Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Birs Tuncay
Bu Çocuklar Sizi Hiç Affetmeyecek !
02 Ekim 2013 Çarşamba Saat 09:12

 Türkiye’de ki bir basın kuruluşunda çalışan  arkadaşım dün telefon edip bana bir mail gönderdiğini söyledi.  Durumu aktarırken sesi öfkeli geliyordu. Bakacağımı söyledim..

Gönderdiği mail, Antalya’da kurulu Kar Dünyası (Snow World) isimli bir eğlence merkezinin PR (Public Relations-Halkla İlişkiler) görevlisi tarafından haber olması için gönderilen bir basın bülteniydi. Bu sıkça rastlanan PR çalışmasını diğerlerinden ayıran, söz konusu olayın öznesinin Çeçen çocuklar oluşu. Ülkesi yağmalanan, savaşın, acının, kan ve barut kokusunun tam ortasında büyüyen Çeçen çocuklar.

Acı olan sadece. konuya ne kadar vakıf olduğu bilinmeyen Türkiye’deki  bir eğlence merkezinin bu çocukları bir PR çalışmasının malzemesi olarak kullanması değil, bu durum belki olayın en mazur görülebilecek boyutunu oluşturuyor. Mevcut koşullarda, onlardan daha farklı davranmasını yani Rusya Federasyonu'nun ve onun Çeçenistan’da kurduğu Özel Savaş Hükümetinin yürüttüğü bu özel savaş projesinde kendilerini belirli bir ücret karşılığı da olsa kullandırmamasını beklemek pek gerçekçi değil, biliyorum. 

Ama bu eğlence kurumu  Türkiye’de, Gürcistan’da ve dünyanın daha başka ülkelerinde mülteci kamplarında yaşayan, Rusya Federasyonu’nun uyguladığı işgal ve sistematik katliamlar sonucu bu kamplarda yaşamak zorunda bırakılmış Çeçen çocukların ulaşım masraflarını da karşılayarak , hiçbir ücret talep etmeden kapılarını onlara açar mı ?  Hiç sanmıyorum, muhtemelen bu onların hoşlanacağı türden bir PR çalışması olmaz. 

bu resim mülteci kamplarında yaşayan bir Çeçen çocuğa ait...

Basın bülteninde de ifade edildiği gibi binlerce çocuk, sözde savaşın yaralarını sarmak, acılarını unutmak için, başka bir deyişle rehabilite edilmek için Rusya Merkezi hükümeti ve Çeçenistan Özerk Cumhuriyeti tarafından gruplar halinde Antalya’ya gönderiliyor.. Çeçen çocukların güzel vakit geçirmesine eğlenmesine bir nebze de olsa savaş koşullarından uzaklaşmasına kim nasıl bir itiraz da bulunabilir, bu eğlence mekanlarında oyunlar oynarken eminim onlar da çok mutlulardır.

Fakat bu Çocuklar annelerine tecavüz edip babalarını işkenceyle öldürdükten sonra kendilerini bu acıyı unutsunlar diye Antalya’ya tatile gönderdiğinizi idrak edebilecek duruma geldiklerinde ne yapacaksınız…  

Ülkelerini yağmaladığınız, köylerini yaktığınız, her köşesini toplu mezarlarla donattığınız güzel vatanlarına yaptıklarınızı Kar Dünyası ya da Antalya’nın plajları rehabilite edebilecek mi sanıyorsunuz ?

Üstelik Rusya Federasyonu’nun siyasetinde hiçbir değişiklik olmamışken, savaş düşük yoğunluklu da olsa devam ederken. Tüm Kuzey Kafkasya’da asimilasyon ve inkar tam gaz sürerken bu tür uygulamalar psikolojik savaş taktiklerinden öteye gidemez.. 

Maalesef bu tip uygulamaları tüm sömürgeci rejimlerde görüyoruz..Bir arada hatırlarsınız Kürt çocuklarını savaş ortamından çıkarmak için İstanbul'a getirip gezdirirler ve ilk defa deniz görüp vapura binen çocukların mutluluğu ana haber bültenlerinde epey bir yer tutardı.. Acaba o çocuklardan kaç tanesi bugün hapishanede, kaç tanesi dağda...

Rusya Federasyonu çok yanlış bir yolda, imajını devlet başkanının sportif görüntüleri ve romantik pozları ile yada bu türden PR çalışmaları ile düzeltmesi mümkün değildir, bunlar nafile çabalar. Bu türden acıları rehabilite etmenin yolu bu değil, ki zaten Rusya Federasyonu da acıları dindirmeyi, yaşananlarla yüzleşmeyi istiyormuş gibi görünmüyor. Aksine Çeçenistan’da anti demokratik, insanlık dışı uygulamalara devam ediyor. Kuzey Kafkasya’yı bir halklar hapishanesine çevirmiş baskı,şiddet ve asimilasyondan başka bir yolu caiz görmüyor.  

Rusya Federasyonu çok yanlış yolda çünkü günümüz dünyasında bu hoyratlığını daha fazla sürdüremeyeceğini göremiyor, kabul edemiyor. Hala saçma sapan bir imparatorluk refleksiyle hareket edip, sorunlara demokratik çözümler arayanları bile düşman belleyerek baskı ve şiddetle susturmak niyetinde. Yıllardır Soçi olimpiyatları ile ilgili yapılan yanlışı dillendiren, bu hakareti ve yok sayılmayı kabul etmeyeceklerini  ifade eden Çerkes’lerin hiçbir sözü, eylemi dikkate alınmıyor. Suriye Çerkeslerinin anavatanlarına dönüşünün önündeki engellerin kaldırılması için yapılan tonla çağrıya alay edercesine suskun kaldı Rusya Federasyonu. 

Bölgede ki tutumuyla zaten hiçbir zaman üzerine oturmayan Federasyon kimliğinden gittikçe uzaklaşıyor ve  “İmparatoluk” algısını daha gerçekçi kılıyor. Biz Çerkesler hiçbir zaman intikam peşinde olmadık, adalet istiyoruz, inkarın, imha ve asimilasyon politikasının son bulmasını soykırımın tanınarak tarihsel anavatanımızda Çerkesya’da ulusumuzun yeniden birleşmesinin koşullarının yaratılmasını istiyor, bunun için mücadele ediyoruz. Ve Çerkesya olarak Federatif bir yapıda özgür ve eşit bir ulus olarak yer almakdır önceliğimiz. Ancak biz imparatorluk tebaası olmayacağız.. Bunu Rusya’nın iyi bilmesi ve bizi yok saymaktan vazgeçmesi gerekiyor. Rusya Federasyonu, Kuzey Kafkasya’daki halklarla arasındaki uçurumun gittikçe derinleştiğini artık görmeli bu aptal uykusundan uyanmalı. 

Ve bizlerin de  bizi yalnızlaştıran yaklaşımları yavaş yavaş terk etmesi, yüzümüzü önce kendi durumumuzdaki diğer halklarla dayanışmaya, daha sonra da kendimizi anlatmak için dünyaya dönmesi gerekiyor. 

Bu Çeçen çocukları şeker vererek kandıracağını zanneden anlayışla biz Çerkesleri yok sayan mezarlarımıza hakaret eden anlayış aynı anlayış. Sessiz kalacağımızı sananlar, mezarlarımızda olimpiyat yapıp zaferlerini kutladıklarını düşünenler nihai olarak kaybedenin kendileri olacağını görecekler. Biz adalet istiyoruz ama bize kırıntı bile vermeyi istemeyenlere de söyleyecek bir sözümüz var.

Adalet Yoksa Barış da Yok !

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net