Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
H. Yaşar Nogay
Kaffed 8. Olağan Genel Kurulu Üzerine:
02 Aralık 2017 Cumartesi Saat 12:46


KAFFED =( Kafkas Dernekleri Federasyonu) Türkiye’de yaşayan, Çerkesler ve kısmen Abazalara ait   derneklerin üst kurumu anlamında olup, birlik ve beraberlik ve aralarında koordinasyonu sağlamak amacıyla kurulmuş bir Federasyondur.


Mevcut derneklerin tamamı değilse de, büyük çoğunluğunu kapsar. Oluşum süreci ile birlikte, 26 yılı aşan süredir, başta Çerkesler ve Abazalar olmak üzere, bütün Kuzey Kafkasya kökenli TC vatandaşlarını  temsil eden ve yakından ilgilendiren çatı kurumumuzdur.


KAFFED, DÇB (Dünya Çerkes Birliği) ile birlikte, 128 yıl boyunca yok sayılmış ÇERKES toplumlarının, insani ve hukuki talepleri ile birlikte, Yer Yüzünde var olduklarını, Dünya kamuoyu önünde göstermişlerdir.


Bu bakımdan her iki kurumun, oluşturulması ve devreye girişlerinde, emeği ve hizmeti olan ve bugüne kadar da görev alan herkes e şükran borçluyuz.


Ancak, son yıllarda toplumun ilgisizliği ve Yönetimlerde gözüken yorgunluk,  8. Genel kurulda çok belirgindi. Genel kurulun temelini oluşturması gereken, resmi genel kurul öncesi gerçekleşen İSTİŞARE TOPLANTISINDA, katılım çok azdı. Hiç katılmayan dernekler olduğu gibi, Genel kurula katılması gereken 402 delegenin yarısı bile yoktu salonda.


Oysa, genel kurul öncesi İSTİŞARE TOPLANTILARI, KAFFED in, geçmişi, bugünü ve geleceği ile ilgili konularda, sorun ve ihtiyaçların konuşulması, tartışılması ve alınacak kararların şekillenmesi bakımından önemlidir. 


Bu defa öyle olmadı. Sadece, DÇB ile yaşanan sorunlar, KAFFED Başkanı na Rusya ya giriş yasağı ve  Türkiye deki farklı gruplar ile yaşanan diyalogsuzluk kaynaklı bölünmüş parçalanmış hallere değinildi. 


26 Kasım 2017 günü gerçekleşen Resmi Genel Kurulda, bilinen protokol konuşmaları, siyasi parti temsilcilerinin konuşmaları (kulağımıza hoş gelen sözleri ki, onlarda, geçmiş genel kurullardakine kıyasla çok cılızdı.) ve gelen telgraflar okundu.


Daha sonra, yönetim in faaliyet ve denetleme kurulu raporları okundu, Bütçenin durumuna değinildi ve seçimlere geçildi.  Tek başkan adayı ve tek liste olduğu için, ortam çok sakindi. Yaşar Aslankaya, yeni bir yönetim kurulu ekibi ile üçüncü kez ve 9. Dönem için Genel Başkanlık görevine seçilmiş oldu. Başarılar diliyorum.


Kayıtlara göre, genel kurula katılan delege sayısı, 402 yerine 246, oy kullanan delege sayısı ise188. Bu sayının da birçoğu, ilk gün istişare toplantılarına katılmayıp, ikinci güne katıldılar. Ve katılan delegelerin yaklaşık %25 i de oy kullanmadan genel kurul salonundan ayrıldılar.


KAFFED in durumu böyle. Kaffed dışında 3 ayrı Federasyonumuz daha var. BİRKAF (Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu, ABHAZFED (Abhaz Dernekleri Federasyonu) ve ÇERFED (Çerkes Dernekleri Federasyonu)


BİRKAF ve ABHAZFED in faaliyetleri hakkında bilgim yok. ÇERFED in dernekler bazında tabanı zayıf olmasına karşın, özellikle İstanbul çevrelerinde, karşılık bulan, sosyal ve kültürel etkinliklerde oldukça aktif. Bu nedenle, KAFFED e muhalif gözüken bazı gruplar Çerfed’in  çatısı altında  gözüküyorlar.


Benim anlamadığım husus ; her 4 federasyon un hitap ettiği toplumsal taban aynı. Hepsinin de,  bu toplumun, sorunları, ihtiyaçları ve talepleri anlamında, mücadele yöntemleri, söylemleri  ve hedefleri aynı (Genel kurul salonunun duvarındaki  pankartlarda, madde madde yazılı gördüğümüz gibi)  


O halde paylaşılamayan nedir? Bu soru, toplumsal düşünceye sahip her ferdin kafasında yerleşik durumda.


Sorunun kaynağı, her toplumda olduğu gibi, Çerkes toplumunda da, hamaset yüklü, kavgadan, çatışmadan beslenen, dili ve kalemi sivri, klavyeleri kirli insanların çıkarttıkları gürültüdür. Bu ortamlar, kendi kişisel ön yargılarını öne çıkararak, ayrışmaları tetikleyenlerin de işine yaramaktadır.


Kurumsal yapılarca, bu kişi ve gruplarla mücadele adına, aynı üslubu kullanarak muhatap olmak yerine, onlara alanı boş bırakmadan, soğukkanlı ve etkili metotlarla diyalog geliştirmeleri, haklılık paylarını da gözeterek, uzlaşma yöntemleri ile hareket alanlarını daraltmaları gerekir.   


FED lerin başında ve yönetimlerinde bulunanlar, durumu bu açıdan değerlendirip, kurumsal ağırlıklarını kullanarak diyalog ve uzlaşma yollarını seçseler daha iyi olmaz mı? Geçmişte söylenmiş, yazılmış, çatışmacı söz, yazı ve davranışları öne sürmeden UZLAŞMA yolu bulunamaz mı? Uzlaşmaktan uzak duranlar ise, kamu oyu’nun da katılımı ile yok sayılabilirler her halde.


Sonuç olarak, Aynı bir toplumsal tabana hitabeden, söylemleri ve amaçları aynı olan, 4 ayrı federasyon yerine, toplumun tamamını kucaklayan, ve toplumun tamamı tarafından benimsenen, desteklenen ve topluma güven veren, güçlü bir çatı kurumumuz olsa çok daha iyi olmaz mı?


Bu konuda, BİRKAF ve ÇERFED in diyalogdan yana olduklarını düşünüyorum. ABHAZFED yönetimi, Abhazya’nın bağımsızlığı nedeniyle Kendilerini farklı konumda görebilirler. Ancak, yaşanan gerçekler ve Abaza kardeşlerimizin çoğu tarafından desteklenmeyen bu yapının da, birlik anlayışını kabul edeceğini düşünebiliriz.  


Genel kurul salonunda dikkatimi çeken bir husus daha, kürsüde, T.C., Adığe ve Abhaz bayraklarının, yanında  Oset ve Çeçen  bayrakları da vardı. Esasen Sosyal hayatta, gerektiğinde zor günlerde hep beraberiz, ama Kaffed bünyesinde üye derneklerinin olmadığını biliyorum. Bu kurumun adı KAFFED ise, pek ala Çeçen, İnguş, Oset ve hatta Dağıstan dernekleri de üye olmalıdırlar.


Kurumların başında ve yönetimlerde bulunan kardeşlerimiz, ön yargılardan uzak, iyi niyetli ve soğuk kanlı yaklaşımları ile, toplum yararına gerçekleri görerek, bir olan aklın yolunu görebilirler. En azından, diyalog yolu ile, koordinasyon içinde iş birliği ve rol paylaşımı yapabilirler.  


İlk bakışta zor gibi gözüken bu hayal gerçek olabilir. Göreve gelen yeni  KAFFED  Yönetimi’nin bu anlayışla, öncülük yaparak başarabileceğine inanıyorum. 


Saygılarımla,

H. Yaşar Nogay  


Bu yazı toplam 4153 defa okundu.

GENAR

Klikleşen her her kurum gibi Kaffed'de Umutsuz vaka olmuş artık Yaşar abi.

08 Aralık 2017 Cuma Saat 14:14
EMİN (AWTLE)

KAFFED'in karşısında tek aday dahi olmadan kendi kendine genel kurul yapması her şeyin özeti Yaşar bey.

06 Aralık 2017 Çarşamba Saat 00:28
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net