Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Jinal Tamszuqo
Değerli Büyüklerim ve Cherkessia.net Okurları,
14 Aralık 2010 Salı Saat 17:30

Bugünden itibaren Cherkessia.net için “Genç Yurtsever Kalemler” köşesinden sizlere seslenmeye çalışacağım.             

Önce, biraz kendimi tanıtmak istiyorum… İsmim Jinal Tamszouqo. Babam Suriye’den, annem Alman. Almanya’da doğup büyüdüm, okula gittim ve üniversitede pedagoji eğitimi aldım. Üniversite yıllarımda özellikle psikoanaliz ve sistemteori konuları ilgimi çekiyordu, sonraki yıllarda bunların düşünme yöntemimi derinden etkilediklerini fark ettim ve gelecekte yazılarımda bunların izlerinin olacağını zannediyorum.

Kendimi Çerkes ulusunun bir ferdi olarak hissetmemi, çocukluğumda yazları sık sık Suriye’ye gidip gelmeme, babamın beni bu konuda ciddi olarak eğitip bilinçlendirmesine, Almanya’da neredeyse Çerkes Kültür Derneklerinde büyümüş olamama ve anavatana yaptığımız seyahatlere borçluyum.

Mesleğim gereği, Göçmenler ve bunların Dernekleri ile hep yakın ilişki içerisinde oldum. Bu ilişkiler sonucu Göçmenlerin yaşadıkları ülkelere integrasyonu konusunda bilgi topladım. Bunların sonucunda bizim derneklerimizde yaşananların diğer göçmen gruplarında derneklerinde de aynen yaşandığına şahit oldum: Hemen hepsi öncelikle birbirleriyle ilişkilerini geliştirmek; dillerini ve kültürlerini korumak için kurulmuşlar. Çoğu bizim gibi içine kapanık kalmış ve dış dünya ile çok az ilişki kurmuşlar.  Ama profesyonelce çalışan ve kamuoyunda politik ağırlığı olanlar da var. Bunlardan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum.

Ben bu sayfalardan sizlere bu konularda düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Yazılarım genellikle “röportaj” ağırlıklı olacak. Artı, Almanya’daki Çerkes örgütlenmelerinin profesyonelleşmeleri; Avrupa’da kamuoyu çalışmaları ve lobicilik üzerine ne düşündüğümü anlatmaya; bu konuda deneyimli ve uzman kişilerin düşüncelerini sizlere ulaştırmaya çalışacağım.

Çerkes halkının geleceği üzerine kaygıları olan ve bunun için çalışan herkesi bir kez daha selamlıyor, sizlerle birlikte olmaktan mutlu olduğumu belirtmek istiyorum.   

Görüşmek üzere            

***

Sehr verehrte Thamada, liebe Cherkessia.net Leser,

Mein Name ist Jinal Tamszuqo und ich werde ab nun bei cherkessia.net Artikel veröffentlichen.

Mein Vater stammt aus Syrien und meine Mutter aus Deutschland. Ich bin in Deutschland aufgewachsen, zur Schule gegangen und habe hier studiert – Diplom Pädagogik. Im Studium interessierten mich besonders die Fachgebiete Psychoanalyse und Systemtheorie, die beide mein Denken nachhaltig beeinflusst haben und sich wahrscheinlich auch an manchen Stellen in meinen Artikeln wieder finden werden.

Meine Verbundenheit zur Tscherkessischen Nation wurde durch meine Kindheit – wir sind im Sommer fast immer nach Syrien gereist und später durch die Kulturvereine in Deutschland und durch mehrere Reisen in den Kaukasus, geprägt.

Durch meine Berufstätigkeit im Bereich der Integrationsarbeit von Menschen mit Migrations-hintergrund, habe ich viele Kontakte zu anderen Migrantengruppen und deren Vereine und Arbeit bekommen. Dabei habe ich festgestellt, dass es vielen ähnlich ging, wie unseren Vereinen: Erst mal wurden sie gegründet, um die eigene Kultur und Sprache zu erhalten und den Kontakt untereinander zu fördern. Viele sind bislang eher für sich geschlossen geblieben, haben sich bislang wenig nach außen geöffnet, ähnlich wie wir. Andere sind aber schon viel weiter gegangen, machen professionelle Öffentlichkeitsarbeit und haben politisches Gewicht. Davon können wie vieles lernen.             

Meine Artikel werden zu einem starken Teil aus Interviews bestehen. Ich habe aber auch vor, thematische Rezessionen zu schreiben. Ich möchte dabei Themen, wie Professionalisierung der Tscherkessischen Strukturen in Deutschland, Öffentlichkeits- und Lobbyarbeit in Europa, wie auch verschiedene persönliche Erfahrungen und Meinungen unterschiedlicher Personen vorstellen.

Alle, die sich über die Zukunft des Tscherkessischen (Adygeischen) Volkes Gedanken machen und dafür arbeiten, möchte ich ganz herzlich begrüßen. Es ist mir eine Ehre, mit euch zusammen zu arbeiten.

Bis dann.
tseyilhan kamcatka

Merhaba yinal,Bu sayfalarda seni okumak bir hayli keyifli olacak sanirim.ozellikle psikoanaliz ve sistem teori konusunda ki bilgilerini uzerimize sablon edersen enteresan fotoraflar yakalanir saniyorum.

28 Aralık 2010 Salı Saat 17:14

Kaya Şenvar

fesapş..!!!
Hoşgeldiniz..
bu toplumun genclere ihtiyacı var. Hemde acilen..!!
Ama dogru yerde ve dogru zamanda..

18 Aralık 2010 Cumartesi Saat 01:38

Açumıj Hilmi

Hoş geldiniz aramıza, Gücümüze güç kattınız.
Vatanımızdan kalemler katıldı aramıza der sevinirken birde siz avrupadan katılınca dahada sevindik.

17 Aralık 2010 Cuma Saat 11:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net