Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şoqul Kürşat
Suriyeli Çerkesler ve Yanılsamalar
30 Ocak 2012 Pazartesi Saat 02:28
Yaklaşık iki yıldır Çerkes kimliğinin diasporada özünde anlaşılmaya başlaması ve Çerkeslerin uluslaşma idealizmine kayması doğal olarak değişik çevrelerden pozitif ve negatif tepkilerle karşı karşıya kaldı. Çoktan kimlik krizini aşıp Çerkes ulusal idealizmi öne çıkmaya başladığından beri negatif yönde eleştiri getirenler de doğal olarak farklı söylemler geliştirmeye çalıştılar. Çerkesya yurtseverlerinin istikrarlı, akılcı ve insani bir yolu vardır. Elbette bu yolun da noksanları, hataları, eleştirilebilir yanları olabilir. Ancak adımız gibi emin olduğumuz evrensel doğruları ve aklın yollarını bir kenara atıp eskinin kısır döngülerine tekrar dönmemizi kimse bizden beklemesin. Biz her defasında cama çarpan sineklere uçtukları istikamette önlerinde saydam bir cam olduğunu anlatmaya çalıştık, her zaman da bıkmadan anlatmaya hazırız.

Şöyle geçtiğimiz bir yıla genel olarak bakarsak koparılan yaygaraların eski kısır döngülerin faillerinin bu döngüden çıkamadıkları örnek olaylara döndüğünü ve ciddi ve planlı bir seyir izleyemediklerini, süreklilik arzedemediklerini görürüz. Klasik felsefe bağlamında sürekliliğin en temel kuralı ya evrensel kabullerin veya doğruların ışığında mevcut önermenin mevcut ortamda doğruluğunun sağlamasını yapabilmeyi veya evrensel bir kabul üzerine ortaya atılan bir önerme ise bu önermenin ilişkisel kuramını kaynağına yayabilmeyi gerektirir, kaynak bulabilirlerse tabi.

Çerkes uluslaşmasına her konuda muhalif olanlar şimdi Suriye Çerkesleri konusunda da bizleri yanlış yönlendirmeye, pasifize etmeye çalışıyor. Maksat nedir, Çerkesya yurtseverlerine bir çelme de siz mi atmak istiyorsunuz, Çerkeslerin menfaatini değil de Çerkesya yurtseverlerine cevap yetiştirmek mi istiyorsunuz, bu nasıl bir tatmin olma yoludur ne kadar sağlıklıdır bunu okuyucuların takdirine bırakıyorum.

Son günlerde Suriye ve Çerkesler anahtar kelimeleri etrafında yine çözüm üretemeyen, strateji geliştirmeyenler ile birşeyler yapmak isteyenler ve yurtseverlerin polarizasyonuna şahit oluyoruz. Bir tarafta aslında ne dediğini bilmeyen, halkımızın faydasına münhasır bir hedefi olmayan, kimisinin toplumda bir yeri bile olmayan (bunlar toplumdaki istisnai karakterlerdir) kişilerden oluştuğu antipatik, herşeyi eleştiren, birlikte yürümeyi sloganlaştırıp onu bile beceremeyen bir kutup ile diğer tarafta iyimser ve sürekli katkıda bulunmak isteyen halkımız ile onlarla birlikte halkımızın geleceğinin faydasına çalışan Çerkesya yurtseverleri kutbu.

Suriyeli Çerkesler ve diğer soydaşlarımız tehlikeli günler yaşıyor. Oradaki durumun özeti, tanımı, olasılıkları şu veya bu alternatifli açıklamalar olabilir. Mesele Suriye’deki ortamın ne şekilde tezahür ettiğinden ziyade bir iç savaş tehlikesi yaşaması gerçeğidir. Bizler, yani Çerkesya’yı ve halkını sevenler olarak istiyoruz ki artık diasporada hangi ülkede yaşarsa yaşasın Çerkesler mümkün olduğunca anavatanlarına dönebilsinler, dönsünler. Bunun için sebeplerin ortaya çıkış sebepleri veya bu sebeplerin hangi surette zuhur ediyor olmalarından daha önemli olanı insanlarımızın güvende olmaları ve mutlaka ama mutlaka anavatana dönmelerinin sağlanmalarıdır. Eğer bugün birileri bugün Suriye’de durum bizlerin sandığı gibi değil, durum aslında belirsiz, sorun sizin bildiğinizden çok farklı şeklinde söylemlerde bulunuyorsa bilin ki onlar Çerkeslerin ve Çerkesya’nın düşmanıdır. Onlar Çerkeslerin anavatanına dönmesini istemeyen hainlerdir. Suriyeli Çerkeslerin ölmelerini beklemenizi, Suriye’de karışıklığın ileride daha kötü bir duruma dönmesini umduklarından sizin de olaylara seyirci kalmanızı dolaylı olarak isteyen düşüncesiz, sivri zekalar ortaya çıkabilir. Ama onlar bir şeyin farkında değil, halkımız onlar gibi ahmak değil ve Çerkesler ve Çerkeslerin kardeşleri toplumdaki veya topluma karışmaya çalışan bu asalaklara en güzel cevabı 29 Ocakta verdiler ve soydaşlarına, kardeşlerine sahip çıktılar. Zor günler yaşama ihtimali yüksek olan Suriyeli kardeşlerimizin anavatan yolunun açılması için bir kamuoyu başlatılmış oldu. Bu olumlu gelişmeyi çekemeyenler olabilir. Bunun anavatanda da eşlenik aksiyonları mevcuttur. Bundan emin olabilirsiniz. Anavatandaki soydaşlarımız ve diasporadaki tüm Çerkesya yurtseverleri eskiden olmadığı bir sinerji içine girdi, artık birbirleriyle haberleşiyorlar, işbirliği yapmak için daha fazla imkan kolluyorlar.

Suriye’li Çerkeslerin anavatanla ilişki kurmaya başlaması ve geri dönüş ihtimallerinin güçlenmesi ve kendimizi bir kez daha ifade etmek için bu etkinlikler bizler için fırsattır. Çerkesler sesini çıkarmaya devam edecektir. Çerkesleri destekleyen, etkinliğe katılan veya katılamasa da destekleyen herkesi canı gönülden kutlar, saygı ve sevgilerimi iletirim.
ABIDE Zeki

Опсэу, си къош. Умыкъудиеу, укъыдемык1ок1эу, нафэу, дэхэ дэдэ къэптхыгъ. Илъэс 147 хъугъэ чъыерэ Адыгэ лъэпкъыр къэушъыгъ. Лъэпкъым инеущ ош1у. Мыр зымыщэчышъухэрэмэ мыры ат1орэр:

-Ш1ум щыщэ хэжъугъахъу!

30 Ocak 2012 Pazartesi Saat 03:28
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net