Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
25 Nisan Çerkes Bayrağı Günü: Адыгэ Ныпым и Маф
25 Nisan 2020 Cumartesi Saat 13:47

Ana Vatan Kafkasya da kullanılan kril alfabesi ile yazılışı, ''Адыгэ Нып'' Latin alfabesi ile yazılışı ''ADIĞE NIP''. Bayrağın tarihçesi ve anlamı hakkında bilgi kaynakları oldukça zengin. Bu konuda kitaplar, söylemler ve konferanslara ulaşmak zor değil. Dolayısı ile, bugün bu detaylara girmek gerekmiyor.


Ancak BAYRAK kavramına biraz değinecek olursak, toplumlarda birlik ve bütünlük ruhunu güçlendiren, toplumsal kimliği sembolize eden, siyasi, sosyal ve kültürel platformlarda belirleyici damga olarak öne çıkan ve insanlık tarihi ile yaşıt güçlü bir semboldür.


Günümüz dünyasında, mevcut devletlerin, toplumların, her türlü grup, kulüp ve organizasyonların, özel bayraklara sahip olmalarının temelindeki gerçek budur.


Yer yüzünde binlerce yıldır var olduğu ve tarih sahnesinde zaman zaman güçlü devlet yapılarına sahip olduğu bilinen ve halen varlığını sürdüren, Adığe ve Adığe kökenli toplulukların da yer ve zaman koşullarına göre, bayrak veya bayrak anlamında toplumsal sembollerinin var olduğu kuşkusuzdur.


Bugünkü bayrağımız, Ana vatan Kuzey Kafkasya coğrafi yapısını temsil eden koyu yeşil zemin üzerinde, 12 etkin kabileyi temsil eden altın rengi 12 yıldız, ve barışı temsil eden, çatılı üç okun yer aldığı, ADIĞE BAYRAĞIMIZ, göz bebeğimizdir.


Bayrağımız, halen bağımsız devletler bayrakları listesinde değilse de, Ana vatan coğrafyasını, federatif toplumsal dokuyu, siyasal ve sosyal ilkelerini sembolize etmesi bakımından, bağımsız devlet bayraklarının çoğundan daha güzel ve daha anlamlı bir bayraktır.


Bu harika bayrak, Ana vatanda ve diasporada yaşayan Adığe devleti ve STK kurumları tarafından benimsenmiştir. Başta 25 Nisan bayrak günü olmak üzere, bütün etkinliklerde ve önemli günlerde, toplumun simgesi ve bayrağı olarak kullanılmaktadır.


Bu bayrak, Adığelerin bugünkü koşullarda, siyasi, ekonomik, demografik ve kültürel bazı eksiklerine rağmen, güçlü bir sembol olarak vardır ve Dünya durdukça var olmaya devam edecektir.


Bu yazı toplam 1687 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net