Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Yeni Yıla Girerken
12 Ocak 2020 Pazar Saat 21:18


Bugün 2019 a veda edip 2020 ye adım atmış bulunuyoruz. Aynı zamanda iki binli yılların üçüncü 10 yılına da girmiş oluyoruz. MİLENYUM sloganları ile 2000 yılına girişimizi dün gibi hatırlıyorum. 20 yıl çok çabuk geçti gibi algılansa da, geçen 20 yıllıksüreçte, Dünyada çok şey değişti.


Küresel boyutta gelişmelere bakarsak, fosil yakıtlara dayalı enerji üretimi ve tüketimi iki kattan fazla artarken. Bundan kaynaklı, toprak, su, hava her şey çok fazla kirlendi. Ekolojik dengeler bozuldu. Yer yüzünün, binlerce yıldır görmediği, felaket boyutunda doğa olayları, her tarafta görülmeye başladı.


Bu gelişmelerin altında yatan, ışık hızı ile ilerleyen teknolojilerin desteği ile kamçılanan insanoğlunun sınırsız egoları, doyumsuz kazanma hırsı ve körüklenmeye devam eden tüketim çılgınlıklarıdır.


Diğer taraftan, ekonomik büyüme ve silahlanma yarışı,


Şimdiye kadar görülmemiş tek taraflı çıkar amaçlı, pervasızca uygulanan devlet politikaları,


Devletler arasında, dost düşman kavramlarının anlamsızlaştığı karmaşık ilişkiler,


İnsanların karınca gibi ezildiği, yuvalarının dağıtılıp etrafa savrulup saçıldığı vekalet savaşları,


Çok uluslu dev şirketler ve kimin eli kimin cebinde belli olmayan menfaat ilişkileri,


Hepsi birden korkunç bir manzara arzediyor.


Bu manzaraya baktığımız zaman, yer yüzünde, Birleşmiş milletler, insan hakları, hak hukuk, insaf, merhamet gibi insana dönük hiç bir şeyin kalmadığı, sadece orman kanunlarının geçerli olduğu, karanlık ve karamsar bir gelecek tablosu gözüküyor önümüzde.


Bu korkunç manzaraya rağmen, hayattan vazgeçme gibi bir yolumuz yok. Her zaman gelecek için yeni umutlar, yeni hayallerle yaşamak durumundayız. Her yeni güne uyanırken, taze umutlarla ayaklandığımız gibi, Yeni yıla girerken, bu defa da, dost, arkadaş, hemşeri ve akraba hepimiz biri birimize karşılıklı iyi dilek ve dualarımızı bildiriyoruz. Barış, huzur, sağlık, mutluluk, başarı gibi iyi dileklerle yeni bir yıla adım atmış bulunuyoruz.


Yukarıda arz ettiğim gelişmelerin baş aktörleri de, Dünyamızın emekçileri ve emanetçileri olan bizler de, dilek ve beklentilerimiz farklı da olsa, aynı ilahi güce, yani Allah a dualarımızı arz ediyoruz.


Bu düşünce ve duygularla, 2020 yılında, Dünyamıza barış ve huzur, bütün dost, arkadaş, akraba ve hemşerilerime , sağlık ve mutluluklar diliyorum.


Cherkessia.net'in notu: Köşe yazarımız sn. H. Yaşar Nogay'ın yazısı iletişim kazası nedeniyle gecikmeli olarak  yayınlanmıştır. Yazarımızdan ve okurlarımızdan bu gecikme için özür dileriz 


Bu yazı toplam 3029 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net