Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TARİHİ ÇERKESYA’NIN BAŞKENTİ SOÇİ’DE OLİMPİYATLARA HAYIR!
13 Eylül 2011 Salı Saat 00:53

Cumhuriyetlerimizin ve resmi kurumlarımızın ağızlarını açıp tek kelime etmedikleri 2007 yılında göstermişti bu onurlu tepkiyi Dmitrij Kokorew. Toplumumuzda önce ABD’de yaşayan soydaşlarımız bozdular sessizliği. Bayraklaştırdıkları “No Sochi” sloganı hızla yayıldı, diğer diaspora ülkelerinde yaşayan Çerkeslere ulaştı ve atalarımızın soykırımdan geçirilip vatanlarından sürgün edildiklerinin dünyaya tanıtılmasının, Çerkesya’yı sahiplenmenin ve Çerkes ulusal bilincini geliştirmenin önemli kilometre taşlarından biri oldu.

Elbette vatanımızın eşsiz doğal güzelliklerinin tahrip ediliyor olması asla kabul edilemezdi; ama Soçi bizim acılarımızın gömüldüğü ve gelecek umutlarımızın yeniden yeşereceği başkentimizdi, anavatanımızın kalbiydi. Şimdi atalarımızın kemikleri üzerinde böyle bir etkinlik örgütleyerek Çerkes halkına ve anılarına saygısızlık ediyor; gelecek umutlarını bitirmek istiyorlardı.

Zaten Rusya Federasyonu’nda çok daha uygun yerler varken kış olimpiyatları için Soçi’nin seçilmiş olmasının altında politik nedenler yatmaktaydı. RF, son yıllarda, 2018 Dünya Futbol Şampiyonası dahil, neredeyse bütün uluslararası etkinliklere Soçi’yi bir biçimde dahil ediyor; başta Putin olmak üzere devlet görevlileri yabancı ülkelerin temsilcileriyle resmi görüşmelerini Sochi’de yapıyor; böylece dünya kamuoyunun zihnine Soçi ve Rusya’yı birlikte kazımaya çalışıyorlardı.

Bunları  yaparken bir yandan da tarihi çarpıtıp Soçi’nin vatanımızın kalbi olduğunu inkar ediyor; uyduruk iddaalarla bunun izlerini silmeye çalışıyor; topraklarımızda gelip geçici olanları, misafirimiz olmuş halkları ve hatta atalarımızın katillerini dahi dünyaya Soçi’nin gerçek sahipleri diye lanse ederken; biz Çerkeslerden tek kelimeyle olsun sözetmiyorlardı.

Tüm bunlara sessiz kalınmamalı, mutlaka tavır alınmalıydı!

Ama statükocu kurumlarımız, geleneksel örgütlenmelerimiz ve RF ile çıkar ilişkileri içerisinde olan çevreler bizleri bu konuda da yanıltmadılar: Ya sessiz kaldılar, ya da son günlerde olduğu gibi “Soçi’de Olimpiyatlara Evet” deme kuyruğuna girdiler.

Sochi’de olimpiyat oyunlarının düzenlenmesine karşı olanları; tarihine ve geleceğine sahip çıkan yurtseverleri “küçük-aşırı bir azınlık” gibi göstermeye çalışanlar ne kadar yanıldıklarını yakında anlayacaklar!

Bütün kurumlarımızı, politik grupları  ve duyarlı herkesi tüm dünya Çerkesleri arasında önyargısız bir işbirliği ve eşgüdüm sağlayacak “Çerkesya’nın Tarihi Başkenti Sochi’de Olimpiyatlara Hayır Platformu”nda biraraya gelmeye ve  “2014 Soçi Kış Olimpiyatları”na karşı çıkmanın, Çerkes Soykırımının ve Çerkesya’nın dünyaya tanıtılmasının bir aracı olacağı bilinciyle “Sochi’de Olimpiyatlara Hayır” kampanyasını yükseltmeye çağırıyoruz. 

Yaşasın Çerkes Kalma Mücadelemiz

Yaşasın Çerkesya

Çerkesya Yurtseverleri


Bu haber toplam 5506 defa okundu.


Basbiy Enis

bi internet sitesinde, Adigey deki birisiyle bu konuda yapılan bi söyleşi dinlemiştim.Şu an söyleşi yapılan kişinin adını aradan uzun zaman geçtiği için unuttum ama sölediklleri aklımda kalmıştı.Şunları söylemişti olimpiyatların bölge insanına getireceği maddi faydadan, bunların diasporanın dikkatinden kaçtığından falan bahsediyordu.Zannedersem herhalde bölge insanlarıda böyle düşünüyordur.Onlara katıldığım için bunları yazmadım bu yazıyla alakalı olduğu için paylaşmak istedim. Anavatandaki birisinin görüşüyle diasporadakinin görüşünün neden çeliştiği ortaya çıkıyor MADDİYAT..Benim bu olaydan anladığım çıkar yüzünden diasporayla anavatan insanı ters düşebiliyor olay her iki tarafıda ilgilendirsede.Bence diaspora anavatandan ne kadar mal mülk sahibi olursa ne kadar bağları güçlendirirse oranın fiziksel anlamda bir parçası olursa işte o zaman sözümüz tam manasıyla geçer kale alınır.Öbür türlü orda bi çakılı çivimiz bile olmadan \\\'\\\'vay şu yapılmasın bu yapılsın \\\'\\\'dersek anca dediğimizle kalırız yaptırım gücümüz olmaz BENCE.

15 Eylül 2011 Perşembe Saat 14:36
abzegh sinem

Politik bir foto olarak gerçekten çok güzel. sayın Deguf biliyorsunuz ki fotoğrafçılığın o alanı çok başka bir vizör gerektiriyor.
Ama bu kareye doğal politik foto diyebiliriz herhalde.

14 Eylül 2011 Çarşamba Saat 19:24
DEGUF Gamze

Yukardaki fotoğraf süper. Altında yazı bile olmasa konu başlığının resmini tam isabetli vermiş.

13 Eylül 2011 Salı Saat 14:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net