Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Neğaple Askerbiy
03 Mart 2019 Pazar Saat 22:25

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, kamera ve açık hava

Çerkes ulusunun yüzyıllarca süren vatanını savunma mücadelesi sürecinde, emperyal güçler, bu ulusu tarihten ve haritadan silmek üzere savaşıyorlardı. 


Bu süreçte, ulusun maddi değerleri ve birikimleri tamamen yok edildi. Ancak kültürel değerler, yaşayan halkın hafızalarına duruyor ise de geçen bir buçuk asır boyunca, baskıcı rejimlerce uygulanan yasaklar ve tehditler nedeniyle gün ışığına çıkarılamadı.


Son yıllarda görülen evrensel değişimler sonucu, baskıların azalması üzerine, Çerkes ulusuna ait değerlerin  ortaya çıkarılması ve Dünya'ya tanıtılması girişimleri başladı. Bu girişimler, genelde Anavatan Kafkasya’da yaşayan gönüllü ve fedakar insanlarımızca, kıt imkanlarla sürdürülmektedir. 


Dünya kamuoyuna unutturulmuş olan, Çerkes ulusunun, dili, kültürü ve kimliği ile halen var olduğunu, anlatmanın en etkili yöntemi, insanların hem gözüne, hem de kulağına hitabeden bu tür görsel filmlerle, mümkün olabilir.


Bunu gerçekleştirmeye çalışan kahramanlarımızdan biridir Nağaple Askerbiy. Kendisi aslında makine mühendisi olan Askerbiy, Adiğe Cumhuriyetinde, Maykopta yaşamaktadır. Konuya merakı, kültürel birikimi ve müthiş enerjisi ile, Çerkes tarihi ve kültürüne ait belgesel filmler üretmeye devam etmektedir. 


Yaklaşık 20 yıldır tanışırız. Ben İstanbul Kafkas Kültür Derneği Başkanı iken, 2011 yılında kendisini Türkiye ye davet ederek filmlerini tanıtmaya çalışmıştık. Ne yazık ki, o zaman filmlerdeki seslendirme Adığece olduğu için fazla ilgi görmedi ve bastırdığımız DVD ler elimizde kaldı ve halen derneğin dolaplarında durmaktadır.


Bu defa, Türkiye ye gelişinden önce seslendirmesini Çetao İbrahim'in yardımı ile Türkçeleştirdik ve IKKD Yönetimi, Özellikle Başkan Şowcen Ümit Dinçer in mükemmel organizasyonu ile, İstanbul, Ankara, Adana, Kayseri, Maraş ve Bursa da halka sunuldu ve halkın ilgisi oldukça yoğundu. İki adet diskte kayıtlı 6 belgesel film İstanbul Kafkas Kültür Derneği'nden (İKKD)  temin edilebilir. İrtibat numarası: 0216 651 00 88


Neğaple Askerbiy’in durmaya niyeti yok  Bu tür belgesel film yapımlarına devam ediyor. Şimdilerde senaryosunu hazırladığı belgesel film, 2. Dünya harbinde, Adığelerin rolleri ve bir grup Yahudi çocuklarının hayatta kalış hikayesini canlandırmak üzerine. 


Neğaple’nin başarılarının devamını diliyoruz.


Bu yazı toplam 1972 defa okundu.

Bu yazıya yorum eklenmemiştir.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net