Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tegulan Yakup Temel
''Dünya Çerkes Günü “
21 Eylül 2022 Çarşamba Saat 00:04

Çerkesçe’de “ Nef ğajey / Нэф гъэжей” diye anlamlı  bir deyiş var göz boyama, uyutma, oyalama anlamında..


Öğretmenler günü, hemşireler günü, tıp bayramı, anneler günü vs gibi değişik vesiler ile yılın belli günlerin “ kutlandığı “ günler bulunmakta.


Bu günler kutlanır ama gün sahipleri için asıl çözüme yönelik kayda değer bir şey yapılmaz, deyim yerindeyse biraz gaz alınır ve sonra unutulur, ta ki bir sonraki yıla kadar. İşte bu gibi durumlarda hep konuyu çok iyi açıklayan nef ğajey sözü aklıma gelir.


20 Eylül günü de, devlet tarafından saptanıp Çerkesya’da resmi olarak kutlanan Dünya Çerkes Günü, Адыгэхэм  я Дунейпсо Махуэ. Ancak, kimliğin en önemli taşıyıcısı olan anadil üzerinde orada, Xeku’de ( Çerkesya’da) bile kazanılmış haklar gitgide budanmakta, Çerkesçe kağıt üzerinde resmi dil olduğu halde kaderine terk edilmiş bir vaziyette bulunmaktadır. Kendi anavatanın da bile anadil kişisel çabalar ile ayakta tutulmaya çalışılmaktadır. 


Aynı şekilde, Çerkeslerin yaşadığı Türkiye gibi diğer ülkelerde de son yıllardaki küçük iyileşmeler dışında Çerkesçe görmezden gelinmekte.


Geçmişte, ülke vatandaşlarının bir kısmının anadilleri üzerine uygulanan yüz kızartıcı baskılar artık geride kalsada günümüzde, Türkçe dışındaki dil ve kimliklerinin yaşatılması yönünde, zaman zaman yapılan övücü konuşmalar, temenniler dışında sonuç alıcı dişe dokunur bir şey yapılmamaktadır. 


Öyle ki şimdiye kadar devlet eliyle Çerkesçe olarak tek bir kitap bile basılmadığı gibi, Afrika dillerinde bile yayınların yapıldığı bir ortamda bir televizyon yayını bile çok görülmektedir.


Tüm dünyada Çerkes dili, kültürü ve kimliğinin yaşam savaşı verdiği bir ortamda ulusal bir günü kutlamak ancak buruk bir kutlama olabilir.


Yine de, 20 Eylül Dünya Çerkes Gününüz kutlu olsun.


Bu yazı toplam 2502 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net