ve üst düzey İranlı yetkililerin temsilcileri ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Putin, aralarında yüksek bir güvene sahip olarak yer alıyor. Ancak Trump'ın bu süreci onaylaması, ABD'nin onay belirtisi vermesi ve bazı faydalar elde etmesi, özellikle de İsrail'in güvenliğini garanti altına aldığına dair bir beyanda bulunduğu taraftarlarını desteklemesi için bir şansı var. Rusya dahil herkes için bu uygun olurdu. Rus birlikleri ve ABD ordusu arasındaki etkileşim Suriye'deki durumun merkezindedir. İki devlet arasındaki genel olarak korkunç siyasi atmosfere rağmen, Suriye'deki güçleri arasındaki iletişim kanalı belki de şu anda Rusya ve ABD'nin sahip olduğu en etkili olanıdır.
 
Bu üç nokta bu zirvede özel Rus hedefleriydi. Sınırlı, ancak yapılabilir. Trump'ın aksine, Putin'in bu toplantıyı içteki amaçları için kullanmasına gerek yok. Ruslar sadece ABD-Rusya ilişkileri ile ılımlı bir şekilde ilgileniyorlar. Bu, Putin'in Trump'a göre manevra yapmak için daha fazla alan verdi.
 
Ancak Putin’in, Putin’i aştığının görülmüş olması da tehlikelidir. Bir yıl önce Hamburg'da yapılan Trump-Putin toplantısından sonra olduğu gibi, ülkesinde zayıflamış ABD Başkanı ters yöne hücum edebilir. ABD-Rusya ilişkileri neredeyse çöktü, çünkü Trump, Putin'in kuklası olmadığını göstermek için evinde eleştirmenlerine güvence vermek zorunda kaldı. Ve Trump’ın Helsinki performansının neden olduğu ABD’deki fırtınanın ölçeği, ABD-Rusya ilişkileri için hiç de iyi görünmüyor.
 
 
Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 3 Ağustos 2018

Bu haber toplam 4373 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net