Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Türkiye Çerkes Diasporasında Birlik&Bütünlük Konusu:
23 Kasım 2019 Cumartesi Saat 14:24

Yer yüzünde, insanlık tarihinin en büyük kültür sistemlerinden birini yaratmış bulunan Çerkes ulusunun, bugün, % 90 dan fazlası, ana vatanından uzak, Dünyanın 40 tan fazla ülkesinde dağınık halde, varlığını sürdürme mücadelesi veriyor. Yok olma sürecine girmiş bulunan, ana dilini, kültürünü ve kimliğini kurtarmaya, gasp edilen haklarını geri getirmeye çalışıyor.


Bu yolda başarılı olabilmek için, kuşkusuz birlik ve bütünlük halinde, örgütlü ve güçlü olunması, muhatap büyük devletler ve uluslar arası kurumlar karşısında, haklı davanın iyi savunulması ve sesinin duyurulması gerekiyor.


Bu amaçla, diasporada farklı ülkelerde yaşayan grupların, kendi içlerinde örgütlü olmaları, Ana vatan Kafkasya ile irtibatlı ve koordineli çalışmaları gerekiyor.


Bu konuda, Ana vatan’a coğrafi yakınlığı ve milyonlarla ifade edilen çerkes nüfusu ile, toplumun en büyük parçasını oluşturan, Türkiye Çerkes diasporası, en büyük sorumluluğu taşımak durumundadır.


Zira, gerek ana vatandaki soydaşlarımız, gerekse diğer ülkelerdeki Çerkes diasporaları, Türkiye Çerkes diasporasına güvenmektedirler. Esasen, Türkiye Çerkes diasporasında, örgütlenme çalışmaları, 110 yıl önce başlamış ve Osmanlı döneminde ciddi mesafeler kat edilmişti.


Gelinen aşamada, Türkiye Çerkes diasporasının durumuna baktığımız zaman ne yazık ki, beklenen birlik ve bütünlüğün olmadığını, ortak akıl ve ortak iradeyi gerçekleştirecek UZLAŞMA KÜLTÜRÜ nden uzak durulduğunu, toplumsal davaların, kişisel ön yargılar ve öfkelere kurban edildiğini görüyoruz.


Toplumun içersinde farklı fikir ve davranışları olan bireyler ve üyeler her zaman olabilir. Kontrol edilmeleri güç, aktivist yapılı üyeler de ortaya çıkabilir. Bu tip kişi ve grupların, istenmeyen davranış ve faaliyetlerine alan açmamak, toplumu yöneten ve yönlendiren örgütsel yapıların işidir.


Bu amaçla kurulmuş bulunan Kaffed (Kafkas Dernekleri Federasyonu) ne yazık ki bu tür kişiler ve gruplarla diyalog kurmak, iş birliği yöntemlerini aramak yerine, onları dışlayarak ve direkt mücadele yöntemini tercih ederek, yeni rakip kurumlar ve grupların ortaya çıkmasına ve toplumda bölünmelere neden olmaktadır.


Oysa, her birinin ana tüzüklerinde yazılı hükümler, seslendirilen temel amaçlar ve hedefler aynı. Sadece, anlamsız bahanelerle yaratılan çatışma ortamlarında, özellikle sosyal medya denen kaos ortamında, yaygınlaşan kontrolsüz yazışmalar, toplumda huzursuzluğa neden olmaktadır.


Daha da önemlisi, kurumlarımıza ciddi destek verme potansiyeli olan kişi ve kurumların, bu manzara karşısında uzak durmayı tercih etmelerine sebep olunduğu bir gerçektir.


Toplum içinde yaygın olan kanaat,” ÇERKESLER, KENDİ ARALARINDA HİÇ BİR ZAMAN ANLAŞAMAZLAR, BİRLİKTE BİR İŞ BAŞARAMAZLAR” tablosunu, değişmez kader olarak kabullenmek, Çerkes toplumu ve bireyleri için, çok üzücüdür ve ağır bir hakarettir.


Gerçeklik payı olan bu karakter yüzünden, Çerkes toplumu, yüzyıllardır sürekli kaybetmeye devam ediyor. Zira, tarihte yaşanan büyük soykırım ve sürgün felaketlerinin de temelinde bu uzlaşamama tavırların varlığı bir gerçektir.


Bu aşamada, Türkiye Çerkes Diasporasını temsil eden ve yöneten Federatif kurumlarımız (KAFFED, ÇERFED, ABHAZFED, BİRKAF) ve grupların, varlık sebebi ve amaçları, toplumsal davaya hizmet ise, tarihte yaşanmış ve halen yaşanmakta olan olumsuzluklardan ibret alarak ve her yerde her zaman, her dilde tekrarlanan “BİRLİKTEYSEK VARIZ” vecizesini ciddiye alarak, “BİRLİK ve BÜTÜNLÜK” ilkesinin güç anlamına geldiğini kabul ederek, hiç olmazsa, medeni insanlar gibi, bir araya gelip konuşmaları ve ortak akıl anlayışı ile durumu değerlendirmeleri gerekiyor.


Önümüzdeki Kaffed genel kurulunun buna vesile olmasını temenni ederim. Bu konuda, en büyük görev KAFFED’e düşmektedir.


YER YÜZÜNDE, BİRLİK VE BÜTÜNLÜK GERÇEKLEŞTİREMEMİŞ HİÇ BİR TOPLUMUN, BAŞARILI OLDUĞUNU, ZAFER KAZANDIĞINI TARİH YAZMAMIŞTIR.


Bu yazı toplam 3212 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net