Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Awtle Laşin
Gümüş Ay
20 Ekim 2011 Perşembe Saat 00:28
Bir düğün salonu. Küçücük salon, insanlar tıklım tıklım, akın akın. Nefes alınmıyor, en arkada bir yerde oturuyoruz. Bir iş arkadaşımızı mutlu gününde yalnız bırakmamak ya da tabiri caizse beş dakikalığına öylesine gözükmek için oradayız.
 
Elime davetiye geliyor, şaşırıyorum. Çünkü gelinin ve damadın soy adı aynı. Yani aynı ailedenler.

Düğün “haremlik selamlık”, ama biz bu kurala uymuyoruz. Bize bu yüzden tuhaf tuhaf yadırgayarak bakıyorlar. Biz de onları bize böyle tuhaf tuhaf baktıkları için yadırgıyoruz.

İçimizden bir arkadaşımız öflüyor pöflüyor. Sadece el sıkıp, damadın yakasına para takıp çıkalım diyor. Konu düğünlerden açılıyor. Bir arkadaşımız, “siz bilmiyorsunuz ama en güzel düğün Çerkes düğünüdür” diyor. Kimliğimi belli etmiyorum, onun gözünde Adigelerin nasıl olduğunu öğrenmek istiyorum.

“Hadi ordan, Çerkesler de kimmiş? Her düğün güzeldir” diyorum.

“Sen bilmiyorsun, eski nişanlım bir Çerkes kızıydı. Düğünlerini çok severim. Adıge dilini az çok biliyorum. Ben 25 yaşıma kadar Hatay’da Adigelerin arasında büyüyen ve kültürlerine aşık bir Türkmenim” diyor.

Ben “abartıyorsun” deyince, “biliyor musun, Çerkes olmayan hiçbir kızı bugüne kadar beğenmedim. Neden bilmiyorum, Adigeler beni bir şekilde çekiyor. Ama yanlış anlama, sen gerçekten hoş bir bayansın, Çerkes olmayıp da beğendiğim tek kızsın. Hadi çirkin kız yoktur, Adige olmayan kız vardır, diyelim” diye cevaplıyor.

Yok artık!

Ben „Adige ne demek“ diye sorunca, “işte Çerkesler kendilerine Adige derler. Kuzey Kafkasya’dan geldiler buralara“ diyor…
 
Uzun uzun konuşuyoruz. Kız arkadaşının Çerkes olduğunu, hatta nişanlandıklarını; ama ailesinin onu vermediğini, derin bir bunalıma girdiğini  anlatıyor.

Diğer iş arkadaşlarım ise, ona Çerkes takıntısı var gözüyle bakıyor. O anlatıyor, ben dinliyorum. Aklımdan türlü türlü düşünceler geçiyor. Bu Çerkes olmayan adam, kültürümü ve hemcinslerimi övüyordu. Üstelik bunu yaparken de saygısını koruyordu. Neden benim etrafımdaki Çerkes beyefendileri böyle değildi? Dahası neden „O“ bir Çerkes beyfendisi değildi?

Bu adam benim gözümde 1-0 öne geçmişti. Benim kültürümü bana anlatıyordu ve bunu yaparken de gözleri parlıyordu.

Yanlış anlamayın, hemen yelkenlerimi suya indirmedim.
 
Beni romantik olduğum için suçlayamazsınız. Örneğin Nart Badinokue (Adigey şivesinde Şebatniko) Çerkes mitoloji kahramanlarının en ilginç olanlarındandır. Sosrıkua, Tlepş ve benzeri kahramanlar, iyi savaşçı olmak, toplumu yönetmek gibi özellikleri ile destanlarda iz bırakmışlardır. Badinokue ise bunların yanı sıra müzik ve şiir gibi sanat alanlarındaki yetenekleri ile Nart toplumunu estetik açıdan etkileyen bir destan kahramanıdır.

Dolayısıyla romantik olan tek Adige ben değilim…

***

Ay bu gece bir tuhaf. Bu arada ay demişken, Adigeler Ay'a ayrı bir önem verir ve saygı duyarlarmış.

Ay'ın dolunay haline, Adige kültüründe gümüş bir yüzüğün içerisinden bakarak geleceğe dair olayların görülebildiğine inanılır, bu yöntem genç kızlar arasında (bu şekilde kısmetin görülebileceğine inanılarak) çok rağbet görürmüş.

Adigelerin geleceğini de o gümüş yüzüğün içinden görebilir miydim acaba?

Yüreğimizin umut etmeyi çoktan unuttuğu bir zamanda, Çerkesya sevdalılarının ortaya çıktığını bir an hatırladım... Ayı gümüş renkli bir topa benzettiğim o gecede, Adige woredler tutsaklıklardan aşırılıp ruhumun bam teline iliştirildi. Kalbim sıcacık oldu. Kalbimin sesini, müziklerine ezgi yapan güzel milletimden şarkılar dinledim.

***
Çerkesya Yurtseveri Suadin Pşıko şehit edildi. Evet aramızdan çok değerli bir yurtsever eksildi; ama daha nice yurtseverler var aramızda! Ve tabi ki aramıza katılacak olanlar…

Kendinizi sahip olduğunuz ve savunduğunuz fikirleriniz yüzünden tamamen yalnız hissedebilirsiniz. Çerkesya Yurtseverleri gibi…veya karanlık gecede gökyüzünde parıldayan yıldızlar gibi…

Adları şimdiden o karanlık gökyüzüne yazılan yıldızlarımızın, yani Çerkesya Yurtseverlerinin Allah yar-yardımcısı olsun.
 
Ben seviyorum ‘Çerkesya Yurtseveri’ sözcüklerini cümle içinde kullanmayı. Ama en keyiflisi bunu söyleyebilmek! Önce kendimin, sonra da başkalarının işiteceği şekilde!

Bu dünyanın adaletsizliği Adige milletinin kalbini acıtabilir. Ama bu, dünyanın yüküdür sadece ve biz Adige toplumunun yüreğinizdeki yükü hafifletmek için buradayız.

Sessizliğin bozulmasını istiyorsanız, duyulmak istiyorsanız biz varız. Herkes anlaşılmak ister, pekala biz sizi duyabiliriz. Biz Çerkesya Yurtseverleri olarak, bir ışık gibi Çerkesya’yı aydınlatacağız.

Pes etmeyeceğiz, Çerkes Halkını seviyoruz, Çerkesya’yı seviyoruz! Mücadelemizi, davamızı seviyoruz…Çerkesya’ya duyduğumuz aşkın galip geleceğine inanıyoruz. Başarının yarısı inanmak değil midir?  

Ama zaten bizi farklı kılan da bu, biz başaracağımıza yürekten inanıyoruz. Thamedelerimizle, önderlerimizle ve bu mücadeleye emeği geçen her Çerkesya Yurtseveri ile…

Çerkesyam, seni güzel sözlerde, kalbimle anıyorum.
 
Çerkes kalın…Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net