Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dr. Karden Murat
Abwehr'in Askerleri
02 Ekim 2018 Salı Saat 22:21

Denikin ordusunda göre alan Osman Saidurov, daha sonra Gürcistan’a ve oradan Türkiye’ye geçmiş, Kafkasya’nın Sovyetler Birliği’nden bağımsız olması için çaba harcamaya başlamıştı. Saidurov daha sonra, 1934 yılında, Kafkas adlı  anti-Sovyet muhacir hareketinin bir üyesi oldu. 


Bunun ardından, bir müddet sonra Alman askeri istihbarat teşkilatı olan Abwehr’in dikkatini çekti. Almanya’nın Sovyet petrollerine Kuzey Kafkasya yoluyla ulaşma konusundaki hırsı, Abwehr’in Kafkas isimli organizasyon üyelerini yoğun bir şekilde istihdam etmesine yol açtı ve “Kafkas” ın ofisi, Paris’ten Berlin’e taşındı. Osman Saidurov ise, Alman askeri istihbarat teşkilatı olan Abwehr’in istihdam ettiği yetenek avcısı ve aynı zamanda “Kafkas” ın yöneticisi olan, Haydar Bammat tarafından 1937 yılında  Abwehr’de istihdam edildi ve  Osman Saidurov olan ismi Osman Gube olarak değiştirildi. 


Abwehr için, Kafkasyalı yetenekler bulma işi, bir Kumuk olan Haydar Bammat, bir Oset olan Ali Han Kantemirov ve Nazi Almanyası’nın ülke içindeki ve dışındaki güvenlikle ilgili polis birimi olan  Reich Güvenlik Baş Dairesi’nin “Gürcü Masası” şefi (Reichssicherheitshauptamt-RSHA),  Michel Kedia tarafından organize edilmekteydi (The Soviet War against 'Fifth Columnists': The Case of Chechnya, 1942-4, Jeffrey Burds, Journal of Contemporary History, Vol. 42, No. 2 (Apr., 2007), pp. 267-314, 297-298. Sayfalar)


Japonya, 1930’lu yıllardan itibaren, Avrupa’da geniş bir istihbarat ağı inşa etmeye ve  bu ağın içerisinde Sovyetler Birliği konusunda  uzman olanları istihdam etmeye başlamıştı, bunların arasında Sovyetler Birliği’ne karşı kullanılacak Kafkasyalılar da vardı. Japonlar daha sonra, Polonya tarafından “işletilen” Prometheizm hareketini keşfettiler. Polonya ve Japonya, Sovyetler Birliği’ne karşı, istihbarat konusunda işbirliğine başladılar ve Japonya Promete hareketini finanse etmeyi teklif etti. 


Diğer yandan Fransa, İngiltere ve Polonya tarafından teşkil edilen ve Promete hareketi için çalışan Gürcü Sosyal Demokratların faaliyetlerinden kaçınmak için Japonya, Gürcü Sosyal Demokratlara muhalefet eden Gürcü Ulusal Demokratlarını, İstanbul ve Berlin’de teşkil etti. 


1935 yılında, Gürcü Ulusal Demokratı olan ve daha önce Gürcü Ordusu İstihbarat Birimi’nin Kurmay Başkanlığı’nda albay ünvanı ile görev yapmış ve Alman istihbaratı ile ilişkilerini devam ettiren Roman Mkurnali, Haydar Bammat’ı, kod adı “Matsui” olan Japon İstihbarat görevlisi  ile tanıştırdı. “Matsui” kod adlı kişi ise muhtemelen Yarbay Shigeki Usui idi. Fakat Bammat ve Japonya arasındaki ilişkiler, 1935 senesinden de önceye uzanıyordu. Japonlar, Rusça yayın yapan Kavkaz da dahil olmak üzere, Bammat tarafından liderlik edilen ve kurulan grupları finanse ediyorlardı ( Anti-Russian and Anti-Soviet Subversion: The Caucasian-Japanese Nexus, 1904-1945, Hiroaki Kuromiya and Georges Mamoulia, Europe-Asia Studies, Vol. 61, No. 8 (Oct., 2009), pp. 1415-1440 sayfa 1423).


1932-1934 yıllarında, Japonya’nın Türkiye askeri ataşesi olarak görev yapan Masatane Kanda, 1934 yılının Mart ayında Tokyo’ya gizli bir istihbarat raporu gönderdi, buna göre Kanda umulmadık bir başarı kazanmıştı, “Sultanov” olarak adlandırdığı (Hosrovbek Sultanov olduğu şüphesiz olan) bir Azeriyi istihdam etmiş ve ona “Doktor Polat” kod ismini vermişti. 


Kanda ayrıca, Müslümanlar arasında anti-Sovyet propaganda yapması için, Kuzey Kafkasya’dan “Şamil” i istihdam etmişti. “Şamil”, İmam Şamil’in büyük erkek torunu Said Şamil olarak kimliklendirilebilir. Said Şamil, Çeçenya ve Dağıstan’da Bolşeviklere karşı 1920-1921 yıllarında gerçekleşen isyan hareketine liderlik etmişti ve daha sonra Polonya ve Alman İstihbarat servisleriyle yakın ilişkiler kurmuştu (Anti-Russian and Anti-Soviet Subversion: The Caucasian-Japanese Nexus, sayfa 1425).


Hatta bir Alman Raporu’na göre, Japonya ve Almanya arasında, Bammat yüzünden bir ihtilaf çıkacak olursa, Bammat’ın Alman ajanı olarak kabul edileceği, fakat Japonların taktik amaçlarla Bammat’a doğrudan talimat verebileceği kabul edilmişti (Anti-Russian and Anti-Soviet Subversion: The Caucasian-Japanese Nexus, sayfa 1428). 


“Cihat Tuğan” sahte ismi ile, içerisinde “Yazının ‘kışkırtıcı’ olduğunun farkındaydım. Bunu bilinçli yaptım. Zira sosyal medyada şahit olduğumuz ifadelerin iler tutar yanı yok. Vakit buldukça kışkırtmaya devam edeceğiz…”  cümlesi geçen yazıları yayınlayarak,  Kaberdey’de gerçekleşen provokasyonların, aynen Türkiye’ye taşınmasını amaçlayan Ajans Kafkas ve Kafkas Vakfı’nın sorumluluğu doğmuştur. 

(http://ajanskafkas.com/gorus/atlini-omonun-uzerine-sursene-abrek/) -(http://ajanskafkas.com/gorus/20184598/)


Onlar, ucu ateşlenmiş bir fitili, Türkiye’ye de yerleştirmeye çalışmaktan bir an bile tereddüt etmemişlerdir. Bu esnada, Kırım Haber Ajansı’nda da, “Kaberdey Çerkez Milliyetçiler Balkar Türklerinin Köylerine Saldırdı” başlıklı bir haber uydurularak yayınlanmıştır. Durum, basit ve geçiştirilecek bir durum değildir, Türkiye’deki “dirlik” de hedef alınmıştır. 


Kamuoyu, “Cihat Tuğan” ismi kazındığında, arkasından kimin çıkacağını merak etmektedir; bir Nikolay mı, yoksa bir Hans mı, yoksa bir Con mu, yoksa bir Şigeki mi mi ? Tarihe burada not düşüyoruz. 


Not: Konuyla ilgili bir önceki köşe yazısı: http://cherkessia.net/author_article_detail.php?article_id=4515


Aşağıda Bammat ailesi arşivinden fotoğraflar görebilirsiniz: 

Yarbay Shigeki Usui, General G. Kvinitadze ve Karısı ile kızları ve Haydar Bammat’ın oğulları Chatou (France), 1936.  

Yarbay Shigeki Usui Haydar Bammat’ın oğulları ile, Chatou (France), 1936.  

Haydar Bammat, karısı, Shigeki Usui ve iki diğer kimlikleri bilinmeyen kişi, Lausanne (Switzerland), Temmuz 1938

Haydar Bammat ve Alihan Kantemir, arkalarında Shigeki Usui’nin Fotoğrafı, İsviçre, Ağustos 1945. Rangoon (Yangon), Burma’da 1945 yılında öldürülen Usui’nin son derece hoş hatırasını muhafaza ediyorlar

Yarbay Shigeki Usui, Berlin (Germany), Temmuz1938,Tokyo’ya hareket etmeden hemen önce, Kendi el yazısı ile Bammat’a verdiği fotoğraf; “Güzel Anılar İçin” 


Bu yazı toplam 6265 defa okundu.

Almabiy

алибий takma adını kullanan herhalde Ajans Kafkas'ta görev yapan bir "gazeteci" olmalı. Said Şamilin yanında mıydın hayatı boyunca ?

Yazılanların bir makaleden alıntılandığı belli ve bu yazı içinde verilmiş :( Anti-Russian and Anti-Soviet Subversion: The Caucasian-Japanese Nexus, 1904-1945, Hiroaki Kuromiya and Georges Mamoulia, Europe-Asia Studies, Vol. 61, No. 8 (Oct., 2009), pp. 1415-1440 sayfa 1423).

Hiroaki Kuromiya ve Georges Mamoulia yazmış Said Şamil hakkında yazılanları, onlar da devlet arşivlerini kullanarak araştırma yapmışlar.

Hiroaki Kuromiya ve Georges Mamoulia da acaba Türk ırkçılığı yapan Karaçaylardan mı? Yoksa Ajans Kafkasta "gazetecilik" mi yapıyorlar ?

Ne diyon la sen.

18 Ekim 2018 Perşembe Saat 23:53
алибий

İmam Şamilin torunu Said Şamil bey hakkında bu sayfada yazdıklarınız iftiradır. Kafkas Türkçüleri ile Çerkezciler aynı delikten tıslıyorlar farkınız yok yazıklar olsun.

07 Ekim 2018 Pazar Saat 17:29
XAРУН-DÜZCE

Kimsenin işine yaramayacaksa adamlara Birleşik Kafkasya Cumhuriyeti mi kurdururlardı. Ben şaşırmadım.

06 Ekim 2018 Cumartesi Saat 16:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net