Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Açık Rusya” Harekete Dönüştü
04 Temmuz 2017 Salı Saat 22:54
khodorkovsky.com, 14 Kasım 2016
 
Helsinki’de 12 Kasım günü tarihi bir etkinlik yaşandığı söylenebilir. Rusya’nın farklı bölgelerinden gelen 80 sosyal eylemci ve siyasetçi Açık Rusya adlı yeni hareketin ana sözleşmesini, bildirisini ve eylem planını kabul etti. 
 
Yeni hareketin mensupları – Mihail Hodorkovski’nin ifadesiyle – bir ekip oluşturacaklar. Bu ekip rejim değişikliğini izleyen yıl aynı derecede önemli iki göreve odaklanacak. İlk görev krizden çıkmak olacak. İkinci görevin sonucu olacak siyasi reform özgür ve adil seçimlerin temelini oluşturacak. 

 
Mihail Hodorkovski: Eski işadamı. Yukos şirketi başkanıyken Rusya’da vergi kaçakçılığı suçlamasıyla Sibirya’da 10 yıl cezaevinde yattı. 
 
2013 affıyla serbest kaldı. Avrupa’da yaşıyor. Davet edildiği panel ve toplantılarda Rusya’nın demokratikleşmesi için Kremlin muhaliflerini destekleyeceğini gizlemiyor.
 
 
Hodorkovski hareketin hedefinin otoriterliğe ikinci bir şans verilmemesi ve barışçıl bir geçiş yaşanması olduğunun altını çizdi. Bu noktada toplumdan geniş tabanlı bir destek almak gerekiyor. Hodorkovski “işte bu yüzden şimdi bir araya gelmemiz gerekiyor” ifadesini kullandı. 
 
Açık Rusya üyeleri kısa süre içinde tanıtım üzerinde çalışacaklar: yurttaşlara resmi makamlar ve tekellerle yaşadıkları sorunlarda yardım edecekler, yetkilileri ve devlet medya mecralarını kamunun incelemesine açık hale getirmeye uğraşacaklar. 
 
Siyasetin her kademesindeki seçimlere katılmak için de hazırlıklar yapılıyor. 
 
Konferans katılımcıları Açık Rusya yönetim kurulunu oluşturacak 11 ismi gizli oyla seçtiler: 
Mihail Hodorkovski, Vladimir Kara-Murza Jr, Anton Drel, Andrey Pivovarov, Maria Baronova, Sergey Kuzin, Olga Jakova, Yegor Savin, Andrey Bistrov, Dmitri Semenov ve Marina Belova.

 
Bildiri şöyle diyor: “Hepimiz farklıyız. Grubumuzda liberaller ve güçlü devleti savunanlar, sosyalistler ve tutucular, solcular ve sağcılar var. Ama hukuksuzluğu ve medeni hakların ihlalini, yolsuzluğu ve adaletsizliği, sansürü ve hileli seçimleri reddetme noktasında bir araya gelmiş bulunuyoruz. En önemlisi, bu kötülüklerin kaynağını – yani denetlenemeyen ve seçim yoluyla gönderilemeyen hükümet tarzını – kabul etmiyoruz. Harekete geçmeye hazırız. Bu hükümetin bir alternatifi olduğunu göstermek üzere bir araya geldik ve bugün çalışmaya başlıyoruz.” 
 
 
12 Kasım 2016 günü Helsinki’de düzenlenen açılış konferansında kabul edilen ‘’Açık Rusya Bildirisi’’ nin tamamı şöyle;
 
 
Biz Açık Rusya’yız.
 
Ülkemizin özgür, başarılı, güçlü olmasını, dünya çapında saygı uyandırmasını istiyoruz. 
 
Biz, iktidarın açık ve değiştirilebilir olmasını… Rusya halkı tarafından denetlenmesini… Düzenli olarak yenilenmesini, bunun da tercihimizi yansıtan özgür ve adil seçimler yoluyla yapılmasını… Parlamentonun tartışma ve ciddi yasama faaliyeti yeri olmasını istiyoruz. 
 
Yasalara uygun yaşamak… Her yurttaşın gelir, toplumsal statü ve siyasi görüş farkı olmaksızın bağımsız yargının ve vicdanlı polisin koruması altında bir ömür sürmesini… Gücün hukukunun yerini hukukun gücünün almasını istiyoruz. 
 
Devletimizin adil olmasını… Güçsüze yardım etmesini, güçlüye engel olmamasını… Ortak zenginliğimizin nimetlerinin dar bir yönetici zümreye değil, Rusya halkına dağıtılmasını istiyoruz. 
 
Rusya ekonomisinin adil rekabete dayanmasını… Herkesin özgürce gelişmek için eşit fırsatlara sahip olmasını istiyoruz.
 
Medyanın propaganda aleti değil, toplumun aynası olmasını… Rusya yurttaşlarının tarafsız bilgiye ve farklı bakış açılarına erişmelerini istiyoruz. 
 
Rusya’nın bir Avrupa ülkesi olduğuna… Uygar uluslar ailesi içinde hak ettiği yeri yeniden alma vaktinin geldiğine inanıyoruz. 
 
Hepimiz farklıyız. Grubumuzda liberaller ve güçlü devleti savunanlar, sosyalistler ve tutucular, solcular ve sağcılar var. Ama hukuksuzluğu ve medeni hakların ihlalini, yolsuzluğu ve adaletsizliği, sansürü ve hileli seçimleri reddetme noktasında bir araya gelmiş bulunuyoruz. En önemlisi, bu kötülüklerin kaynağını – yani denetlenemeyen ve seçim yoluyla gönderilemeyen hükümet tarzını – kabul etmiyoruz. 
 
Harekete geçmeye hazırız. Bu hükümetin bir alternatifi olduğunu göstermek üzere bir araya geldik ve bugün çalışmaya başlıyoruz.
 
 
Kaynaklar:
 
 
 
 
Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 
 
Cherkessia.net, 4 Temmuz 2017

Bu haber toplam 2409 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net