Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Awtle Laşin
KÖKLER
24 Mayıs 2013 Cuma Saat 00:39
Kökler!

Benim köküm…

Köklerim Adige ülkesinde..

Çerkesya‘nın ilhak edilen toprakları…sürekli baskılara maruz kalan Çerkesya halkı.

Ah…

***

-Özgürlük nedir Bjedug?

-Bana göre özgürlük, kişinin kendisini tamamen yaratıcının korumasına bırakmamasıdır.

-Sadece yaratıcının mı?

-Elbette hayır Laşınkay. Özgürlük denince ilk aklıma gelen özgür irade oldu, kendisini başka

milletlerin korumasına bırakan bir halkımız, kurumlarında, evlerinde sokaklarda kaygı ve kuşkuyla dolaşıyorlar. Vatan hırsıyla davalarının peşinde koşsalardı bugün bu konumda olmazdık. Çerkesler sanıyor ki, sadece erdemler ve basit kültürel aktiviteler kendilerini kurtaracak.

-Bjeduğ, Çerkesya yurtseverleri sessizce red etmeyi değil, sevinerek feda etmeyi seçti. Ayrıca kişisel yaşamlar neden dünyanın en büyük serveti anlamına gelir ki? Bunu savunanların oluşturduğu bir ordu ne zavallıdır.

      -   İşte Laşınkay, bu ordu yurtseverler gibi benliğini açık bir yüreklilikle feda etmez. Bu ordunun tek amacı toplumun seçkin sınıfını hoşnut etmektir. Yazgılarını salt doğum yeri olarak görürler. Köklerini inkar ederler. Kök olmadan gövde olur mu?

      -   Belki de bu kendini bir nevi teslim etmek, boyun eğmek. Çaresizliği kader olarak algılamak. Kabul ediş. Pes etme.

      -   Çerkesler doğanın egemenliğine saygı duyardı. Çerkesler, Çerkesya’dan kovulunca insan doğaya egemen oldu.

      -   Söylesene Bjeduğ, Çerkesya nın toprakları bize hak değil midir? Üstelik neden bizim kurumlarımız bireyi güçsüz ve önemsiz görüyor?

      -   Evet Laşınkay, bu çok ağır bir tehlike. Çerkesya yurtseverlerine meydan okuyanlar, aslında çağdaş demokrasinin bireyi tüm dışsal baskılardan kurtararak gerçek öz bireyselliği gerçekleştirmesini engellemek istiyorlar. Dış otoriteden bağımsız kalamayan bu meydan okuyucular, güçsüzlüklerini, kaçışlarını ekonomik koşulları mazeret göstererek örtbas etmeye çalışıyorlar.

      -   Bjeduğ, kendiliğinden ortaya çıkan duygular bastırılamaz biliyorsun. Bizi Adige ülkesinde yok sayma girişimlerine karşılık, onların da ölüm korkuları var. Kendi yaşamlarını huzursuzluk sarmıştır. Deneyimleri sığdır. 

****

Başkaları Çerkeslerin (Adigelerin) atasını belirlerken, ‘Çerkes’ adına tıpkı Çerkesya gibi haksızca, tarihi gerçekleri ört bas edip sahip çıkmaya çalışırken, Bjeduğ elinde Çerkes bayrağı, diğer halklardan insanların ön yargılı bakışları altında İstanbul’da yurtseverlerle birlikte başı dik, buruk bir sevinçle yürüdü. Sevinçliydi, çünkü orada kendi davasını sahiplenenlerle birlikteydi. İçi buruktu çünkü bayrağını vatanında özgürce dalgalandırmak isterdi.

****

Ağlama seremonileri ironik gelir oldu. . Kalbi katılaşmış mıydı Bjeduğ’un? Hayır. Sadece bunun çözüm olmadığını, yok oluşa çare olmadığının bilincindeydi. Bjeduğ, halkının çektiği acıları görmezden mi geliyordu? İki kez hayır. Geçmiş biraz rahat bırakılmalıydı. Yeterinden fazla üzgün, aşırı öfkeli ya da heyecanlı olmayan, ne istediğini bilen tutarlı kitlelerin peşinden Çerkesya yurtseverlerinin ardından gidiyordu. Örgütleşmek tek çare diye düşündü. Kişilikler başkalarının eğilimlerinin aracı haline gelmemesi gerektiği gibi, Adigeler de özgün düşünmeyi daha da sindirmeliydi. Çünkü hakikat görece değildi. Çerkesler, bulundukları her coğrafyada düşünmesi, duyması ve istemesi gerektiğini sandığı şeyleri düşünüyorlar. Bulundukları topraklarda sadece fiziksel olarak değil, düşünsel olarak da değişime uğradılar, değişim hala da devam ediyor. Dış görünüş, karakter, dünyayı değerlendiriş şekli, birlikte yaşamak zorunda kaldığı diğer halklarla tamamen aynı.

Uyum sağlamak gerekli bir şeydir, lakin benliğini yitirerek, kendi kimliğinden kuşku duyarak yaşamak ya da kimliğini inkar etmek atalarına ihanet değil de nedir?

Sahi bu yaşamak mıdır? Kölelik nasıl oluyor da ruhumuzu bu kadar acımasızca ve kolay ele geçirebiliyor?

****

Çağdaş insanın pek çok isteği var gibi görünse de, aslında o ne istediğini biliyor. Bütün mesele ona sahip olmamakta. Çerkesleri mutlu edecek, yok oluştan kurtaracak tek yer Çerkesya.

****

      -   Laşınkay, bugün burada kendilerini Çerkesya yurtseveri olarak tanımlayan bu grup, bütün gerici ideoloji ve politik söylemleri Çerkes halkından uzaklaştırmak amacında. Bu öğeler Adige halkı üzerinde yıkıcı etkilere sahip. Teslim alan, yozlaştırıcı etkilerden artık kurtulmak gerekiyor. ‘’ Özgürlük için ‘etik’ gerek, ‘kendine has yani orjinal’ bir kültür lazım.’’ diyerek sorduğum soruyu cevaplamanı beklerdim.

      -   Ama ben zaten Çerkes halkının bu vasıflara sahip olduğunu biliyorum. Bana göre de bireyi yok saymak çok hastalıklı bir bakış açısı olsa gerek. Bireyi önemsememek despotluktur. Kendi milletimizi nelerin mutlu edeceğini sorgulamak çok önemlidir.

****

Laşınkay, eve dönüş yolunda dünyanın belirsizlikler dünyası olduğunu düşündü. Çerkesya’nın verimli çorak olmayan yeşil topraklarında yaşamak istiyordu. Öldüğünde kendi toprağına karışmak, kendi toprağını beslemek istediğini düşündü. Yurtseverleri ayrılıkçı, dış güçlerin oyuncağı olarak suçlayanları da düşündü. Bütün bunlar olurken, Adigeler tarih sahnesinden silinirken, insanlık tarihinden bir şeyler eksilip yok olmaktaydı. Çoğunluk her zaman haklı değildi belki ama daha etkindir diyerek kendisini teselli etti.

Özgürlük, Çerkesya da. Başka bir değişle bu bir vasiyet.

Laşınkay, Adige toplumunun bir ferdi olmaktan her şeye rağmen mutlu. Çerkesya’dan kaçış, özgürlükten kaçış demektir. Çerkesler kendilerini gerçek vatanlarından soyutlamamalıdır. Yaşam bütünüyle ezici güçte olsa da vatanımızla olan yitirilmiş bağlarımız yeniden canlanmalıdır. Adige halkının gövdesini topraktan koparmışlardı. Kökü koparmaya ise çarların, padişahların sultanların halifelerin paşaların gücü yetmemişti.

Dönüşe duyulan sadakat, bizi dirençli kılıyor.

Çerkesya! İlelebet halkınla var olasın!
Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net