Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şoqul Kürşat
Yöntem ve Siyaset - 3
31 Temmuz 2011 Pazar Saat 18:03

Çerkesya takviminde 1 Ağustos Anavatana dönüş günüdür. Anavatana dönüşün önündeki engellerimizin kalkması umuduyla bugünün hepimiz için kutlu olmasını diliyorum. Хэкумк1э  Гъазэр Мафэ Шъуфэхъу!

***

Genç nesil kendini dinamik ve hevesli olmaklıkla belli eder. Gençler daha eğimli ve gelişmeye açık olmalı. İzlediğimiz yöntem damdan düşer gibi olmamalı, duygu sömürme azminde olmamalı. Daha dirayetli bir genç tek yönlü bir metodun takipçisi de olmamalı. Elbetteki farklı  düşüncelere sahip olmalı insanlar ancak izlenen bir yöntem de tek düze olmamalı. Tekdüzelik bir sendrom aslında, atgözlüğü  de denir bu kontekst kapsamında. Çok uzak ufukları görür, ancak göremediği onca manzara vardır ki gel de anlat sen buna. Sırf izlediği bir yolu savunmak için girdiği duygusal ruh halinden ve izlediği tek yönlü yöntemlerle hasımlarına gözünü  de kapatmış atar da atar.

Yazılım mühendisliğinde top-down (stepwise refinement) olarak bilinen bir metod vardır. Bu yöntem, kurgulanan veya mevcut bir sistemi parçalara ayırır ve böylece bu sistemi oluşturan alt sistemleri ve bileşenleri görmemizi sağlar. Maksat adım adım sistemi alt sistemlerine ayırıp gerekirse daha detaylandırmak ve formülize etmektir. Gençlerin genellikle düştüğü  hata ana sistemi bir anda anladıklarını sanmalarıdır. Yani sistemi veya bir düşünce hareketini baştan anlamışlardır da top-down (alt parçalarına doğru) analiz yaparak kendi doğrularına göre eleştirirler. Ancak top-down (yukarıdan aşağı) adım-adım ilerlerken karşılarına çıkan istisnai durumlarda afallarlar. Bu afallama neyseki somut dünyada deneyimsizlerin rahatlıkla karşılaşıp kendilerini geliştirebilecekleri bir ortamda ortaya çıkar. Ne varki, felsefe ve stratejik yöntem bağlamında insanlar kendilerini bu kadar rahat bir üst segmente geçiremeyebilir. Çünkü somut bir sistemde karşılaştıkları somut hata veya aksaklıklar kendilerini frenlerken, üzerinde durdukları eksende deneyimleyip sorunsalı görmeleri için malesef gerekli olan yeteri kadar uzun sürelere erişemeyebilirler.

***

Önceki yazımda belirttiğim süreci ve toplumu etkileme yönümüzü daha iyi görebildiğimizi düşünüyorum, özellikle son günlerde. Mesela İbrahim Yağan'a yapılan saldırının toplumumuzda karşılık olarak bulduğu tepki ve bu tepkinin küçük de olsa istikrarlı bir eyleme dönüşmesi ve bu eylemin katılımcılarına baktığımızda toplumumuzun artık düşünce anlamında homojenize olduğunu söyleyebiliriz. Çerkesler'in artık herhangi bir tepkide veya herhangi bir talepte birlikte hareket etmeyi, ortak düşüncelerle istikrarlı davranmayı kabullenmeye başladıklarını gözlemleyebiliriz. Bu, toplumsal sinerji anlamında sevindirici bir gelişme. Bu düşünce ile hareket etmeye başladığımızdan beri olmasını beklediğimiz şeylerden de biriydi elbette.

Çerkesler artık istikrarlı ve ortak bir düşünce yapısına topyekün geçmek üzere. Anavatanın sürekli ilişki kurulması gereken bir unsur olduğu ve geri dönüş için uzun vadeli planların gündeme alınması gerektiği genel itibariyle kabul görmüş düşüncelerimizdir. Toplumumuz diaspora olarak da anavatandaki aktörleri daha iyi tanımaya ve değer vermeye başladı. Tanıma ve ilişki kurma sürecini hızlandırmak gerekiyor, bu nedenle diasporanın anavatanla ilişkiyi ön planda tutan platformlara daha fazla ilgi göstermesi gerekiyor artık. Anavatanı dışımıza iten, anavatan ve diasporanın farklı hedefleri olduğunu savunan gruplardan kaçınarak büyük resmi daha iyi görmeleri gerekiyor.

Bir yöntemin nitelikleri arasında hedef de vardır. Hedefi olmayan bir yöntem yöntem değil alışkanlıktan öteye geçmez. Düşünce ve somut anlamda nihai hedef anavatanda nüfusumuzu artırmak ve birleşik bir Adıgey yani Çerkesya ülkesinin inşasını  sağlamaktır. Hedeflere adım adım ilerlenir, bu nedenle ortaya Don Quixote gibi halüsinatif hedefler koyup insanlarımızı da yanıltmamamız, hedef saptırmamamız gerekiyor. Bu bağlamda sizi anavatandan uzaklaştıran her yöntem safsata ve halüsinatiftir. Ortak hareket etmek isteyen her grup da bu gerçekleri göz önünde bulundararak bu yöntemle ilişki kurmalıdır. Ayrıca ara hedefler ve ana hedefler olmalıdır bir yöntemde. İşte ara hedefler ana sistemin oluşması esnasında atılan adımlar ve fazlardır.

Önümüzdeki dönemlerde gündemimizde önemini korumaya devam edecek olan gelişmeler Gürcistan'ın Çerkes soykırımını tanıması ve konunun uluslararası gündeme yayılması, Çerkes dili (Adıgebze) öğreniminin diasporada özendirilmesi, geri dönüş için alternatif çözümler geliştirilmesi ve takibinin yapılması olacaktır. Bu üç konu 3 önemli ara hedeftir ve eş zamanlı olarak toplumsal sahiplenmeye ihtiyacı vardır. Diasporada yaşayan Çerkes ulusu bu şekilde hem  anavatanını daha iyi tanıyacak hem ilişkilerini güçlendirecek hem de anavatandaki Çerkeslerin nüfuzunun artmasına olanak sağlayacaktır. İmkansızlıklar bahane değildir, herkes bu 3 ara hedef için elinden geleni kişisel ve kurumsal düzeyde yapmaya gayret sarfetmelidir.

Burada yöntemimizi ve hedeflerimizi belirtirken aslında siyasi duruşumuzu da ortaya koymuş oluyoruz bir bakıma. Ancak bu salt bir siyasi kabiliyet arzı olarak algılanmamalı. Bir şeyi söylemenin yolları vardır. Eğer doğru ifade edemezseniz yani doğru siyasi tavır ortaya koyamazsanız söylediğiniz ve yaptıklarınız da yanlış anlaşılabilir veya hedefe ulaşmayabilir. Mesela Çerkesya yurtseverleri olarak Rusya ile ilişkilerin radikal yöntemlerle iyileşmeyeceğini ve Çerkesya'ya bir iyilik sağlamayacağını söylüyoruz. Düşmanlıkları  bir tarafa bırakıp adalet, uyum, uzlaşı ve varolmanın sağlanması  temelinde hedeflere ulaşmayı öngörüyoruz. Bu işte bu siyasi duruşumuzun arzıdır. Ayrıca siyasi yöntemimizdir diyebiliriz. Mesela Rusya ile olan ilişkiler bağlamında size rastgele sloganlarla ve heyecanla bu konuda da yanlış aktarımlar yapılıyor olabilir. Çerkesleri yalnızlaştırdığımız, diğer Kuzey Kafkas halklarından uzaklaştığımız vs. gibi ne dediğini düşünerek söylemeyenler olabilir. İnceden bir Rusya ile radikal karşıtlığı zihninizde canlandırmak isterler. Halbuki ortada bir savaş çığırtkanlığı, radikalizm olmadığı halde kimilerinin tek yol gördüğü topyekün savaş veya kimilerinin siyasetsizce topyekün tek kimlikli ulus iması anlamsızca ortaya çıkar. Ancak bu sesler çok cılızdır artık, zira bir çalışma ve düşünce ortamında metodolojinin ve terminolojinin ne olduğunu onlar da yavaş yavaş anlamaktadır. 
Shoqul Kursat

Tamam size iletirim. O halde site adminimize hatirlatalim, "Yazara ait diger kose yazilari" listesi diger kose yazilarina yonleniyor, article_id=x ile, o yuzden bulamiyor..

21 Ağustos 2011 Pazar Saat 21:43

saim

yorum değil sadece rica.yöntem ve siyaset 1 i arşivden çıkaramadım facebookdan adigezigore profilime gönderirseniz çok sevinirim.
selamlar

21 Ağustos 2011 Pazar Saat 19:48

saim

Asıl teşekkür benden.Aslında tüm site yazarlarına ve Yurtsever dostlara.
İnsanımızın ne tarafta durmasını seçmesine bir cevap vereyim,daha doğrusu örnek.
Çocukluk arkadaşım sayılan hem hemşerim hem dostum olan bir arkadaşım bir süre, mantık olarak olmasada pratik olarak bu diyalog ve ortamlardan uzak kaldı.Yaklaşık 2 ay önce ona bu sayfayı,Çerkesya Yurtseverleri ni anlattım. Durdu.Yüzüme baktı.
"Nihayet" dedi. "Bunlar bizim 20 yıldır söylediğimiz şeyler"

Selamlar.

15 Ağustos 2011 Pazartesi Saat 05:22
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net