Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
2020 Yılı Ramazan Ayı:
03 Mayıs 2020 Pazar Saat 18:53

Bu yıl, yer yüzünde yaşayan, İslam dinine mensup milyarlarca Müslüman’ın, oruç ibadeti ile birlikte, diğer ibadet ve dualarını yoğunlaştıracağı Ramazan ayını, dünyayı karantinaya çeviren Korona virüs sürecinde karşıladık. Aynı zamanda, yıllardır süren, kurulan tezgahlarla, Müslümanların biri birine vahşice saldırdığı kanlı savaşlar devam ediyor.


Bütün bu belaların, sınırsız iktidar ve para hırsları ile, insanları toplu katliamlara, ölümlere, sürgünlere, sefaletlere sürüklemekten çekinmeyen, satılmış, köleleşmiş krallar, şeyhler ve devlet yöneticilerinin elinden çıktığı bilinen bir gerçek.


Bu durumda, bu ramazan, Müslümanlar ibadetlerini, mescitlerde ve camilerde topluca yapamayacaklar. Ama kendi mekanlarında, evlerinde bireysel olarak yaparken, Allahın huzurunda, akılları ve hür vicdanları ile, o zalimlerden kurtulmayı düşünmeleri ve dualarını bu amaca yöneltmeleri gerekiyor.


Yaratan Allah, şüphesiz insanların imanlı, temiz, dürüst, vicdanlı, merhametli, üreten, paylaşan ve sağlıklı yaşamasını bilen kulları olmasını istemektedir. Bunun için, en doğru yolu gösteren son peygamber Hz. Muhammed ve Kur anı kerim üzerinden öğretilerini sunuyor.


Ancak, ilerleyen zamanlarda ne yazık ki, sınırsız iktidar, hükmetme ve sömürme hırsılarının tutsağı olan, hükümdarlar, krallar, şeyhler ve din tüccarlarının eliyle, biri birlerine düşman parçalara bölündü. İslam aleminin bugünkü perişan halinin temelindeki sorun budur.


Bu tür güç odaklarının, sömürmeyi ve kullanmayı hedefledikleri toplulukları, Kur’an ve Peygamberin gösterdiği yolun dışında, uydurulmuş şekiller ve davranışlara bağımlı hale getirip, kurdukları örgütler ve mezheplere bağlayarak, binlerce yıllık yerleşik kültürlerinden, yaşam tarzı ve kimliklerinden koparıp Araplaştırdıkları da bir gerçektir.


Zira, etnik kökeni ve soyunun binlerce yılda oluşturduğu kültür, kimlik ve yaşam tarzından, genetik kodlarından koparılıp, bazı ezberlere dayalı bağımlılıklarla asimile edilen insanların, din anlayışı köklü ve kalıcı olamaz. Her toplumun, kimliği, dili, kültürü ve yaşam tarzı kutsaldır. Toplumlara bu kutsal değerleri ile birlikte İslam dininin sevdirilerek benimsetilmesi gerekirdi.


İslam aleminin bugünkü perişan halinin devam etmemesi için, her Müslüman’ın bu gerçekleri anlayıp algılamaları, ibadet adına, hurafelere dayalı uydurma şekil ve davranış tarzlarına bağımlılıklardan kurtulmaları gerekiyor. Tek ve doğru olan, Kur anı Kerim in ve Hz. Muhammed peygamberin öğretilerinin doğru anlaşılarak gösterdiği yolda birleşilmesi gerekiyor.


Bunu gerçekleştirecek olan, bu kutuplaşma ve çatışmalardan beslenen, sınırsız iktidar ve para hırsı ile, satılmış, köleleşmiş, tutsak krallar, kukla devlet adamları ve yobaz din tüccarları değil, bilinçli aydın Müslüman kitleleridir.


Bu mubarek ramazan ayında, İslam alemi ve bütün Müslümanların, bu gerçeklerin farkında olarak, ibadetlerini ve dualarını, Allahın ve Kur anın gösterdiği doğru ve temiz yolda, birlik ve bütünlük içersinde ilerleyerek, aydınlanıp güçlenerek, bu musibetlerden kurtulmak amacına yöneltmelerini diliyorum.


Bu yazı toplam 2463 defa okundu.

Tsey A. Mert

Hayırlı ramazanlar Yaşar abi.

Çerkesler köklerinden bu yana hoşgörülü, dayanışmacı toplumdur. Kim ne derse desin bu özellikleri gerektiği zaman ortaya çıkar.

04 Mayıs 2020 Pazartesi Saat 15:53
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net