Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
14 Mart Dünya Adığabze Günü
13 Mart 2018 Salı Saat 23:37

Milletleri biri birinden farklı kılan özelliklerin en başında gelen konuştuğu dildir.  Fiziksel özellikler,  coğrafi koşullara göre değişebilir. Davranış biçimleri de yaşadığı ortama göre farklılaşabilir.  Ancak, homojen toplumlarda ana dilin temeli değişmez. Ana dile giriş çıkışlar ve şive kaymaları olsa da, bin yıllar da geçse, eksen kayması olmaz.


ADIĞABZE ve Çerkes toplumu bu konuda en tipik örneklerden biridir. Diaspora olarak, koşullardan kaynaklı kaybımız çok büyük olmakla birlikte, geldiğimiz noktada, hızlı bir canlanmaya şahit oluyoruz.  Bugünlerde bir tür Alfabe tartışması yaşansa da, Adığabze’nin nasıl bir kutup yıldızı olduğunu, gün geçtikçe daha iyi fark ediyoruz.


Çok zor geçen 150 yıldan fazla sürece karşın, Babalarımız, dedelerimiz, Adığabze'mizi, konuşma dili olarak ta olsa bize kadar ulaştırabildikleri için, onlara şükran borçluyuz. 


Bu konuda etkilendiğim, düşündürücü derinliği olan iki slogan söylemden bahsetmek istiyorum.      Birincisi; Ankara da, Kaffed in 5. Genel kurulunda, sahnede gördüğüm, “BİZ BU VATAN İÇİN SAVAŞIRKEN, TÜRKÇE BİLMİYORDUK. ŞİMDİ İSE ANA DİLİMİZİ BİLMİYORUZ” afişi. Genel kurulumuza katılan, zamanın Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik’te, afişte yazılı bu sözden çok etkilendiğini belirterek, Çerkeslerin sorunları hakkında yarım saatten fazla konuşmuştu.


İkincisi: IKKD (İstanbul Kafkas Kültür Derneği) nin, bu yılki etkinliklere katılım çağrısındaki başlık; (Türkçesi) “DİL HALKIN KUTUP YILDIZIDIR, SÖNERSE KAYBOLURUZ”  çağrıda bu söylemi görüpde, kanı kaynamayacak, etkinliğe katılmayacak bir Çerkes veya Çerkes yakını düşünemiyorum.


Bu slogan sözleri ifade eden ve sahneye koyanlara teşekkür etmemiz lazım.


Sözünü ettiğimiz ADIĞABZE mizi, diaspora olarak yeni keşfediyoruz. Dil yapısını ve Derinliklerini yeni anlamaya çalışıyoruz. Uluslar arası dil bilimciler çoktandır çalışmaktalar ADIĞABZE ve yakını diller üzerinde. Ama, dili en iyi anlayan ve analiz edebilenler, bu dili konuşan, okuyan, yazan ve yorumlayabilen, asıl sahipleri olmalı. 


Bu konuda, Düzce Üniversitesini, olağanüstü bir gayretle çalışan, ADDER (Adığe Dili Derneği) ve Başkanı Ali İhsan Tarı’yı, Sayın Ali Çürey’i ve dil öğretmenliği görevini heyecanla sürdüren hocalarımızı takdirle anmamız gerekiyor. 


Son zamanlarda ciddi iddialar ortaya çıkmaya başladı. Nasıl, yeryüzünde beyaz ırkın menşei Kafkasya diyorlar ve beyaz ırk mensuplarına CAUCASİAN (Kafkasyalı) diyorlarsa, bir süre sonra, beyaz ırk kökenli toplumsal dillerin de temeli ADIĞABZE’ye dayanır demeye başlarlarsa şaşırmamak lazım.


ADIĞABZE, Bu gün ne yazık ki yeryüzünde olması gereken konumda değilse de, milyonlarca Adığe nin ana dili olarak yaşamayı hak ediyor. Dünya durdukça yaşaması ve layık olduğu konuma kavuşmasını diliyoruz.  Bu günün anlamını bütün Çerkesler ve bütün Dünya kamuoyu anlarsa, insanlık tarihi için çok iyi bir şey olur.


Bu yazı toplam 3857 defa okundu.

Fatih Erdoğdu

Çerkesce Dünya durdukça var olsun Yaşar abi dileğimiz, isteğimiz budur.

22 Mart 2018 Perşembe Saat 19:10
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net