Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
21 Mayıs Anma Programları:
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 00:11

Rus Çarlığının Kuzey Kafkasya halklarına, özellikle Çerkesya'ya uyguladığı soykırım savaşları ve sürgün, İnsanlık tarihinde, Yer yüzünün gördüğü en büyük zulüm ve soykırımlardan biri, belki en büyüğüdür,


Bu korkunç zulüm ve soykırımın ardından, Dünyada cereyan eden, birinci ve ikinci büyük Dünya savaşlarının etkisi ile, gelişen siyasi ortamların gölgesinde kalan bu olay, son yıllara kadar kimsenin gündemine gelmedi ve Dünya kamuoyundan gizlendi.


Ancak son 30 yıldır, yaşanan gelişmeler ve demokrasi anlayışı, gerçeklerin su yüzüne çıkmasını sağladı. Çerkes halklarının hafızasında derin izleri olan korkunç olay, artık bütün boyutları ve detayları ile gün ışığına çıkmış bulunuyor. Artık, bu gerçeği kimsenin gizlemesi, yok sayması mümkün değil.


Çerkesya’nın Çerkeslerden temizlendiğinin zafer günü olarak, Çarlık ordularının kutlandığı 21 Mayıs 1864 günü, Çerkes ulusu’nun ve insanlığın kara günü olarak tarihe geçmiştir. Unutulması ve göz ardı edilmesi söz konusu olamaz. Her yıl 21 Mayıs günü, hak ve adalet için, insanlık için anılmaya, İlgili devletlere ve Dünya kamuoyuna hatırlatılmaya devam edilecektir.


Ancak anma şekli, üslubu ve yöntemleri önemlidir. Özellikle diasporada, farklı grupların, farklı üslup ve ifadelerle, genelde, kin, nefret ve öfke duygularını öne çıkararak sergiledikleri sahneler, bazen de, üst kurumları temsil eden kişilerin, sözde Moskova ya dostluk mesajı verirken, kendilerine rakip saydıkları diğer kurum ve kişileri şikayet eden hatta hedef gösteren beyanatlarında kullandıkları ifadelerin, toplumsal anlayıştan ne kadar uzak ve çirkin olduğunu düşünmek lazım.


Bu konuda, 21 Mayıs anma programlarının, zaman zaman ortaklaşa yapılması ve uyum içersiinde gerçekleştirilmesi iradesi ortaya konarak, mantıklı bir yaklaşım sergilenmekte ise de, ne yazık ki devamlılığı olamadığı için, aynı hataların tekrarlanması riski devam ediyor.


Oysa, yılda bir gelen bu vesilenin doğru kullanılması, özellikle Rusya ya karşı kullanılacak ifadelerin, ortak akılla doğru seçilmesi ve birlikte ve güçlü bir şekilde ifade edilmesi çok önemlidir. Zira, esas muhatabımız olan Rusya Federasyonu Devletinin yapısı. Politikaları ve eğilimlerini bilerek, kullanılacak slogan ve davranışların arkasında bir toplumsal gücün var olması çok önemli. 


Sadece kin ve öfke duygularımızı tatmin etmek için, veya rekabet ortamında öne geçmek amacıyla, marjinal görünümle kullanılan sloganlar ve gösteriler, karşı tarafa diyalog kapılarını kapatma bahanesi üretmek ve sorunu sonsuzluğa taşımaktan başka bir işe yaramaz.


Ayrıca, her yıl aynı ağıtları ve senaryoları da tekrar edip durmaktan ziyade, ortak akılla, Medya’yı ve diğer güçleri de devreye sokacak farklı bir şeyler yapalım. Muhatap devletler ve kurumlarla diyalog kapılarını açık tutacak diplomatik ifadeleri bulalım ve kullanalım. Bu konuda Üniversiteleri, siyaset ve bilim çevrelerini, tarihçileri, devreye sokmaya çalışalım. Sadece bir günle sınırlı olmayan etkinlikler, konferanslar, sempozyumlar düzenleyelim. Bu işler birlik ve bütünlükten doğacak güçle gerçekleşir.


Bu nedenle, STK üst yönetimleri, (Fed) başkanları ve aktörlerini, tarih boyunca Çerkes toplumunun sürekli kaybetme sebeplerini ve halen kaybetmeye devam etme nedenlerini, gerçekçi mantıkla anlayıp, yılda bir kez olsun kişisel ön yargılarını ve kaprislerini kenara koyup sorumluluk duygusu ile düşünmeye ve işbirliği yapmaya davet ediyorum.


Bu yazı toplam 3545 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net