Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Şeretlko Tuğujko Kızbeç:
07 Haziran 2018 Perşembe Saat 15:41


Kuzey Kafkasya’nın, onuruna, şerefine, namusuna ve vatanına son derece düşkün insanları, bu değerlerini savunmak ve korumak için, tarih boyunca, istilacı ve yağmacı saldırılar karşısında yüz yıllarca durmadan savaştılar.


Son savaşları ise, zamanın en modern ve yıkıcı silahları ile donatılmış, Çarlık Rusyası’nın sınırsız güce sahip orduları karşısında, son 101 yılı sürekli olmak üzere, 300 yıldan fazla devam etti.


Dünya tarihi literatüründe, Rus Kafkas savaşları diye anılan bu asimetrik savaşlarda, o coğrafyada çok kıyametler koptu. Böylesi sınırsız askeri güçlerle yapılan saldırılar karşısında, bir avuç kahraman Çerkes halkı, yüzyıllarca direnirken, ne mucizeler yarattı, ne kahramanlar üretti Allah bilir. Biz çok azını biliyoruz. Çünkü, olayların bir tarafı yok edilirken, Galip taraf tarihi kendisine göre yazdı.


Bu nedenle, o güçlü rus ordularını, zaman zaman perişan eden ve kutsal saydığı vatan topraklarına bastırmayan, o kahramanların adı sanı geçmiyor tarih sayfalarında. Sadece, Çerkes halkının hafızasında, şiirlerinde şarkılarında yaşamaya devam ediyor,her şeye rağmen.


Bu cehennem sürecinde, fırsatını buldukça, ani baskınlarla, çerkeslerin köylerini, evlerini yakıp, kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin halkı katleden, Rus subayları ve generalleri, Çar tarafından, büyük kahramanlık nışanları ve ünvanları ile düllendirildiler, isimleri,  ünvanları ve heykelleri, o topraklarda, köy, kasaba ve şehirlerde, her yerde yaşatılıyor.


Bu garip çelişki, halen o topraklarda yaşayan yerli halkın yüreğinde, sürekli kanayan bir yara, vicdanları sızlatan bir acı olarak devam ediyor. Bu acının biraz olsun hafifletilmesi adına, Adığe Cumhuriyetinin eski Kültür Bakanı Çemşö Gazi ve kardeşi Çemşö Hazretin öncülüğünde, kurulan Vakıf Naslediye, üzerinden, Şeretlıko Tuğujko Kızbeç adına yaptırılan anıt heykelin açılışı 26 Nisan 2018 günü, mütevazı bir törenle yapıldı. 


Daha önce, Şeretlıko’nun yaşamı ve kişiliği hakkında ve adına anıt heykel yapılması çalışmaları hakkında, bu sitede yazılar yazılmıştı.


Açılışta yapılan konuşmalarda, Tuğujko nun kişiliği ve kahramanlıkları anlatıldı. Adına yazılan şiirlerden, bestelenen şarkılardan bazıları seslendirildi. Aslında anlatacakları çok şeyleri vardı mikrofonu bırakmak istemeyen konuşmacıların, ama zaman kısıtlıydı. 


Özgür Çerkesya tarihi, konusunda, Batı Kafkasyada bu bir ilk. Devamının  gelmesi lazım aslında.        Duyarlı insanların katkıları ile, inşa edlen bronz heykel, Afepsıp köyünün ortasında, Kültür merkezinin tam karşısında yer almakta ve güçlü bir görüntü vermekte. Önemli bir ziyaret merkezi olması beklenmektedir.


Daha iş bitmedi, Heykelin bulunduğu arsanın içersinde bir müze ve kütüphane projesi hazır. Çerkes milletinin tarihi, kültürü ve kimliğinin kökleri sağlam duran bu topraklarda, kalıcı olduğumuzun kanıtı olarak bu tür yapıların çoğalması gerekmektedir.


Önceki haber, anıt açılış görüntüleri ve resimler için linki tıklayınız: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7326


Bu yazı toplam 4281 defa okundu.

GENAR

Yasar abi son yıllarda bu kadar sevindigim haber cok azdır.
Emek verenlere binlerce teşekkürler.

12 Haziran 2018 Salı Saat 03:31
XАРУН-DÜZCE

Rus generallerin heykelleri her yere dikilirken Tuğujıko Kızbeç'in heykelinin dikilmesi bence başarı. Emeğinize sağlık Yaşar bey.

11 Haziran 2018 Pazartesi Saat 02:37
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net