Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Festivallerimiz:
24 Kasım 2018 Cumartesi Saat 22:04

Türkiye Cumhuriyeti Devlet sisteminin, başlangıcından itibaren, ülkede yaşayan farklı kültürler yok sayılıp, bununla ilgili yasaklar, Devletin polisiye gücü ile gaddarca uygulanırken, ülkede yaşayan Türk kökenli olmayan insanların, dillerini konuşma, kadim kültürlerini yaşama, etnik kimliklerinden bahsetme şansları yoktu. Bu konuda seslerini çıkarma haklarının olmadığı bilinen bir gerçek.


Yaklaşık 70 yıllık bu süreçte, bazı diller, kültürler ve kimlikler yok edilmiş, bazı renkler söndürülmüş olabilir. Ancak, dili, kültürü ve kimliği çok güçlü olan Çerkesler, kısmen asimile edilseler de, sağlam kalabilen, ana kitle, 70 yıllık karanlık süreçten sonra, toparlanıp varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Yer yüzünde Çerkes varlığının ve haklarının fark edilmesi için, değerlendirilmesi gereken en önemli güç kaynağı, kültürü ve tarihi gerçekleridir. 


Dernekçilik anlayışında, iyileşme, özellikle DÇB ve KAFFED in devreye girişinden sonra, Ana Vatan Kafkasya ile ilişkilerin başlaması ile, yoğunlaşan kültür çalışmaları, festivallar, toplumsal uyanışı hızlandırmıştır. Sözünü ettiğimiz güç kaynaklarını değerlendirme anlamında, 15 yıldır, Yaz dönemlerinde, Kaffed tarafından organize edilen bölgesel festivaller, giderek kitlesel katılımların artmasına, moral değerlerin yükselmesine vesile olmaktadır.


Bu sene, Maraş’ta, Kayseri’de ve Güney Marmara da gerçekleşen festivaller’e katılımın yüksek olması kamu oyuna ve geniş kitlelere, toplumsal mesajların verilmesi bakımından önemlidir.


Bunların dışında, bir de 28 Ağustos 2018 günü Balıkesir’in köylerinden, Orhanlı köyü’nün gerçekleştirdiği festival den bahsetmek istiyorum.


2017 Temmuz’nda Orhanlı köyünde gerçekleştirilen festivale Dernek Başkanı Mehmet Aydemir’in telefon ederek daveti üzerine, Rahmi Tuna ile birlikte giderek katılmıştık. Organizasyonun zayıflığını ve eksiklerini, dernek başkanı’nın yüzüne karşı eleştirdiğimizde, seneye 2018 de telafi edeceğine söz vermişti.


Dernek Başkanı Mehmet Aydemir, verdiği sözü gerçekleştirmek istercesine, bu sene, şubat ayından itibaren sıkça telefon ederek, bu sene Nalmes i getirmek istediklerini, bu konuda, fikir ve tavsiyelerimi  sormaya başladı. Pek inandırıcı gelmedi bana. Çıtayı çok fazla yükseltiyorsun, maliyeti ve organizasyon hazırlıklarını nasıl geçekleştireceksiniz sorularıma karşılık, kararlılığından geri adım atmıyordu. Sununda, Nalmes’in gelişini gerçekleştirdiler.  Diyaloğumuz devam etti. Bazı ihtiyaçlarına cevap vermeye çalıştık ve Dr. Şerif Birinç’in başkanı olduğu, Orta Asya ve Kafkasya Kültür derneği organizasyonu ile, Bursa dan üç otobüs dolusu gittik. Aynı günlerde, Bursada devam eden, Uluslar arası Çerkes gençlik kampımızda bulunan, Adigey ve Çerkesk ten gelen küçük dansçılarımızın da programa katılmaları festivale renk kattı.


Her büyük organizasyonlarda olduğu gibi, bu festivalin de eleştirilecek tarafları olabilir. Ama, katılımın yüksekliği ve topluma verilen mesajlar bakımından, Maraş ve kayseri festivallerinden aşağı olmadığını söyleyebilirim. 

55 haneli bir Adığe-Şapsığ köyü olan Orhanlı Köyü derneği tarafından gerçekleştirilen bu etkinlikte, topluma ve kamu oyuna verilen mesaj anlamında, altını çizerek belirtmek istediğim üç husus var.


1. Derneğin genç başkanı Mehmet Aydemir’in azmi ve inancı ile, yine köyün genç muhtarı ve halkının da desteğini alarak, böylesi büyük bir etkinliği gerçekleştirmiş olmaları.


2. Başta Balıkesir büyük şehir belediye başkanı ve cıvar ilçe belediye başkanlarının, büyük desteklerinin yanı sıra, çerkes kültürüne ve kimliğine verdikleri önem ve değerin, sahne konuşmaları ile açıkça belirtilmesi.


3. Festivale eşi ile birlikte katılan, Sn. Bülent arınç’ın uzunca sahne konuşması ile verdiği mesajlar ve Çerkes toplumuna öğütleridir.  Sn. Bülent Arınç’ın, Türkiye siyasetindeki özgül ağırlığı, Net, açık ve samimi uslubu ile, bir Çerkes kızı olan eşi Münevver hanımı da yücelterek, yaptığı konuşmada, Çerkes Ethem üzerinden Çerkeslere yapılan haksızlıkları dile getirirken, Çerkes kültürü ve kimliği’nin, bu ülkedeki önemi ve katkılarını belirttikten sonra, Ayrıca, çerkesleri siyasetteki yavaş ve ürkek davranışları ile, azalan bir toplum olmalarına rağmen, çocuk yetiştirme konusundaki tembelliklerini samimiyetle eleştirdi. 


Sonuç olarak,  bu etkinlikler, sadece gösterileri seyretmek, eğlenmek amaçlı değil, Orhanlı da olduğu gibi, halkı bilinçlendirmek ve gerekli mesajları vermek açısından önemini göstermiştir.


Bu yazı toplam 3696 defa okundu.

EMİN (AWTLE)

Festival, eğlence, dernekçilik işlerini iyi kotarırız. O konuda üstümüze yok hatta maşallahımız var Yaşar bey. Gerisi gelmiyor ne yazık ki.

19 Aralık 2018 Çarşamba Saat 18:13
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net